Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektív budú na Slovensku prístupné zadarmo (VIDEO)

Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektív budú na Slovensku prístupné zadarmo (VIDEO) Foto z filmu Chlast

Tohtoročné LUX Film Days sa na Slovensku uskutočnia v termíne 7. - 9. mája. Ponúknu divákom projekciu troch filmov nominovaných na Európsku filmovú cenu publika LUX.

Táto nová cena nadväzuje na Filmovú cenu LUX, ktorú v roku 2007 začal udeľovať Európsky parlament na znak svojej angažovanosti v oblasti kultúry, a cenu divákov EFA.

Víťazný film, ktorý vyhlásia 9. júna počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu, vyberú diváci z celej EÚ a poslanci EP. Prvýkrát sa na výbere víťazného filmu budú podieľať aj všetci milovníci filmov. Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektív budú prístupné zadarmo aj na Slovensku.

Cieľom Európskej filmovej ceny publika LUX je ponúknuť divákom najvýraznejšie európske filmy, ktoré reflektujú na aktuálne dianie a snažia sa tak rozšíriť povedomie o kvalitnej európskej kinematografii.

7. mája Corpus Christi

Online projekcia nominovaných filmov sa začne v piatok 7. mája poľskou snímkou ​​Corpus Christi, ktorá už vlani súťažila o Oscara za Najlepší cudzojazyčný film. Režisér Jan Komasa si v ňom posvietil na poľskú malomeštiacku spoločnosť, jej konflikty a mentalitu a na to, ako ľahko sa nechá ovplyvniť falošnými aj skutočnými vodcami.

8. mája - Kolektív

Dokument Kolektív skúma prípad požiaru v bukureštskom klube "Colectiva" v roku 2015 a odhaľuje skorumpovanosť rumunského zdravotníctva. Snímka z produkcie HBO Europe bola okrem iného nominovaná na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film a Najlepší celovečerný dokument.

9. mája - Chlast

Na Deň Európy 9. mája projekcie LUX Film Days zavŕšia oscarovým filmom Chlast, ktorý je inšpirovaný spornou teóriou, podľa ktorej sa človek rodí s 0,05 ‰ alkoholu v krvi. Popri Oscarovi získal Chlast štyri Európske filmové ceny, vrátane Najlepšieho európskeho filmu a Najlepšieho hereckého výkonu pre Madsa Mikkelsena.


Projekcie sú pre divákov z celého Slovenska zadarmo, je potrebné si však vopred zarezervovať bezplatnú vstupenku na tejto stránke. Počet vstupeniek je obmedzený. Filmy budú v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

Hlasovanie formou ohodnotenia nominovaných filmov prebieha na webe https://luxaward.eu/sk#voting do 23. mája. Náhodne vybraní diváci, ktorí sa zapojili do hlasovania, sa zúčastnia slávnostného udeľovania filmovej ceny divákov LUX, ktoré sa bude konať 9. júna 2021 v Európskom parlamente v Štrasburgu, popr. budúceho slávnostného odovzdávania Európskych filmových cien v decembri 2021.