Šíri sa zoznam, že do okultizmu patrí Harry Potter, Star Wars, joga či akupunktúra. Čo naň hovorí KBS? Foto z filmu Harry Potter

Šíri sa zoznam, že do okultizmu patrí Harry Potter, Star Wars, joga či akupunktúra. Čo naň hovorí KBS?

05.02.2020 14:25 | Hoaxy | mk

„Okultizmus je diablovo náboženstvo a človek, ktorý sa mu venuje, je otrokom zlých duchov,“ takto charakterizuje okultizmus napríklad poľský kňaz Mieczysław Piotrowski.

 Zdroj: modlitba.skZ roka na rok sa vynorí na rôznych náboženských stránkach a diskusných fórach zoznam s názvom „Čo všetko patrí do okultizmu?“, ktorý zaraďuje do okultizmu jasnovidectvo, čarodejníctvo, telepatiu, telekinézu (schopnosť bez fyzikálneho pôsobenia hýbať predmetmi), veštenie, vykladanie snov či komunikáciu s UFO. Zaraďuje však medzi zakázaný okultizmus aj mnohé fantasy filmy ako Hviezdne vojny, Akty X, Harry Potter, rôzne online hry – napríklad Pokémon.

Do zakázanej „okultnej, ezoterickej a satanistickej hudby“ sú podľa zoznamu zaradené skupiny Iron Maiden, Black Sabath, Jean Michael Jarre či Enya ale aj bojové umenia „najmä tie, ktoré používajú zvláštne energie a symbolické postoje či pohyby napodobňujúce niektoré zvieratá, napr.: Kung-fu, ďalej Aikido, Taekwondo.“

Do okultistického zoznamu sú zaradené všetky druhy jogy, akupunktúra, akupresúra a magnetoterapia – metódy liečby, ktoré ponúkajú aj bežné zdravotné zariadenia a sú hradené zo zdravotného poistenia.

Zoznam, ktorý sa prvýkrát objavil na stránke modlitba.sk v roku 2013 nemá autora, žiaden zdroj, no šíria ho ďalšie hlavne náboženské portály. Napríklad aktuálne ho odporúča fara v Liptovskom Mikuláši.

Aké je oficiálne stanovisko Konferencie biskupov Slovenska k tomuto zoznamu?

KBS sa od zoznamu dištancuje. "Daný zoznam nie je dielom KBS. Je zrejmé, že jeho autor chcel upozorniť na riziká spojené s okultizmom. Žiaľ, mnohí veriaci naozaj podceňujú nebezpečenstvo praktizovania mágie. Až takýto rozsiahly zoznam však nepokladám za primeraný,“ reagoval pre Omediach.com hovorca KBS Martin Kramara.

Oficiálne učenie katolíckej cirkvi k tejto oblasti je podľa neho v katechizme.

Podľa Kramaru katechizmus dôrazne varuje pred mágiou a sú v ňom aj príklady toho, čomu sa treba vyhnúť no nevydáva taxatívne zoznamy. „V tomto duchu sa dá povedať, že v konkrétnych prípadoch treba rozlišovať, čo stojí v pozadí liečenia, cvičenia, textov, atď... Nebolo by primerané každého obviňovať z mágie. Zdravá kresťanská opatrnosť je vždy na mieste, pretože naozaj existujú liečitelia a cvičitelia, ktorí mágiu praktizujú; opatrnosť by však mala byť "opatrná" aj v tom, aby neskĺzla do upodozrievania či paranoje,“ hovorí Kramara.

„Napríklad, hoci fantasy filmy nepatria k mojim obľúbeným, vnímam ich ako druh fikcie: nebudia však vo mne obavy z okultizmu. Pri otázkach týkajúcich sa lekárskej vedy nepátram po internete, ale rešpektujem kompetenciu kvalifikovaných lekárov. Ak by som sa stretol so skutočne opodstatnenými pochybnosťami, je tu možnosť obrátiť sa na Etickú komisiu ministerstva zdravotníctva," dodáva.

Katechetizmus v bode 2117 veriacich odrádza od používania mágie, a to najmä v súvislosti s liečiteľmi. Hoci tu nie sú zakázané žiadne konkrétne formy, katechizmus zdôrazňuje, že „uchyľovanie sa k tzv. tradičným spôsobom liečenia neoprávňuje ani vzývanie zlých mocností, ani zneužívanie dôverčivosti iných.“ Pripomína, že „všetky praktiky mágie alebo čarodejníctva, ktorými si človek chce podmaniť skryté mocnosti, aby ich postavil do svojich služieb a dosiahol nadprirodzenú moc nad blížnym – hoci aj preto, aby mu získal zdravie –, vážne odporujú čnosti nábožnosti. Tieto praktiky sú ešte odsúdeniahodnejšie, keď sú spojené s úmyslom škodiť druhému, alebo keď sa pri nich uchyľuje k zásahu zlých duchov,“ cituje Kramara z katechetizmu.

