Facebook zrušil Kulturblog a ďalších 6 stránok, ktoré propagovali kotlebovcov Reprofoto youtube Kulturblog

Facebook zrušil Kulturblog a ďalších 6 stránok, ktoré propagovali kotlebovcov

26.02.2020 09:40 | Hoaxy | mk

Facebook v noci z utorka na stredu zrušil sedem facebookových stránok, ktoré boli napojené na Kotlebovu ĽSNS. Spoločnosť nespresnila, o ktoré stránky ide, no dnes ráno už nie je online napríklad stránka Kulturblog.

Informáciu priniesol web Denník N.

Kulturblog spravujú priamo ľudia z ĽSNS a šíria manipulácie v prospech kotlebovcov, krivia historické fakty v duchu neonacistickej ideológie.

V noci z utorka na stredu boli vymazané aj stránky dezinformačného webu Magazi 1, ktorý okrem toho, že šíril hoaxy, propagoval kotlebovcov, a stránky podobného webu prehladsprav.sk.

Zablokované stránky podľa informácií Denníka N porušovali pravidlá sociálnej siete. „Zistili sme, že tu funguje sieť stránok, ktoré sa tvária ako nezávislé spravodajské médiá, no v skutočnosti sú prepojené na jednotlivcov na pravom politickom spektre,“ povedal pre Denník N David Agranovich, ktorý vo Facebooku šéfuje špecializovanému tímu na odhaľovanie globálnych hrozieb.

„Stránky boli napojené na ľudí z Ľudovej strany Naše Slovensko,“ dodal Agranovich pre Denník N.

Kulturblog prevádzkuje rovnomenné občianske združenie, ktoré spoluzakladal bývalý poslanec ĽSNS Milan Mazurek, jeho členovia Dávid Pavlík a Ján Pastuzsek sú platenými asistentmi Kotlebových poslancov, Ján Pastuszek je aj na kandidátke ĽSNS do parlamentných volieb. Študentka Lívia Garčalová, ktorá je tvárou Kulturblogu, bola účastníčka akcií Ľudovej mládeže.

Odporúčame aj: Kulturblog nie je žiadne apolitické združenie

Kulturblog mal na Facebooku dve stránky. Prvá vznikla v októbri 2018 a mala viac ako 16-tisíc fanúšikov. Druhá – Kulturblog.sk – vznikla v septembri 2019 a mala 14-tisíc fanúšikov. Obe stránky sú dnes nedostupné.

Facebook požiadal Kulturblog a ďalšie stránky, aby odkryli svoje pozadie. „Kontaktovali sme administrátorov stránok a požiadali ich, aby poskytli viac informácií. Keďže požiadavke nevyhoveli, odstraňujeme ich,“ povedal Agranovich.

Odporúčame aj: Facebook má novinku. Na Slovensku a v ČR spúšťa fact-checking (VIDEO)

Facebook vypol aj stránky dezinformačného webu Magazin1. "Ohľadom našej stránky vieme, že bolo zakázané publikovanie stránky a mohli sme sa vo veci odvolať. Či stránka ale bude znovu spustená je skôr otázne. Zaujímavosťou je skôr fakt, že naša stránka bola vypnutá práve pár dní pred voľbami a preto nám celý proces príde veľmi do očí bijúci," napísal web Magazin1, za ktorým stojí Mário Vidák, ktorý v minulosti kandidoval za ĽSNS za poslanca v Banskobystrickom kraji a šíril napríklad hoax o unášaní ľudí bielou dodávkou alebo hoax o tom, že pápež si dal na krk dúhový kríž, aby podporil LGBT komunitu.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Bývalý redaktor Markízy bude poradcom a hovorcom ministra dopravy

Bývalý redaktor Markízy bude poradcom a hovorcom ministra dopravy

Poradcom ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala pre strategickú a krízovú komunikáciu sa stal bývalý novinár Ivan Rudolf.

Už viete, kto je Nanuk? Stredoslovenská energetika, a. s., prináša zaujímavú zmenu v kreatíve (VIDEO)

Už viete, kto je Nanuk? Stredoslovenská energetika, a. s., prináša zaujímavú zmenu v kreatíve (VIDEO)

Spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., sa po troch rokoch rozhodla zmeniť svoj komunikačný koncept. Ústredná postava a tvár predchádzajúceho konceptu Šoko odovzdáva štafetu peknej a šikovnej eskimáčke Nanuk.

Bývalá hovorkyňa premiéra má novú prácu

Bývalá hovorkyňa premiéra má novú prácu

Bývalá hovorkyňa premiéra sa presunula z úradu vlády do parlamentu.

Penta čistí redakciu Trendu, zbavila sa ľudí, ktorí sa ozvali proti zásahom zhora

Penta čistí redakciu Trendu, zbavila sa ľudí, ktorí sa ozvali proti zásahom zhora

Penta si s nákazou koronavírusu vyčistila redakciu od kritických a "neposlušných" redaktorov.

Zabite nudu počas karantény a natočte spot pre 365.bank!

Zabite nudu počas karantény a natočte spot pre 365.bank!

Aktuálna situácia ohľadne koronavírusu donútila ostať doma nejedného človeka. Čo zrazu s toľkým voľným časom? Môžete ho využiť efektívne, kreatívne a ešte sa aj zabavíte. 365.bank totiž dáva príležitosť stať sa hlavnými aktérmi jej spotov. Hercami, kameramanmi, rekvizitármi či strihačmi. Stačí si len vybrať jeden zo scenárov a poslať svoje podomácky vytvorené videá odborníkom.

Z Trendu odchádzajú ďalší ľudia

Z Trendu odchádzajú ďalší ľudia

Minulý týždeň sa v redakcii Trendu osem ľudí vrátane zástupkyne šéfredaktora dozvedelo, že vedenie nemá záujem o ďalšiu spoluprácu a v redakcii končia.

RTVS pridáva do vysielania bohoslužby, ale nie tak, ako žiadal Matovič

RTVS pridáva do vysielania bohoslužby, ale nie tak, ako žiadal Matovič

Vláda minulý týždeň požiada riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby RTVS každý deň o 18:00 vysielala na Dvojke bohoslužby. RTVS dnes oznámila, že pridáva do vysielania bohoslužby, ale nie tak, ako žiadal Igor Matovič.

Členovia Klubu reklamných agentúr posielajú vláde, zadávateľom aj kolegom otvorený list

Členovia Klubu reklamných agentúr posielajú vláde, zadávateľom aj kolegom otvorený list

Zástupcovia reklamných agentúr združených v KRAS-e zverejnili otvorený list, ktorý adresujú kolegom, zadávateľom ja vláde. Prinášame celé znenie:

Kontroverzný youtuber Rudolf Vasky je opäť zadržaný

Kontroverzný youtuber Rudolf Vasky je opäť zadržaný

Vyšetrovateľ NAKA dnes opätovne zadržal Rudolfa Vaskyho. „Dôvodom je nerešpektovanie rozhodnutia súdu, ktorým tejto osobe zakázal uverejňovať príspevky na verejnosť, alebo sa na ich tvorbe akýmkoľvek spôsobom podieľať,“ píše polícia na facebooku.

Chystá sa náhrada za zrušenú Eurovíziu (VIDEO)

Chystá sa náhrada za zrušenú Eurovíziu (VIDEO)

Európska vysielacia únia (EBU) chystá náhradu za medzinárodnú spevácku súťaž Eurovízia, ktorej tento ročník sa zrušil kvôli pandémii koronavírusu.

Najčítanejšie