Mimovládky reagujú na útoky kotlebovcov a ďalších politikov v predvolebných debatách (VIDEO) Foto: FB LSNS

Mimovládky reagujú na útoky kotlebovcov a ďalších politikov v predvolebných debatách (VIDEO)

25.02.2020 23:18 | Hoaxy |

Zástupcovia viacerých významných mimovládnych organizácií napísali otvorený list, v ktorom reagujú na neustále útoky politikov a hlavne teraz v predvolebnom období.

 

My, zástupcovia mimovládnych neziskových organizácií, členovia KOMORY MNO v RV SR pre MNO sme znepokojení nielen nepriateľským tónom, ale hlavne nepriateľským obsahom verejných prejavov predstaviteľov niektorých politických strán v predvolebnej kampani parlamentných volieb 2020.

Tieto útoky znevažujú prácu aktívnych obyvateľov Slovenska a ich inštitúcií - mimovládnych neziskových organizácií, ničia priaznivé prostredie pre našu prácu.

Napríklad v predvolebnej diskusii v relácii Na hrane, ktorá bola odvysielaná v televízii JOJ dňa 20. februára 2020 povedal predseda ĽSNS Marián Kotleba toto:

„..., My sme jediná strana, ktorá jasne odmieta vplyv zhubných protinárodných protikresťanských mimovládok na riadenie Slovenska., ...“

A žiaľ, tento politik sa v podobnom duchu vyjadril mnohokrát. A okrem neho aj ďalší.

Keďže v čase vrcholiacej predvolebnej kampane do NR SR sa tieto prejavy čoraz častejšie objavujú v médiách a nie sú ani moderátormi, ani politickými oponentmi korigované, musíme reagovať.

Vyzývame politické strany a ich členov, aby sa dištancovali od nenávistných vyhlásení tohto typu.

Vyzývame verejnoprávne i súkromné mainstreamové médiá, aby v dostatočnej intenzite a rozsahu reagovali na dezinformácie namierené proti občianskemu sektoru.

Odmietame vytváranie negatívneho obrazu o aktívnych občanoch na Slovensku, ktorý vytvárajú politici ako Marian Kotleba a jemu podobní.

Zásadne nesúhlasíme s pokusmi prezentovať aktívnych občanov Slovenska, ktorí sú organizovaní v združeniach, neziskovkách, nadáciach, občianskych iniciatívach, charitách a dobrovoľníckych skupinách ako niekoho, kto sa za cudzie peniaze pokúša rozvracať našu spoločnosť. Sú to nehorázne lži a výmysly, ktoré nemajú so skutočnou pravdou o činnosti mimovládnych organizácií nič spoločné. Sú nepodarenou rétorickou formulkou inšpirovanou z čias normalizačného socializmu komunistických pohlavárov.

Rovnako za úplne neprípustnú považujeme rétoriku tohto i iných politikov, ktorí tvrdia, že za nedostatok verejných financií v určitých oblastiach môže verejné financovanie aktivít, či projektov mimovládnych neziskových organizácií.

Plne stojíme za aktívnymi občanmi a ich organizáciami, bez ohľadu na to, či sú ich aktivity financované z verejných, súkromných, vlastných či zahraničných zdrojov, pokiaľ pôsobia v zmysle platných zákonov a pravidiel a prinášajú našej spoločnosti prospech z posilňovania solidarity, dôvery, pomoci, či pozdvihovania hlasu a práv znevýhodnených a marginalizovaných.

V Slovenskej republike si aktívni občania zaregistrovali vyše 60 tisíc rôznych mimovládnych neziskových organizácií. Aktívne a veľmi transparentne v našom verejnom priestore pracuje niečo vyše 30 tisíc z nich. Pracujú vo svojich komunitách, regiónoch, mestách. Niektoré z nich sa venujú aj pomoci v krajinách s oveľa väčšími sociálnymi, ekonomickými či environmentálnymi problémami, ako má naša krajina.

Sloboda združovať sa je upravená Ústavou SR a viacerými medzinárodnými dohovormi, ako napríklad článkom XII. Európskej charty základných práv, ako aj s článkom 11. Európskeho dohovoru o ľudských právach, i článkom 22 Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, ktoré garantujú slobodu združovať sa s inými.

Absolútna väčšina z týchto organizácií, ale aj z neorganizovaných aktívnych občanov poskytuje našej spoločnosti službu. SLUŽBU vo verejnom záujme, najčastejšie v oblasti sociálnej pomoci, ochrany zdravia, práce s deťmi a mládežou, v regionálnej kultúre, pri ochrane a tvorbe životného prostredia, ale aj v oblasti dodržiavania ľudských a občianskych práv, o športe a telesnej kultúre nehovoriac.

Chráňme a rozvíjajme občiansku spoločnosť. A nedopusťme, aby nezodpovední a zlovoľní politici v túžbe za získaním lacnej popularity demagogicky ponižovali práve tých ľudí, ktorí našej krajine pomáhajú a robia ju lepším miestom pre život.

 

Podpísaní členovia KOMORY mimovládnych organizácií v RV SR pre MNO:

Marcel Zajac, podpredseda Rady vlády SR pre MNO, platforma Ekofórum

Mária Machajdíková, platforma Sociofórum

Juraj Lizák, Rada mládeže Slovenska

Soňa Lexmanová, Fórum donorov

Richard Medal, Špirála - sieť environmentálne výchovných organizácií

Beata Hirt, Asociácia komunitných nadácií Slovenska

Mária Behanovská, Vidiecky parlament ma Slovensku

Alžbeta Brozmanová Gregorová, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií

Branislav Jelenčík , Slovenská koalícia pre kultúrnu diverzitu

Štefan Smrekovský, Združenia horských a ostatných záchranných SR

Marek Machata, Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov SR

Branislav Mamojka, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR

Peter Devínsky, Slovenská humanitná rada

Daniel Kaba, Ambrela – Platforma rozvojových organizácií

Marcela Dobešová, Fórum života

Tibor Tóth, okrúhly stôl Maďarov na Slovensku

Daniela Konečná, Únia materských centier

Zuzana Magurová, Ženská loby Slovenska

Mária Lévyová, Asociácia na ochranu práv pacientov SR

Božena Bušová, Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb

Andrea Cocherová, Asociácia firemných nadácií a fondov

Karolína Miková, členka KOMORY MNO Rady vlády SR pre MNO

Laura Dittel, členka KOMORY MNO Rady vlády SR pre MNO

Boris Strečanský, člen KOMORY MNO Rady vlády SR pre MNO

Vladimir Sendrei, , člen KOMORY MNO Rady vlády SR pre MNO

Filip Vagač, člen KOMORY MNO Rady vlády SR pre MNO

Peter Medveď, člen KOMORY MNO Rady vlády SR pre MNO a Nadácia Ekopolis

Kálmán Petőcz, člen KOMORY MNO Rady vlády SR pre MNOO aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Najčítanejšie