Ako to je s informáciou, že pohárik vína denne je prospešný pre zdravie? Ilustr. foto: youtube Marie Claire

Ako to je s informáciou, že pohárik vína denne je prospešný pre zdravie?

04.01.2020 17:29 | Hoaxy | ČTK

Niektorí ľudia si pochvaľujú priaznivý vplyv pohára červeného vína denne na srdce. Čo na to ale hovorí veda? Tento alkohol má vďaka svojim antioxidantom povesť, že chráni srdce a cievy. Avšak vedecké štúdie túto vlastnosť sotva potvrdzujú, píše francúzsky denník Le Figaro.

"Doteraz nemáme žiadny dôkaz o tom, že je pohár červeného vína denne prospešný pre zdravie," hovorí profesor Mickaël Naassila z univerzity Picardie-Jules Verne a prezident Francúzskej spoločnosti pre štúdium alkoholu. "Malý ochranný efekt pokiaľ ide o riziko infarktu a trombózy sa preukázal u ľudí vo veku od 40 do 60 rokov, ale nad tým široko prevažujú škodlivé účinky na ďalšie orgány," pripája sa profesor Michel Reynaud, prezident Akčného fondu proti závislostiam. "Tento úžitok je ničotný v porovnaní s tým, ako alkohol podporuje vznik rakoviny a demencie, ako je spojený s násilím a autonehodami," dodáva.

Mýtus vína ako lieku sa zrodil v roku 1981, keď traja francúzski vedci skonštatovali, že Francúzi sú menej náchylní k infarktu ako iné národy, hoci ich strava je dosť bohatá na tuky. Veľmi rýchlo niektorí spojili tento "francúzsky paradox" s popíjaním vína. V roku 1992 dvaja francúzski vedci, Serge Renaud a Michel de Lorgeril, publikovali v časopise The Lancet štúdiu, z ktorej vyplývalo, že umiernená konzumácia alkoholu - ktorú stanovili na dva tri poháre vína denne! - znižuje o 40 percent riziko kardiovaskulárnych chorôb.

Táto teória dostala skoro trhliny. "Niektoré štúdie priniesli výsledky idúce rovnakým smerom, ale mali veľa nedostatkov," zdôrazňuje profesor Reynaud. Ich autori tvrdili, že tí, ktorí umiernene popíjajú víno, sú zdravšie ako abstinenti. Nebrali však do úvahy to, že mnoho ľudí abstinujú preto, lebo mali problémy s alkoholom alebo majú chronickú chorobu a berú lieky, na ktoré sa nesmie piť alkohol. Štúdia zverejnená v roku 2016 ukázala, že zo 2200 vedeckých prác na túto tému malo len 13 správnu metodológiu.

Okrem toho sa objavilo mnoho publikácií, ktoré vyvracajú teóriu prospešnosti pohára vína denne. Nedávno niekoľko štúdií, vrátane tej, ktorá sledovala pol milióna osôb po dobu desiatich rokov, dokonca preukázalo, že neexistuje neškodná konzumácia alkoholu. "Naozaj už nemožno tvrdiť, že mierna konzumácia alkoholu je prospešná," potvrdzuje doktor Thierry Favrod-Coune, ktorý sa zaoberá liečbou závislostí pri univerzitných klinikách v Ženeve.

Niektorí sa snažia zachrániť povesť vína, zvlášť červeného, ​​tým, že zdôrazňujú prítomnosť resveratrolu, prírodného antioxidantu v hrozne. Resveratrol pôsobí protizápalovo a nájdeme ho aj v inom ovocí. Avšak dôkazy o jeho užitočnosti pre ľudské zdravie chýbajú. "Museli by sme zjesť niekoľko kilogramov hrozna, aby sa niečo dialo," zdôrazňuje profesor Reynaud.