Hovorca dodáva, že katechizmus sa okrem toho stavia aj proti noseniu amuletov a odmieta tiež všetky formy veštenia „Uchyľovanie sa k satanovi alebo k zlým duchom, vyvolávanie mŕtvych alebo iné praktiky, o ktorých sa mylne predpokladá, že „odhaľujú“ budúcnosť. Používanie horoskopov, astrológia, čítanie z ruky, výklad predpovedí alebo osudov, jasnovidectvo a uchyľovanie sa k médiám prejavujú vôľu mať vládu nad časom, nad dejinami a nakoniec nad ľuďmi, a zároveň túžbu nakloniť si skryté mocnosti. Sú v protiklade s úctou a rešpektom spojenými s láskyplnou bázňou, ktoré sme povinní mať jedine voči Bohu,“ cituje Katechizmus v bode 2116.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

pošli na vybrali.sme.sk


Do BILLA športovej rodiny pribudla biatlonistka Paulína Fialková

Do BILLA športovej rodiny pribudla biatlonistka Paulína Fialková

Spoločnosť BILLA sa dlhodobo snaží apelovať na verejnosť aj v oblasti zdravého stravovania v kombinácií s pravidelným pohybom. Je partnerom mnohých športových aktivít a podujatí, podporuje však aj šikovných slovenských športovcov. Vo februári k súčasným mužským ambasádorom pribudla úspešná biatlonistka Paulína Fialková, aktuálne bojujúca o medaily na Majstrovstvách sveta v biatlone v Taliansku.

Vyzývame politikov a političky, aby nepoužívali dezinformácie v politickom súboji

Vyzývame politikov a političky, aby nepoužívali dezinformácie v politickom súboji

Pár dní pred voľbami 50 osobností občianskeho a podnikateľského života posiela politikom výzvu s názvom Klamať sa nemá.

Vydavateľstvo Mladá fronta je v úpadku, rozhodol súd

Vydavateľstvo Mladá fronta je v úpadku, rozhodol súd

Vydavatelství Mladá fronta a. s. je v úpadku. Věřitelé by měli pohledávky přihlásit do dvou měsíců, soud je přezkoumá v květnu.

V nedeľnej televíznej diskusii sa stretnú Peter Pellegrini a Andrej Kiska (VIDEO)

V nedeľnej televíznej diskusii sa stretnú Peter Pellegrini a Andrej Kiska (VIDEO)

Sú dva týždne pred voľbami a politický súboj sa vyostruje.

Slovenská sporiteľňa oficiálne spustila web #mamnato.sk

Slovenská sporiteľňa oficiálne spustila web #mamnato.sk

Po troch mesiacoch pilotnej prevádzky Slovenská sporiteľňa oficiálne spustila web #mamnato.sk.

Polícia obvinila manažéra RTVS zo sexuálneho zneužívania 13-ročného dievčaťa (FOTO)

Polícia obvinila manažéra RTVS zo sexuálneho zneužívania 13-ročného dievčaťa (FOTO)

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave dnes vzniesol po niekoľko mesačnom vyšetrovaní obvinenie z trestného činu sexuálneho zneužívania 56-ročnému Romanovi P. z Bratislavy, informuje polícia.

Kočner priamo cez Haščáka vybavoval, čo sa bude a nebude písať v médiách Penty

Kočner priamo cez Haščáka vybavoval, čo sa bude a nebude písať v médiách Penty

To, že s Marianom Kočnerom komunikoval len v právnej rovine, ako sa snažil šéf Penty Jaroslav Haščák vo výpovedi na súde v prípade kauzy vraždy Jána Kuciaka naznačiť, nie je úplne pravda.

Súd rozhodne o pokute 400.000 Kč za reláciu Kauzy Jaromíra Soukupa

Súd rozhodne o pokute 400.000 Kč za reláciu Kauzy Jaromíra Soukupa

Pražský městský soud dnes rozhodne o žalobě televize Barrandov na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Rada televizi loni vyměřila pokutu 400.000 korun za neobjektivitu v pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Kiska ku kompromitujúcemu videu: Fico mi sľuboval pomstu... a už je to akože anonymne tu

Kiska ku kompromitujúcemu videu: Fico mi sľuboval pomstu... a už je to akože anonymne tu

Vo štvrtok popoludní dostali redakcie niektorých médií anonymný mail s videom a textom: „Uniklo tajné video, na ktorom predstavitelia popradského podsvetia M. Reichel a M. Šuliga svedčia o tom, ako robili podvody s Andrejom Kiskom.“

V RTVS majú avatarov - vedenie spravodajstva si nakreslilo ideálnych redaktorov (FOTO)

V RTVS majú avatarov - vedenie spravodajstva si nakreslilo ideálnych redaktorov (FOTO)

Keď už po chodbách nemôžu chodiť skúsení redaktori, lebo z RTVS znechutene odišli, tak si vedenie spravodajstva nejakých nakreslilo.

Najčítanejšie