Za usmrtenie novinára Chášukdžího bolo päť ľudí odsúdených na smrť Reprofoto RFS

Za usmrtenie novinára Chášukdžího bolo päť ľudí odsúdených na smrť

24.12.2019 09:51 | Tlač | ČTK

Verejný prokurátor Saudskej Arábie oznámil, že v súvislosti s vlaňajším usmrtením novinára a kritika saudskej vlády Džamala Chášukdžího v Istanbule bolo päť ľudí odsúdených na trest smrti a ďalší traja bolli odsúdení spolu k 24 rokom za mrežami.

 

Dvaja hlavní podozriví boli oslobodení, pričom ani jeden z nich nebol obvinený, iba vypočúvaný. Všetci odsúdení sa môžu proti rozsudku odvolať. Proces tak podľa médií vyvoláva pochybnosti o tom, či boli odsúdení naozaj tí, ktorí sú za vraždu zodpovední. Organizácia Novinári bez hraníc (RSF) ho považuje za výsmech, podľa Turecka nebolo spravodlivosti učinené zadosť. Chášukdžího syn Salah naopak oznámil, že rodina sa spravodlivosti dočkala.

Bývalý poradca korunného princa Saud Kahtání bol vyšetrovaný, ale nebol obvinený a nakoniec bol prepustený. Pre nedostatok dôkazov bol prepustený tiež niekdajší námestník šéfa saudskoarabskej rozviedky Ahmad Asir, informovala agentúra Reuters.

Chášukdží písal pre americký denník The Washington Post, mal trvalý pobyt v USA a bol kritikom saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Naposledy ho videli vlani 2. októbra, keď si išiel na saudskoarabský konzulát v najväčšom tureckom meste Istanbule vyzdvihnúť dokumenty potrebné na to, aby sa mohol oženiť so svojou tureckou snúbenicou Hatic Cengizovou, ktorá na neho pred konzulátom čakala. Na konzuláte Chášukdžího zabil tím saudskoarabských agentov a jeho telo bolo zrejme rozštvrtené a odvezených z budovy. Chášukdžího pozostatky sa doteraz nenašli.

Zabitie novinára však vyvolalo ostrú medzinárodnú kritiku a poškodilo povesť korunného princa. Americká spravodajská služba CIA a niektoré západné vlády sa domnievajú, že vraždu Chášukdžího nariadil sám Muhammad bin Salmán. Rijád ale akýkoľvek podiel korunného princa na zabitie novinára odmieta.

Podľa agentúry AP bol pri deviatich pojednávaniach súdených 11 ľudí. Na poednávaniach sa zúčastnilo niekoľko diplomatov, vrátane tureckých, a príslušníci Chášukdžího rodiny; verejnosti a médiám bol ale prístup zakázaný. Mená odsúdených podľa agentúry AP zverejnené neboli.

Podľa súdu bolo v súvislosti s vraždou zatknutých 21 ľudí a desať ďalších bolo vypočúvaných. Päť ľudí bolo odsúdených za "spáchanie či priame zapojenie do vraždy obete," uviedol hovorca prokuratúry Šalaan Šalaan. Ako vysoké tresty súd vymeral trojicu odsúdených na odňatie slobody, nie je jasné. Súd dospel k záveru, že nešlo o úkladnú vraždu.

Kahtání bol prepustený, pretože sa nepreukázalo, že bol do vraždy zapojený, ale čelí kvôli svojej údajnej úlohe vo vražde americkým sankciám. Na slobodu sa podľa televízie dostal aj saudskoarabský konzul v Istanbule Muhammad Utajbí.

Chášukdžího rodina je s rozsudkom spokojná. Syn novinára Salah v tweete oznámil, že sa jej dostalo spravodlivosti. "Nám, deťom zosnulého, sa dostalo spravodlivosti. Dôverujeme saudskoarabskej justícii na všetkých úrovniach," napísal Salah.

