Polovica Američanov považuje za zásadný problém USA vymyslené správy Foto: FB D. Trump

Polovica Američanov považuje za zásadný problém USA vymyslené správy

08.06.2019 21:45 | Hoaxy | ČTK

Polovica Američanov považuje za zásadný problém dnešných Spojených štátov vymyslené správy či údaje.

 

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Pew Research Center, ktorého výsledky boli zverejnené tento týždeň. Skôr než médiá vinili respondenti za šírenie neprávd politikov a aktivistov, za zlepšenie situácie sú ale podľa nich zodpovední hlavne novinári.

Ako "veľmi veľký problém" označilo v prieskume vymyslené správy a informácie 50 percent z viac ako 6000 opýtaných. Viac ich trápi iba závislosť ľudí od drog, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, stav amerického politického systému a priepasť medzi bohatými a chudobnými obyvateľmi. Naopak násilné zločiny, klimatické zmeny, terorizmus i nelegálne imigrácie sú v prehľade pálčivých otázok až pod "fake news".

"Okrem toho takmer sedem z desiatich dospelých Američanov (68 percent) uviedlo, že vymyslené správy a informácie majú významný vplyv na dôveru Američanov vo vládne inštitúcie, a zhruba polovica (54 percent) hovorí, že sa významne odrážajú na našej dôvere jeden v druhého, "píše Pew Research Center. Navyše podľa 56 percent opýtaných sa problém v nasledujúcich piatich rokoch ešte zhorší, zatiaľ čo len jeden z desiatich vyjadril presvedčenie, že tomu bude naopak.

Najčastejšie označovali respondenti za pôvodcu "veľkého množstva" výmyslov politikov, konkrétne v 57 percentách prípadov. Tesne za nimi boli v tomto ohľade "aktivistické skupiny", zatiaľ čo novinárov za významný zdroj neprávd označilo 36 percent ľudí. Na spravodajských médiách však podľa 53 percent opýtaných leží najväčší podiel zodpovednosti za znižovanie množstva dezinformácií vo verejnej sfére.

Drvivá väčšina účastníkov prieskumu uviedla, že sa niekedy alebo často stretáva s vymyslenými správami. Mnoho ľudí kvôli tomu údajne zmenili svoje správanie čo sa týka zdrojov správ alebo používania sociálnych sietí, fenomén ale tiež zjavne ovplyvňuje osobnú komunikáciu dospelých Američanov. "Polovica ich hovorí, že sa niekedy vyhli konverzácii s určitou osobou, pretože mali podozrenie, že daný človek by mohol do rozhovoru vniesť nepravdivé informácie," uvádzajú autori sondáže.

Pew Research Center podotýka, že vnímanie problematiky sa odvíja okrem iného od politickej príslušnosti jedinca. Stúpenci Republikánskej strany, ktorí vo všeobecnosti vyjadrujú ohľadom spravodajstva väčšiu mieru skepticizmu, prejavovali znepokojenie nad vymyslenými správami častejšie a tiež viac pričítali vinu médiám.Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Najčítanejšie