Polovica Američanov považuje za zásadný problém USA vymyslené správy Foto: FB D. Trump

Polovica Američanov považuje za zásadný problém USA vymyslené správy

08.06.2019 21:45 | Hoaxy | ČTK

Polovica Američanov považuje za zásadný problém dnešných Spojených štátov vymyslené správy či údaje.

 

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Pew Research Center, ktorého výsledky boli zverejnené tento týždeň. Skôr než médiá vinili respondenti za šírenie neprávd politikov a aktivistov, za zlepšenie situácie sú ale podľa nich zodpovední hlavne novinári.

Ako "veľmi veľký problém" označilo v prieskume vymyslené správy a informácie 50 percent z viac ako 6000 opýtaných. Viac ich trápi iba závislosť ľudí od drog, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, stav amerického politického systému a priepasť medzi bohatými a chudobnými obyvateľmi. Naopak násilné zločiny, klimatické zmeny, terorizmus i nelegálne imigrácie sú v prehľade pálčivých otázok až pod "fake news".

"Okrem toho takmer sedem z desiatich dospelých Američanov (68 percent) uviedlo, že vymyslené správy a informácie majú významný vplyv na dôveru Američanov vo vládne inštitúcie, a zhruba polovica (54 percent) hovorí, že sa významne odrážajú na našej dôvere jeden v druhého, "píše Pew Research Center. Navyše podľa 56 percent opýtaných sa problém v nasledujúcich piatich rokoch ešte zhorší, zatiaľ čo len jeden z desiatich vyjadril presvedčenie, že tomu bude naopak.

Najčastejšie označovali respondenti za pôvodcu "veľkého množstva" výmyslov politikov, konkrétne v 57 percentách prípadov. Tesne za nimi boli v tomto ohľade "aktivistické skupiny", zatiaľ čo novinárov za významný zdroj neprávd označilo 36 percent ľudí. Na spravodajských médiách však podľa 53 percent opýtaných leží najväčší podiel zodpovednosti za znižovanie množstva dezinformácií vo verejnej sfére.

Drvivá väčšina účastníkov prieskumu uviedla, že sa niekedy alebo často stretáva s vymyslenými správami. Mnoho ľudí kvôli tomu údajne zmenili svoje správanie čo sa týka zdrojov správ alebo používania sociálnych sietí, fenomén ale tiež zjavne ovplyvňuje osobnú komunikáciu dospelých Američanov. "Polovica ich hovorí, že sa niekedy vyhli konverzácii s určitou osobou, pretože mali podozrenie, že daný človek by mohol do rozhovoru vniesť nepravdivé informácie," uvádzajú autori sondáže.

Pew Research Center podotýka, že vnímanie problematiky sa odvíja okrem iného od politickej príslušnosti jedinca. Stúpenci Republikánskej strany, ktorí vo všeobecnosti vyjadrujú ohľadom spravodajstva väčšiu mieru skepticizmu, prejavovali znepokojenie nad vymyslenými správami častejšie a tiež viac pričítali vinu médiám.

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

1. Mobilné hry na horúce leto aj daždivé dni: Harry Potter a legendárna strieľačka Doom

Smartfóny v našich vreckách majú stále lepšie displeje, výkonnejší hardvér a silnejšie batérie. Bez veľkého preháňania sa dá povedať, že začínajú poriadne zatápať herným konzolám. 

Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

2. Čínska CITIC chce možnosť podielu na kontrole Empresa Media a Médey

Český Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) posudzuje koncentrácie čínskej spoločnosti Rainbow Wisdom Investment zo skupiny CITIC a podnikateľa Jaromíra Soukupa pri kontrole spoločností Empresa Media a Médea.

Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

3. Známe osobnosti bojujú za Amazonský prales, ale so zavádzajúcimi fotkami

Mnoho celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k obrovským lesným požiarom v Amazónii a vyzýva k boju za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.

Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

4. Trend pomáha šíriť dezinformácie Číny

V najnovšom vydaní týždenníka Trend vyšiel neobvyklý PR článok.

Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

5. Video, ako policajt roztrhol dievčaťu slúchadlá, je kampaň (VIDEO)

V stredu a vo štvrtok viaceré médiá a stránky na sociálnych sieťach zdieľali video, na ktorom je zaznamenený konflikt mladého dievčaťa a policajta.

S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

6. S nepohodlným prokurátorom mali byť zavraždené aj jeho deti a manželka, Ďateľ sa ho snažil spochybniť

S vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vychádzajú na povrch nové obludné skutočnosti.

Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

7. Bauer Media v prípade odškodného pre Havlovú zvažuje opravný prostriedok

 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí pražského vrchního soudu, který přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel.

Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

8. Pozor na podvody pri kúpe zahraničnej dovolenky cez internet

Finančná správa upozorňuje na podvodnú internetovú stránku, ktorá predáva zájazdy do zahraničia.

Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

9. Reuters: Regulátori EÚ skúmajú plány Facebooku na digitálne menu

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Supertajnú americkú základňu ohrozuje invázia záhadológov z facebooku

10. Supertajnú americkú základňu ohrozuje invázia záhadológov z facebooku

Kalifornský záhadológ vyzval na facebooku spriaznených Američanov, aby sa dostavili k supertajnej nevadskej vojenskej základni Area 51, ktorú podozrieva z ukrývania dôkazov o mimozemských civilizáciách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Najčítanejšie