Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu Foto: Twitter

Twitter zrušil tisíce účtov na Blízkom východe, šírili propagandu

21.09.2019 20:04 | Hoaxy | ČTK

Twitter zrušil 4258 účtov zo Spojených arabských emirátov, ktoré prostredníctvom falošných mien šírili tweety o Katare a Jemene.

Zablokovaný bol tiež účet Saudi Kahtáního, niekdajšieho poradcu saudského korunného princa Muhammada bin Salmána. Informovala o tom agentúra Reuters.

Kahtáního účet bol zablokovaný necelý rok po vražde saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího na konzuláte krajiny v Istanbule. Princov poradca bol po Chášukdžího vražde prepustený zo služby.

Kahtání stál na čele tlačového odboru kráľovského súdu v Saudskej Arábii. Zároveň mal na starosti tím, ktorého úlohou bolo chrániť povesť Saudskej Arábie a brániť krajinu pred kritikou na sociálnych sieťach. Exporadca bol tiež poverený formuláciou oficiálneho stanoviska Saudskej Arábie v spore s Katarom a v oblastiach, ako sú bezpečnosť či ľudské práva.

Od 22. októbra 2018, čo bolo krátko po jeho prepustení, nenapísal na twitteri Kahtání nič. Podľa zdrojov agentúry Reuters mal však stále veľký vplyv.

Saudskoarabská prokuratúra uviedla, že Kahtání sa podieľal na pláne Chášukdžího repatriovať. Úrady ale neoznámili, či bol zatknutý a podľa nemenovaných zdrojov nie je medzi osobami, ktoré boli za vraždu novinára postavené pred súd.

Twitter neoznámil, prečo Kahtáního účet zablokoval až teraz, uviedol iba, že porušil pravidlá o manipulácii. Zablokované bolo tiež šesť ďalších účtov napojených na vládu Saudskej Arábie. Tie sa prezentovali ako nezávislé médiá, ale v skutočnosti šírili provládne názory.

Zrušené boli tiež 267 účty v SAE a Egypte, ktoré boli zapojené do "mnohostrannej informačnej operácie" namierenej proti Kataru a Iránu. Účty zároveň podporovali Rijád. Podľa Twitteru tieto účty spravovala súkromná spoločnosť DotDev, ktorá sídli v Abú Zabí a má pobočku v Káhire. Zároveň Twitter zablokoval veľkú sieť 4258 účtov spravovaných zo SAE. Kto, za účtami, ktoré šírili kritiku Kataru a Jemenu, stojí, ale spoločnosť neuviedla.

Saudská Arábia a SAE stojí v jemenskej vojne na čele koalície, ktorá na strane vlády bojuje proti šiitskym povstalcom. Koalícia sa opakovane stala terčom kritiky ľudskoprávnych organizácií, ktoré ju vinia z bombardovania civilných cieľov.

Politický podtext má aj kritika Kataru. Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Bahrajn a Egypt na začiatku júna 2017 oznámili, že prerušujú diplomatické styky s Katarom, a vyhlásili proti nemu dopravnú a obchodnú blokádu. Katar podľa nich podporuje teroristické organizácie a destabilizuje bezpečnosť v regióne. Katar obvinenia odmieta.

Minulý mesiac zablokoval Facebook 350 falošných profilov a stránok šíriacich saudskoarabskú propagandu, uviedla agentúra Reuters. Zrušil tiež ďalších 350 účtov napojených na marketingovej spoločnosti v Egypte a Spojených arabských emirátoch.RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončení program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Ale bolo to na internete! Príručka na ochranu pred internetovými hoaxami a klamstvami

Vďaka internetu sú dnes informácie dostupné rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. To je určite dobrá vec, no správ môže byť niekedy až priveľa.

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Najčítanejšie