K prípadu sa vyjadroval v prospech Rijádu už niekoľkokrát a denník The Washington Post v apríli napísal, že Chášukdžího deti dostali po vražde luxusné domy a úrady im mesačne vyplácajú tisíce dolárov. Mesiac po vražde bola zverejnená fotografia, na ktorej korunný princ kondoloval Salah a mladý muž na nej mal bolestný výraz. Podľa stanice Al-Džazíra dostal Salah zákaz vycestovať hneď, keď otec začal v USA publikovať články kritické k režimu v Rijáde.

Americký predstaviteľ, ktorého citovala Reuters, povedal, že rozsudok považuje za prvý krok k potrestaniu tých, ktorí nesú zodpovednosť. "Odporúčame Saudskej Arábii pokračovať v spravodlivom a otvorenom právnom konaní," povedal tento zdroj.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab vo svojom tweete napísal, že Chášukdžího rodina si zaslúži spravodlivosť za tú "brutálnu vraždu". "Saudská Arábia musí zabezpečiť, aby boli potrestaní všetci, ktorí sú zodpovední, a aby sa takáto krutosť nezopakovala," stojí v tweetu.

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva Agnes Callamardová, ktorá sa vraždou novinára zaoberala, k verdiktu poznamenala, že v Saudskej Arábii "pokračuje výsmech vyšetrovanie, súdne konanie s spravodlivosti". "Fakt, že neboli vyšetrované velenie ani štát, znamená, že systém, ktorý umožnil, že bol Džamál Chášukdží zabitý, nebol nijako dotknutý," uviedla Callamardová. Tá vo svojej správe zverejnenej v júni odporučila začať v súvislosti s vraždou Chášukdžího vyšetrovanie saudského korunného princa Muhammada bin Salmána a ďalších predstaviteľov kráľovstva. Prípad označila za "mimosúdnu popravu".David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

Majstrovský rozbor rodinných vzťahov. Ako tvrdí sám J.D. Salinger, „je to amatérsky film, ktorý citlivo zobrazuje nežné vzťahy matky a dvoch najmladších detí rodiny Glassovcov.“

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

 Nadácia Orange v dôsledku pandemickej situácie prehodnotila svoje programové priority a zamerala svoju činnosť na digitálnu gramotnosť, duševné zdravie a komunitný rozvoj.

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Kláštorná Kalcia sa v stredu 21. októbra 2020 večer stala víťazom v kategórii BEST PET v súťaži balených vôd Global Water Drinks Awards 2020 a uspela v medzinárodnej konkurencii.

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Ruský premiér Michail Mišustin uvoľnil z funkcie námestníka ministra digitalizácie, spojov a masovej komunikácie Alexeja Volina.

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Ak učíte online a potrebujete sa pripojiť na internet cez mobil alebo ak komunikujete so žiakmi hlavne cez telefón, môžete cez riaditeľa požiadať o navýšenie dát a neobmedzené volania.

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

"Je len jedna Pumpa, na ktorej sa stretne taxikár Dano, pumpár Mišo, predsedníčka PS a minister obrany...

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

V sobotu budú známe mená víťazov 36. ročníka Košického zlatého pokladu.

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Český bulvárny denník Blesk dnes priniesol fotografie ako dôkaz, že český minister zdravotníctva, ktorý je hlasom pandemických zákazov, tieto opatrenia sám nedodržiava.

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu ČT3, jenž od března pomáhá starším lidem, kteří jsou nuceni zůstávat doma.

SND cez youtube odvysiela historicky prvú on-line premiéru – hru Sova (VIDEO)

SND cez youtube odvysiela historicky prvú on-line premiéru – hru Sova (VIDEO)

Dnes v piatok 23. októbra SND o 19:00 prostredníctvom youtube kanál prinesie historicky prvú premiéru hry v on-line priestore. Bude to premiéra novej hry Sova.

Najčítanejšie