Na festivale v Bologni bude súťažiť blu-ray s filmom Noční jazdci

Na festivale v Bologni bude súťažiť blu-ray s filmom Noční jazdci Foto: SFÚ

blu-ray nosič so slovenským filmom Noční jazdci (1981) režiséra Martina Hollého, ktorý vlani vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ), sa prebojoval do finále súťaže o cenu DVD Awards prestížneho festivalu klasického filmu Il Cinema Ritrovato v Bologni.

Organizátori ho vybrali medzi 33 najlepších nosičov spomedzi viac ako sto prihlásených blu-ray a DVD vydaní z celého sveta so zameraním na klasickú kinematografiu. Víťaza vyhlásia počas 36. ročníka bolonského festivalu, ktorý sa tento rok koná od 25. júna do 3. júla 2022.

„Už piaty rok za sebou sme vo finálovom výbere, v spoločnosti svetovej vydavateľskej špičky: Arbelos Films, Arrow Film, BFI, The Criterion Collection, Kino Lorber, Potemkine Film či Second Run,“ hovorí Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ. „Nie sme tam náhodou – je to vďaka samotným filmom, ale aj vďaka úrovni ich digitálneho reštaurovania.

Dobrodružná dráma Noční jazdci o pašovaní koní na slovensko-poľskom pohraničí krátko po prvej svetovej vojne hovorí o dvoch silných osobnostiach, ktorých vzájomné stretnutie a presadzovanie vlastných záujmov vedú k zbytočnej smrti piatich ľudí. Blu-ray nosič obsahuje okrem celovečerného filmu tiež profil režiséra Martina Hollého a fotografie z filmu a nakrúcania. Titulky má anglické, francúzske a slovenské pre nepočujúcich. „Aj keď je dnes zovšadiaľ obrovský tlak len na streamovanie klasických filmov, myslím si, že je nevyhnutné sprístupňovať filmy aj prostredníctvom fyzických nosičov. Klasické diela majú stále čo ponúknuť, na nosičoch SFÚ vychádzajú digitálne zreštaurované a je dôležité, aby sa prezentovali aj takýmto, pre mňa stále prirodzeným spôsobom. Hoci sa cieľová skupina záujemcov o fyzické nosiče zmenšuje, svet by bol omnoho chudobnejší, ak by nadobro vymizli.“     

Európsky festival klasického filmu Il Cinema Ritrovato každoročne vyhlasuje súťaž o najlepšie blu-ray a DVD vydania klasických filmov starších ako tridsať rokov s cieľom zviditeľniť vydávanie dôležitých klasických diel na DVD a blu-ray nosičoch.