"Je potrebné prestať podporovať mýtus magického nápoja," uviedol profesor Naassila. Pripomenul, že alkohol je vo Francúzsku hlavnou príčinou hospitalizácie, ale aj po tabaku druhým faktorom spôsobujúcim rakovinu. Aby sme tieto riziká obmedzili, odporúčajú zdravotníci nepiť viac ako dva poháriky vína za deň a najmenej dva dni v týždni abstinovať.Členovia Klubu reklamných agentúr posielajú vláde, zadávateľom aj kolegom otvorený list

Členovia Klubu reklamných agentúr posielajú vláde, zadávateľom aj kolegom otvorený list

Zástupcovia reklamných agentúr združených v KRAS-e zverejnili otvorený list, ktorý adresujú kolegom, zadávateľom ja vláde. Prinášame celé znenie:

Kontroverzný youtuber Rudolf Vasky je opäť zadržaný

Kontroverzný youtuber Rudolf Vasky je opäť zadržaný

Vyšetrovateľ NAKA dnes opätovne zadržal Rudolfa Vaskyho. „Dôvodom je nerešpektovanie rozhodnutia súdu, ktorým tejto osobe zakázal uverejňovať príspevky na verejnosť, alebo sa na ich tvorbe akýmkoľvek spôsobom podieľať,“ píše polícia na facebooku.

Chystá sa náhrada za zrušenú Eurovíziu (VIDEO)

Chystá sa náhrada za zrušenú Eurovíziu (VIDEO)

Európska vysielacia únia (EBU) chystá náhradu za medzinárodnú spevácku súťaž Eurovízia, ktorej tento ročník sa zrušil kvôli pandémii koronavírusu.

Maďarský provládny podnikateľ kúpil polovicu nezávislej mediálnej skupiny Index.hu

Maďarský provládny podnikateľ kúpil polovicu nezávislej mediálnej skupiny Index.hu

Maďarský podnikateľ Miklós Vaszily, ktorý už riadi provládnu stanicu TV2, dnes oznámil, že kúpil päťdesiatpercentný podiel v holdingovej spoločnosti Indamedia. Tá kontroluje reklamné príjmy pre nezávislý spravodajský portál Index.hu.

4ka: Spolu to dokážeme. Dáta na to!

4ka: Spolu to dokážeme. Dáta na to!

Ku každému paušálu SLOBODA+ alebo SLOBODA DÁTA prináša mobilný operátor 4ka od 1. apríla zadarmo balík NEKONEČNO NA DOMA. „Dnes, viac ako inokedy je dôležité, aby rodina držala spolu. Chceme rodine našich zákazníkov uľahčiť tieto chvíle, keď trávime čas doma viac ako inokedy a preto im dávame dáta zadarmo,“ vysvetľuje generálny riaditeľ 4ky Juraj Ondriš.

Miloš Zeman bude v nedeľu naživo hovoriť o koronavíruse

Miloš Zeman bude v nedeľu naživo hovoriť o koronavíruse

Prezident Miloš Zeman v neděli okomentuje opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru, v rozhovoru pro server Blesk.cz.

V súvislosti s úmrtím herečky Evy Krížikovej mení RTVS program (VIDEO)

V súvislosti s úmrtím herečky Evy Krížikovej mení RTVS program (VIDEO)

Vo veku 85 rokov dnes v nemocnici v Malackách zomrela legendárna divadelná, filmová, televízna a rozhlasová herečka Eva Krížiková.

Alexej Fulmek: Situácia je veľmi vážna

Alexej Fulmek: Situácia je veľmi vážna

Súčasná kríza spôsobená koronavírusom sa bolestne začína dotýkať aj niektorých médií. V niektorých vydavateľských domoch sa už začalo prepúšťať, znižujú sa platy, rušia sa aj niektoré tituly.

Zomrela herečka Eva Krížiková (VIDEO)

Zomrela herečka Eva Krížiková (VIDEO)

Zomrela známa herečka a popredná členka Činohry SND Eva Krížiková. O úmrtí informovalo Slovenské národné divadlo.

Končí niekoľko webov: hokej.sk, infospravy.sk, mobil.sk, auto.sk a ďalšie

Končí niekoľko webov: hokej.sk, infospravy.sk, mobil.sk, auto.sk a ďalšie

Súčasná kríza spôsobená koronavírusom má v médiách ďalšie obete.

Najčítanejšie