USA čelia kritike za pribúdajúce útoky na novinárov pri demonštráciách (VIDEO) Reprofoto CNN

USA čelia kritike za pribúdajúce útoky na novinárov pri demonštráciách (VIDEO)

08.06.2020 22:32 | Tlač | ČTK

V Spojených štátoch sa pri protestoch proti rasovej nerovnosti stali terčom tvrdých policajných zákrokov aj mnohí novinári. Niekoľko krajín vrátane Austrálie, Nemecka či Turecka kvôli týmto incidentom vyzvalo americké úrady, aby rešpektovali slobodu tlače a aby žurnalistov chránili.

 

Washington sa tak podľa denníka The New York Times (NYT) dostáva do úplne novej a nelichotivej pozície, pretože v minulosti to boli USA, kto cudzím krajinám vytýkal policajnú brutalitu voči médiám.

Slobodu tlače zaručuje prvý dodatok americkej ústavy. Terajšie útoky ale podľa NYT zapadajú do vzorca silnejúceho násilia, ktorému čelia médiá v USA. Hovorkyňa mimovládnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc Pauline Adèsová-Mévelová tvrdí, že frekvencia a intenzita týchto útokov v USA je šokujúca.

"Je to demokracia a je to tiež symbol," uviedla Adèsová-Mévelová o Spojených štátoch. Zároveň dodala, že USA už nie sú na čele ochrany slobody tlače.

Protesty v USA vypukli 26. mája, deň po smrti černocha George Floyda. Ten zomrel pri zatýkaní belošským policajtom, ktorý mu takmer deväť minút kľačal na krku. Americký Výbor na ochranu novinárov (CPJ) odvtedy zaznamenal vyše 250 prípadov porušenia slobody práce novinárov, ktorí sledujú demonštrácie.

Medzi incidentami sú prípady, keď policajt neďaleko Bieleho domu udrel kameramana do hrude ochranným štítom, alebo polícia v Minneapolise strieľala na televízny štáb gumové projektily či poriadková jednotka zadržala černošského spravodajcu priamo počas živého vysielania. Hlásené sú aj udalosti, kedy sa do problémov dostali zahraniční novinári.

Nemecký minister zahraničia Heiko Maas verejne vyhlásil, že sa chce s americkými predstaviteľmi porozprávať o tom, ako polícia v Minneapolise, ohnisku protestov, zaobchádzala so štábom nemeckej stanice Deutsche Welle (DW). Maas na tlačovej konferencii povedal, že krajina hlásiaca sa k vláde práva musí zabezpečiť maximálnu ochranu slobody tlače. "Akékoľvek použitie násilia v tejto súvislosti musí byť nielen kritizované, ale tiež dôsledne vyšetrené," povedal.

Reportér DW Stefan Simons najskôr čelil vyhrážkam, že bude zadržaný, neskôr bola počas vysielania počuť aj streľba. Simons, ktorý na sebe mal vestu s nápisom tlač a ktorý policajtom opakovane hovoril, že je novinár a že je v priamom prenose, uviedol, že bezpečnostný zbor proti štábu vypálil gumové projektily.

Projektilom v Minneapolise bol zasiahnutý tiež reportér tureckej verejnoprávnej stanice TRT. Prípad Ankara využila ku kritike prístupu Spojených štátov k novinárom. Predtým to bolo naopak Turecko, komu Washington vyčítal nedodržiavanie slobody tlače.

Neďaleko Bieleho domu sa do konfrontácie s políciou dostali dvaja členovia štábu austrálskej televízie 7News. Kameramana policajt udrel štítom a moderátorka dostala ranu obuškom do chrbta. Austrálsky premiér Scott Morrison kvôli tomu požiadal austrálskeho veľvyslanca, aby prípad objasnil. Americká polícia potom oznámila, že dvoch členov bezpečnostných zborov zapojených do incidentu preradila na kancelársku prácu.

"Spojené štáty boli dlho považované za vzor," povedala Adèsová-Mévelová o slobode tlače. Zmeny podľa nej nastali po nástupe prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bieleho domu novinárov dlhodobo kritizuje a označuje ich za tvorcov lživých správ a nepriateľov ľudu, čo podľa Adèsovej-Mévelovej viedlo k vzniku klímy, ktorá úradom v postupe proti tlači poskytuje imunitu.

"V minulosti sme opakovane varovali, že Trumpova rétorika a výpady proti médiám sú pre budúcnosť veľmi nebezpečné," uviedla Adèsová-Mévelová. "A teraz sme svedkami, ako táto rétorika má veľmi vážne následky," dodala.Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Škoda Auto Slovensko má nového šéfa marketingu

Od júla 2020 nastáva zmena v top manažmente spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Domček deduška Večerníčka zrekonštruujú a premiestnia (VIDEO)

Očakávaná obnova a rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky známeho domčeka deduška Večerníčka sa začala 6. júla 2020.

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 poľudštilo svoju zákaznícku linku. Od prvého momentu sa s vami bude rozprávať zamestnanec linky a nie automat (VIDEO)

O2 sa rozhodlo radikálne zmeniť zážitok, s akým sa zákazník najčastejšie stretáva pri volaní na zákaznícke linky. Preto v týchto dňoch pristúpilo k vypnutiu prednahratých hlášok, ktoré slúžili na navigovanie zákazníka a prináša priame spojenie so zamestnancom zákazníckej linky  už od začiatku hovoru. Zákazník tak po novom nebude musieť počúvať vopred nahraté dlhé zoznamy možností ani zadávať žiadne čísla v menu, ale hneď po vytočení čísla 949 je privítaný a spojený s najbližším voľným asistentom.

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

Začal proces, v ktorom herec Depp žaluje bulvárny denník

S čiernou šatkou zakrývajúcou ústa a nos dnes prišiel na súd v Londýne hrdina Pirátov z Karibiku a hollywoodsky herec Johnny Depp.

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka má novú kampaň s Petrou Polnišovou aj Evou Večerovou (VIDEO)

VÚB banka začiatkom júla spustila novú kampaň s názvom „Čo je v rodine to sa počíta“, ktorá sa odohráva v prostredí rodiny a susedov.

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

EÚ musí bojovať s nenávisťou na internete spoločne, povedala podpredsedníčka EK

Európska únia potrebuje záväzné spoločné pravidlá, ktoré by prinútili internetové sociálne siete aktívne bojovať proti nenávistným prejavom a zároveň rešpektovať slobodu prejavu.

Najčítanejšie