Syn brazílskeho prezidenta šíri falošnú fotku Grety, ako obeduje pred zrakmi detí z Afriky (FOTO) Hoax od E. Bolsonara

Syn brazílskeho prezidenta šíri falošnú fotku Grety, ako obeduje pred zrakmi detí z Afriky (FOTO)

30.09.2019 16:50 | Hoaxy | mk

Známy politik zdieľa zmanipulovanú fotomontáž mladej aktivistky aj so zmienkou o Georgovi Sorosovi.

V súvislosti s mladou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou sa šíri po svete množstvo podporných stanovísk ale aj hejtov a hoaxov.
Jeden z posledných šíri syn brazílskeho prezidenta a známy brazílsky politik Eduardo Bolsonaro.

Právnik a poslanec brazílskeho parlamentu zverejnil pred niekoľkými dňami na Twitteri posmešný tweet s fotku, na ktorej je aktivistka, ako cestuje vlakom a pritom obeduje, a cez okno sa na ňu pozerajú chudobné polonahé deti tmavej pleti.

V skutočnosti ide o upravenú fotku, ktorú zverejnila na jar Gréta Thunbergová na Twitteri s popiskou, že obeduje cestou po Dánsku. V okne nie sú deti, ale je tam vidieť len les.

Fotka, ktorú Greta zverejnila na Twitteri na jar 2019 z cesty po Dánsku

Eduardo Bolsonaro použil falošnú montáž na kritiku 16-ročnej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá sa zúčastnila na klimatickej konferencii OSN v New Yorku. Pričom šíri aj dezinformáciu spojenú s finančníkom Georgeom Sorosom. "„Ukradli ste mi detstvo ...“ povedala dievča financované spoločnosťou George Soros Open Society," napísal Bolsonaro.

Hoax zdieľali od Bolsonara tisícky ľudí. Aj keď viacerí politici a organizácie status politika kritizovali a informovali o ňom mnohé brazílske aj svetové médiá, brazílsky politik, ktorý je navrhnutý na Veľvyslanca USA, zdieľa hoax aj naďalej.

„Falošné správy sú dnes zlom, proti ktorému treba bojovať v každej demokratickej spoločnosti na svete," reagovala brazílska senátorka Eliziane Gama pre Journal Nacional. Podľa nej je neprípustné, aby sa niečo také dialo prostredníctvom verejnej reprezentácie. "A ešte viac pre verejného činiteľa, ktorý je navrhnutý, aby zastupoval krajinu na jednom z najdôležitejších veľvyslanectiev na svete. Podľa môjho názoru je to nezodpovedné. Je to nešťastné a vidím, že kongresman to musí odvolať, ospravedlniť sa 16-ročnému dievčaťu a brazílskej a medzinárodnej spoločnosti,“ dodala senátorka.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť.BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Novým vedúcim Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku je bývalý novinár

Od 1.júla má Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku nového vedúceho. Stal sa ním dlhoročný zamestnanec EP a bývalý novinár Robert Sermek.

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox má nového šéfa pre Slovensko a ČR

Spoločnosť Xerox menovala nového generálneho riaditeľa pre Českú republiku a Slovensko. Od 1. júla je ním Peter Halmo, ktorý predtým pôsobil na pozícii riaditeľa slovenského pobočky a priameho predaja v Českej republike a na Slovensku.

Najčítanejšie