Režisér Bebjak dotočil drámu Herec z éry komunistických represálií (VIDEO) Foto: ČT Ostrava

Režisér Bebjak dotočil drámu Herec z éry komunistických represálií (VIDEO)

29.12.2019 16:57 | Česko | ČTK

Peter Bebjak dotočil trojdielnu televíznu drámu z päťdesiatych rokov s názvom Herec, ktorú budúci rok uvedie Česká televízia (ČT).

Hlavným hrdinom je mladý a talentovaný konformista, ktorý by sa chcel stať hercom. Myslia si, že oklame komunistický režim, lenže ten ho zomelie aj s tými, na ktorých mu záleží. V hlavných úlohách minisérie diváci uvidia Emíliu Vášáryovú, Jana Cinu a Jenovéfu Bokovú. ČTK o tom informovala hovorkyňa ČT Karolína Blinková.

"Základnou vecou každého režiséra je, aby si dobre vybral herca a štáb. Ak tak urobí, má menej práce na pľaci. Osobne si myslím, že som mal nesmierne šťastie. Všetko sú to talentovaní ľudia a pre mňa je vlastne česť, že pracujú na mojom projekte, "konštatoval režisér Bebjak.

Emília Vášáryová Foto: ČT

Dramatický príbeh sa odohráva na začiatku 50. rokov, teda vrcholného obdobia komunistických represií. Stanislav Láník žije len s babičkou a sestrou Anežkou. Otec padol vo vojne v službách západnej armády, matka zomrela vo väzení ako kolaborantka. Stanislav a Anežka sú odsúdení k prežívaniu bez šance na vzdelanie a lepšiu prácu. Standa je talentovaným hercom v ochotníckom divadle, ale namiesto hereckej kariéry musí striedať zamestnania. Nastupuje ako údržbár na univerzitu. Riadiaci orgán ŠtB ho nasadil na tamojšieho profesora matematiky, ktorého režim potrebuje získať pre spoluprácu.

"Dôvody, prečo som sa pustila do vývoja tejto drámy, boli dva. Tým prvým bola možnosť znovu spolupracovať s tímom, s ktorým sme realizovali Českým levom ocenenú minisériu Spravodlivosť a druhým silný námet scenáristu Petra Boka," povedala kreatívna producentka Kateřina Ondřejková.

"V dráme Herec síce rozprávame príbeh negatívneho hrdinu, ale nerozprávame ho čiernobielo. Zaujímajú nás motivácie, prečo koná tak, ako koná a vďaka ním potom dokážeme jeho konanie pochopiť. Každý z nás by asi chcel byť hrdina, ale môže sa stať, že si zrazu uvedomíme, že sme len obyčajnými Láník, "podotkla Ondřejková.

Odporúčame aj: Režisér Bebjak získal do filmu Správa známeho hollywoodskeho herca

Jan Cina, predstaviteľ Láníka, ocenil scenár Petra Boka. "Rieši hneď niekoľko dejových liniek, či už spoluprácu s ŠtB alebo súrodenecký vzťah Standu a Anežky. Navyše spolupráca s pani Vášáryovou alebo Jenovéfou bola pre mňa úplne za odmenu," povedal.

Natáčanie začalo v polovici letných prázdnin, počas štyridsiatich dvoch natačacích dní sa filmári presúvali z niekoľkých miest v Prahe, na Šumavu a posledná klapka padla v decembri v Kráľovom Dvore na Berounsku, kde vyrástol byt Láníkových a niekoľko ďalších dobových interiérov.

Režisér Bebjak si za jeden zo svojich predchádzajúcich filmov Čiara odniesol pred dvoma rokmi z filmového festivalu v Karlových Varoch cenu za réžiu. Bebjak má na svojom konte viacero kriminálnych seriálov, jeho trojdielna séria Spravodlivosť bola ocenená aj Českým levom. V kinách mala tento rok premiéru jeho filmová adaptácia mysteriózneho bestselleru Trhlina a v tomto roku dotočil tiež slovensko-nemecko-český koprodukčný film Správa. Bebjak vyštudoval okrem réžie i herectvo, vo filme Jana Hřebejka Učiteľka sa objavil v úlohe jedného z rodičov.

pošli na vybrali.sme.sk


Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

Keď mafia čulo spolupracuje so štátnymi orgánmi...

„Nejaký prokurátor sa s nejakým fízlom a s nejakým sudcom dohodnú, že jej byt proste počká. Teba noviny už raz osrali, a veľmi rýchlo. S tebou nebude žiadna extra námaha, stačí z teba urobiť kokota. A to si na dobrej ceste.“

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Angelina Jolie pripravuje v BBC reláciu aj o manipuláciách (VIDEO)

Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolie reláciu, ktorý má pomôcť dospievajúcim deťom s orientáciou vo svetovom dianí a s rozlišovaním dôveryhodných informácií od manipulácií.

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Ceny Trilobit sú rozdané, ocenenia získali aj tvorcovia zo Slovenska

Český filmový a televizní svaz FITES udělil Hlavní cenu Trilobit 2020 hercům Jiřímu Schmitzerovi a Ladislavu Mrkvičkovi za jejich role ve filmu Staříci.

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálne Na telo so Zuzanou Čaputovou (VIDEO)

Televízia Markíza v nedeľu o 13:00 odvysiela v relácii Na telo rozhovor s prezidentkou Zuzanu Čaputovou.

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Registrácia na Digital PIE 2020 je spustená, známe je už aj zloženie poroty

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA) a organizátor RULEZZ konferencií – TheMarketers.biz tento týždeň spustili 4. ročník súťaže v digitálnom marketingu na Slovensku - Digital PIE 2020. Aj v tomto roku je partnerom združenie pre internetovú reklamu IAB Slovakia, ktoré odovzdá špeciálne ocenenie DIGITAL MEDIA SOLUTION.

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Časopis Vatikánu: Za poklesom počtu mníšok je aj zneužívanie

Vatikánsky dámsky časopis pripísal dramatický pokles počtu rádových sestier na svete veľmi náročným pracovným podmienkam, sexuálnemu zneužívaniu a zneužívaniu moci zo strany ich nadriadených a duchovných.

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Súťaž PROKOP pozná víťazov (FOTO)

Vo štvrtok večer počas slávnostného večera v Bratislave boli vyhlásení víťazi súťaže o najlepší PR projekt za minulý rok PROKOP 2019.

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS má novú diskusnú reláciu (VIDEO)

RTVS prinesie novú diskusnú reláciu s názvom Do kríža, ktorú bude vysielať na Dvojke každú stredu o 22:25.

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Zomrela hviezda zoskupenia Monty Python, herec Terry Jones (VIDEO)

Vo veku 77 rokoch zomrel britský herec Terry Jones, známy najmä z komediálnej skupiny Monty Python.

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Daňa a Vaskyho prepustili z väzenia, youtuberskú kariéru majú zakázanú

Kontroverzná dvojica Martin Daňo a Rudolf Vasky po 41 dňoch sa môžu nadýchnuť na slobode. Krajský súd v Bratislave dnes dvojicu prepustil z väzby.

Najčítanejšie