Facebook zrušil Kulturblog a ďalších 6 stránok, ktoré propagovali kotlebovcov Reprofoto youtube Kulturblog

Facebook zrušil Kulturblog a ďalších 6 stránok, ktoré propagovali kotlebovcov

26.02.2020 09:40 | Hoaxy | mk

Facebook v noci z utorka na stredu zrušil sedem facebookových stránok, ktoré boli napojené na Kotlebovu ĽSNS. Spoločnosť nespresnila, o ktoré stránky ide, no dnes ráno už nie je online napríklad stránka Kulturblog.

Informáciu priniesol web Denník N.

Kulturblog spravujú priamo ľudia z ĽSNS a šíria manipulácie v prospech kotlebovcov, krivia historické fakty v duchu neonacistickej ideológie.

V noci z utorka na stredu boli vymazané aj stránky dezinformačného webu Magazi 1, ktorý okrem toho, že šíril hoaxy, propagoval kotlebovcov, a stránky podobného webu prehladsprav.sk.

Zablokované stránky podľa informácií Denníka N porušovali pravidlá sociálnej siete. „Zistili sme, že tu funguje sieť stránok, ktoré sa tvária ako nezávislé spravodajské médiá, no v skutočnosti sú prepojené na jednotlivcov na pravom politickom spektre,“ povedal pre Denník N David Agranovich, ktorý vo Facebooku šéfuje špecializovanému tímu na odhaľovanie globálnych hrozieb.

„Stránky boli napojené na ľudí z Ľudovej strany Naše Slovensko,“ dodal Agranovich pre Denník N.

Kulturblog prevádzkuje rovnomenné občianske združenie, ktoré spoluzakladal bývalý poslanec ĽSNS Milan Mazurek, jeho členovia Dávid Pavlík a Ján Pastuzsek sú platenými asistentmi Kotlebových poslancov, Ján Pastuszek je aj na kandidátke ĽSNS do parlamentných volieb. Študentka Lívia Garčalová, ktorá je tvárou Kulturblogu, bola účastníčka akcií Ľudovej mládeže.

Odporúčame aj: Kulturblog nie je žiadne apolitické združenie

Kulturblog mal na Facebooku dve stránky. Prvá vznikla v októbri 2018 a mala viac ako 16-tisíc fanúšikov. Druhá – Kulturblog.sk – vznikla v septembri 2019 a mala 14-tisíc fanúšikov. Obe stránky sú dnes nedostupné.

Facebook požiadal Kulturblog a ďalšie stránky, aby odkryli svoje pozadie. „Kontaktovali sme administrátorov stránok a požiadali ich, aby poskytli viac informácií. Keďže požiadavke nevyhoveli, odstraňujeme ich,“ povedal Agranovich.

Odporúčame aj: Facebook má novinku. Na Slovensku a v ČR spúšťa fact-checking (VIDEO)

Facebook vypol aj stránky dezinformačného webu Magazin1. "Ohľadom našej stránky vieme, že bolo zakázané publikovanie stránky a mohli sme sa vo veci odvolať. Či stránka ale bude znovu spustená je skôr otázne. Zaujímavosťou je skôr fakt, že naša stránka bola vypnutá práve pár dní pred voľbami a preto nám celý proces príde veľmi do očí bijúci," napísal web Magazin1, za ktorým stojí Mário Vidák, ktorý v minulosti kandidoval za ĽSNS za poslanca v Banskobystrickom kraji a šíril napríklad hoax o unášaní ľudí bielou dodávkou alebo hoax o tom, že pápež si dal na krk dúhový kríž, aby podporil LGBT komunitu.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

Príchodu 5G sa obáva len pätina opýtaných, konšpirácie veľmi nezabrali (VIDEO)

V oblasti telekomunikácií je pojem 5G dlhodobo diskutovanou témou, pretože predstavuje novú mobilnú dátovú sieť, ktorá má nahradiť súčasné riešenie 4G.

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nominácie na Novinársku cenu sú známe

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila nominované príspevky súťaže Novinárska cena 2019. Víťazov vyhlási na slávnostnom odovzdávaní 28. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Najčítanejšie