Polovica Američanov považuje za zásadný problém USA vymyslené správy Foto: FB D. Trump

Polovica Američanov považuje za zásadný problém USA vymyslené správy

08.06.2019 21:45 | Hoaxy | ČTK

Polovica Američanov považuje za zásadný problém dnešných Spojených štátov vymyslené správy či údaje.

 

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Pew Research Center, ktorého výsledky boli zverejnené tento týždeň. Skôr než médiá vinili respondenti za šírenie neprávd politikov a aktivistov, za zlepšenie situácie sú ale podľa nich zodpovední hlavne novinári.

Ako "veľmi veľký problém" označilo v prieskume vymyslené správy a informácie 50 percent z viac ako 6000 opýtaných. Viac ich trápi iba závislosť ľudí od drog, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, stav amerického politického systému a priepasť medzi bohatými a chudobnými obyvateľmi. Naopak násilné zločiny, klimatické zmeny, terorizmus i nelegálne imigrácie sú v prehľade pálčivých otázok až pod "fake news".

"Okrem toho takmer sedem z desiatich dospelých Američanov (68 percent) uviedlo, že vymyslené správy a informácie majú významný vplyv na dôveru Američanov vo vládne inštitúcie, a zhruba polovica (54 percent) hovorí, že sa významne odrážajú na našej dôvere jeden v druhého, "píše Pew Research Center. Navyše podľa 56 percent opýtaných sa problém v nasledujúcich piatich rokoch ešte zhorší, zatiaľ čo len jeden z desiatich vyjadril presvedčenie, že tomu bude naopak.

Najčastejšie označovali respondenti za pôvodcu "veľkého množstva" výmyslov politikov, konkrétne v 57 percentách prípadov. Tesne za nimi boli v tomto ohľade "aktivistické skupiny", zatiaľ čo novinárov za významný zdroj neprávd označilo 36 percent ľudí. Na spravodajských médiách však podľa 53 percent opýtaných leží najväčší podiel zodpovednosti za znižovanie množstva dezinformácií vo verejnej sfére.

Drvivá väčšina účastníkov prieskumu uviedla, že sa niekedy alebo často stretáva s vymyslenými správami. Mnoho ľudí kvôli tomu údajne zmenili svoje správanie čo sa týka zdrojov správ alebo používania sociálnych sietí, fenomén ale tiež zjavne ovplyvňuje osobnú komunikáciu dospelých Američanov. "Polovica ich hovorí, že sa niekedy vyhli konverzácii s určitou osobou, pretože mali podozrenie, že daný človek by mohol do rozhovoru vniesť nepravdivé informácie," uvádzajú autori sondáže.

Pew Research Center podotýka, že vnímanie problematiky sa odvíja okrem iného od politickej príslušnosti jedinca. Stúpenci Republikánskej strany, ktorí vo všeobecnosti vyjadrujú ohľadom spravodajstva väčšiu mieru skepticizmu, prejavovali znepokojenie nad vymyslenými správami častejšie a tiež viac pričítali vinu médiám.

pošli na vybrali.sme.sk


Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

1. Taliban hrozí afganským médiám, že novinári budú terčom útokov

Islamistické hnutie Taliban dnes varovalo afganské médiá, že ich novinári budú terčom útokov, ak neprestanú vysielať "vládnu propagandu namierenú proti povstalcom".

Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

2. Slovenská a česká pobočka Microsoftu má novú hovorkyňu

Novou hovorkyňou a manažérkou pre komunikáciu a spoločenskú zodpovednosť spoločnosti Microsoft v SR a ČR je od 1. júna 2019 Miroslava Aleksieva.

Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

3. Vysielanie z nedeľnej demonštrácie na ČT videlo štvrť milióna ľudí (VIDEO)

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize. ČTK to dnes sdělila Česká televize.

Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

4. Status o migrantoch pri jazere už rieši polícia ako podozrenie zo šírenia poplašnej správy

Už štyri dni sa šíri správa o tom, že na Draždiaku v Petržalke sa kúpali 10 migranti v spodnom prádle, ktorí „pokukovali po našich dievčencoch.“

Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

5. Za prepusteného redaktora v RTVS sa postavili jeho kolegovia

Minulý týždeň v RTVS nečakane skončil jeden z hlavných a dlhoročných redaktorov Jaroslav Barborák.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

6. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

7. V RTVS sú opäť čistky, dotkli sa skúseného redaktora a moderátora

V RTVS sa dnes nečakane dozvedel o svojom konci jeden z najskúsenejších redaktorov a moderátorov rozhlasového spravodajstva Jaroslav Barborák.

Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

8. Som spokojný, je tu o nás postarané, naozaj, hovoria redaktori RTVS a TASR v promovideu Úradu vlády (VIDEO)

Úrad vlády zverejnil video, v ktorom traja redaktori verejnoprávnych médií chvália podmienky pre novinárov na Úrade vlády. Ukázalo sa, že Úrad vlády "nepekné veci" vystrihol.

Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

9. Poľský vicepremiér sľubuje návrat médií do poľských rúk

Poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) pripadne podľa vicepremiéra Jaroslawa Gowino v prípade volebného víťazstva úloha vrátiť médiá pôsobiace v jeho krajine do poľských rúk. Informoval o tom internetový portál Onet.pl. Gowin je presvedčený o tom, že zahraniční majitelia médií budú vždy reprezentovať záujmy tej krajiny, odkiaľ pochádzajú.

Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

10. Sloboda médií je na Balkáne podľa pozorovateľov v rastúcom ohrození

 

Viac ako tretina útokov na slobodu prejavu novinárov z rokov 2018 a 2019 sa udiala na Balkáne, pričom za polovicou z nich stáli priamo miestne vlády. S odkazom na oznámenie generálneho tajomníka Európskeho zväzu novinárov Ricarda Gutierreza o tom informovala agentúra Reuters. Útokov na novinárov pritom podľa neho stále pribúda.

"Sloboda médií je na ústupe všade v Európe, ale situácia v tomto regióne (na Balkáne) je horšia, než kdekoľvek inde," uviedol Gutierrez v stredu na záver dvojdňovej konferencie organizovanej Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Sarajeve. Mnoho novinárov z Albánska, Turecka, Bosny, Macedónska či Srbska na nej hovorili o strastiach pri výkone ich povolania.

Viac ako tretina zo 79 útokov na slobodu prejavu novinárov zaznamenaných v Európe sa udiala práve na Balkáne. Podľa Gutierezzu pritom ohrozenie novinárskej práce začína u politikov, ktorí hovoria o žurnalistoch spôsobom podnecujúcim násilnosti.

Časť viny podľa neho leží tiež na miestnych súdoch, ktoré prešetrujú sťažnosti podané novinármi príliš pomaly, alebo sa nimi vôbec nezaoberajú. Mnoho útokov na žurnalistov pritom súvisí s ich prácou pri odkrývaní korupčných afér.

Štefica Galićová, editorka bosnianskeho nezávislého spravodajského portálu tacno.net, na konferencii uviedla, že bola kvôli svojej práci niekoľkokrát fyzicky napadnutá, súdy však všetky jej žaloby proti útočníkom zamietli. "Nehľadiac na to, ako veľmi bojujem, všetky bitky prehrávam," povedala Galićová. "Budem naďalej pracovať, nikoho sa nebojím," dodala.

Námestník britského ministra zahraničia Tariq Ahmad na konferencii sľúbil, že Spojené kráľovstvo poskytne na podporu nezávislých médií na západnom Balkáne desať miliónov libier. Ochrana miestnych novinárov je podľa jeho slov pre Britániu prioritou.

Najčítanejšie