Režisér Peter Bebjak začal natáčať nový český film Stínohra

Režisér Peter Bebjak začal natáčať nový český film Stínohra Ilustr. foto DNA

Režisér Peter Bebjak začal natáčet nový film Stínohra. Scénář dramatického příběhu napsala podle námětu producenta Jana Bradáče jeho žena Vendula Bradáčová. Hlavní hrdina Jan Kavka v podání Milana Ondríka v něm chce zabránit, aby unikl trestu vrah jeho manželky. Premiéra v českých i slovenských kinech je plánována na říjen 2021. ČTK o tom dnes za tvůrce informovala Uljana Donátová.

"V příběhu Stínohry považuji za nejdůležitější téma konfliktu mezi institucionální spravedlností a tou subjektivně nastavenou, kdy se vrah vašeho blízkého může za určitých okolností pohybovat volně na svobodě, a dokonce i ve vaší blízkosti," uvedl producent a autor námětu Bradáč.

Vedle držitel Křišťálového globu za nejlepší mužský herecký výkon z MFF Karlovy Vary 2019 Ondríka se ve snímku objeví Hynek Čermák, Vladimír Javorský, Kristýna Frejová, Leona Skleničková a Jan Jankovský.

V příběhu záchranář (Ondrík) z malého města právě opustil manželku Evu (Dominika Morávková). V okamžiku rozchodu se Eva stane tragickou obětí zločinu. Jan žije s vědomím, že smrt ženy nepřímo zavinil a nepřišel jí v kritické chvíli na pomoc. Útočiště před pocitem viny nachází díky kamarádovi Michalovi (Čermák) v místním boxerském klubu. Spřátelí se s Michalovou chráněnkou Gretou (Skleničková), jíž tělocvična nahrazuje nepoznanou rodinu. Vyšetřovatel Dvořák (Javorský), který má případ smrti Evy Kavkové na starosti, naráží na řadu podivných okolností. Ukazuje se, že pachatel, feťák Robert Stránský (Jankovský) je informátorem pod ochranou vyšetřovatelky z protidrogové centrály Mudrové (Frejová). Jana obava z toho, že by vrah mohl uniknout trestu, přivede k rozhodnutí vydat se na vlastní cestu odplaty.

Režisér Peter Bebjak točí jak na Slovensku, tak v Čechách, kde natočil například krimiseriál Případy 1. oddělení nebo minisérii Herec s Janem Cinou v hlavní roli. Jeho třídílná série Spravedlnost byla oceněna i Českým lvem. Film Čára mu vynesl na MFF Karlovy Vary 2017 Křišťálový globus za nejlepší režii, a jeho nejnovější film, historické drama Zpráva, bude za Slovensko usilovat o nominaci na Oscara pro nejlepší zahraniční film letošního roku. Bebjak je divákům znám také jako herec, především z hlavní mužské role ve filmu Jana Hřebejka Učitelka.