Facebook maže klamstvá a čierny biznis okolo koronavírusu Foto: WHO, reprofoto youtube

Facebook maže klamstvá a čierny biznis okolo koronavírusu

04.03.2020 16:13 | Hoaxy | mk

Na šírenie koronavírusu reaguje špeciálnymi opatreniami aj Facebook, pre WHO poskytol neobmedzenú reklamu.

„Zaviedli sme novú politiku na ochranu ľudí pred tými, ktorí sa snažia využiť túto núdzovú situáciu na finančný zisk. To znamená, že odteraz zakazujeme reklamy na produkty, ktoré odkazujú na koronavírus spôsobom, ktorý má za cieľ vytvoriť paniku alebo naznačovať, že ich výrobky zaručujú vyliečenie,“ píše spoločnosť Facebook v novinkách. Sociálna sieť odstráni reklamy na respirátori, ktoré naznačujú, že sú jediné, ktoré sú stále k dispozícii, alebo tvrdia, že zaručene len oni zabránia šíreniu vírusu.

"Sústreďujeme sa na to, aby sa každý dostal k dôveryhodným a presným informáciám," napísal šéf sociálnej siete Mark Zuckerberg.

„Ak vyhodnotíme informácie ako nepravdivé, obmedzíme ich šírenie na Facebooku a Instagrame a ľuďom ukážeme, kto za týmito informáciami stojí. Taktiež posielame upozornenia ľuďom, ktorí už zdieľali alebo sa pokúšajú zdieľať tento obsah, aby sme ich upozornili na fakt-chaking,“ píše sociálna sieť s tým, že zmeny uvidia užívatelia postupne.

Facebook zároveň začína odstraňovať obsah s nepravdivými tvrdeniami alebo konšpiračnými teóriami, ktoré boli označené poprednými svetovými zdravotníckymi organizáciami a miestnymi zdravotníckymi orgánmi za nepravdivé a ktoré by mohli poškodiť ľudí, ktorí im veria. „Zameriavame sa na tvrdenia, ktoré sú určené na odrádzanie od liečby alebo od prijímania vhodných opatrení. Patria sem tvrdenia týkajúce sa falošných liekov alebo metód prevencie - napríklad pitie bielidiel, ktoré liečia koronavírus - alebo tvrdenia, ktoré spôsobujú nejasnosti o dostupných zdravotných zdrojoch. Taktiež zablokujeme alebo obmedzíme hasthagy používané na šírenie dezinformácií na Instagrame a robíme proaktívne kontroly, aby sme našli a odstránili čo najviac tohto obsahu,“ píšu.

Poskytovanie užitočných informácií a reklamy WHO

Facebook sa na druhej strane rozhodol pomôcť Svetovej zdravotníckej organizácií (WHO) v šírení oficiálnych informácií o koronavíruse a opatreniach.

Facebook ľuďom, ktorí hľadajú informácie o nákaze, zobrazovať v hornej časti noviniek na Facebooku aj na Instagrame oficiálne informácie o nákaze.

Čiže ak dáte do vyhľadávača slovo "coronavirus", zobrazí sa vám odkaz, ktorý vás presmeruje na informácie SWO.

Facebook zároveň poskytol bezplatný reklamný priestor WHO a organizáciám, ktoré vedú vzdelávacie kampane. „V postihnutých regiónoch diskutujeme o spôsoboch poskytovania dodatočnej pomoci a podpore zdravotníckym orgánom.“

Vzhľadom na rozvojovú situáciu spolupracujeme s národnými ministerstvami zdravotníctva a organizáciami ako WHO, CDC a UNICEF, aby sme im pomohli dostať včas presné informácie o korunavíruse," napísal Zuckerberg.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Bývalý redaktor Markízy bude poradcom a hovorcom ministra dopravy

Bývalý redaktor Markízy bude poradcom a hovorcom ministra dopravy

Poradcom ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala pre strategickú a krízovú komunikáciu sa stal bývalý novinár Ivan Rudolf.

Už viete, kto je Nanuk? Stredoslovenská energetika, a. s., prináša zaujímavú zmenu v kreatíve (VIDEO)

Už viete, kto je Nanuk? Stredoslovenská energetika, a. s., prináša zaujímavú zmenu v kreatíve (VIDEO)

Spoločnosť Stredoslovenská energetika, a. s., sa po troch rokoch rozhodla zmeniť svoj komunikačný koncept. Ústredná postava a tvár predchádzajúceho konceptu Šoko odovzdáva štafetu peknej a šikovnej eskimáčke Nanuk.

Bývalá hovorkyňa premiéra má novú prácu

Bývalá hovorkyňa premiéra má novú prácu

Bývalá hovorkyňa premiéra sa presunula z úradu vlády do parlamentu.

Penta čistí redakciu Trendu, zbavila sa ľudí, ktorí sa ozvali proti zásahom zhora

Penta čistí redakciu Trendu, zbavila sa ľudí, ktorí sa ozvali proti zásahom zhora

Penta si s nákazou koronavírusu vyčistila redakciu od kritických a "neposlušných" redaktorov.

Zabite nudu počas karantény a natočte spot pre 365.bank!

Zabite nudu počas karantény a natočte spot pre 365.bank!

Aktuálna situácia ohľadne koronavírusu donútila ostať doma nejedného človeka. Čo zrazu s toľkým voľným časom? Môžete ho využiť efektívne, kreatívne a ešte sa aj zabavíte. 365.bank totiž dáva príležitosť stať sa hlavnými aktérmi jej spotov. Hercami, kameramanmi, rekvizitármi či strihačmi. Stačí si len vybrať jeden zo scenárov a poslať svoje podomácky vytvorené videá odborníkom.

Z Trendu odchádzajú ďalší ľudia

Z Trendu odchádzajú ďalší ľudia

Minulý týždeň sa v redakcii Trendu osem ľudí vrátane zástupkyne šéfredaktora dozvedelo, že vedenie nemá záujem o ďalšiu spoluprácu a v redakcii končia.

RTVS pridáva do vysielania bohoslužby, ale nie tak, ako žiadal Matovič

RTVS pridáva do vysielania bohoslužby, ale nie tak, ako žiadal Matovič

Vláda minulý týždeň požiada riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby RTVS každý deň o 18:00 vysielala na Dvojke bohoslužby. RTVS dnes oznámila, že pridáva do vysielania bohoslužby, ale nie tak, ako žiadal Igor Matovič.

Členovia Klubu reklamných agentúr posielajú vláde, zadávateľom aj kolegom otvorený list

Členovia Klubu reklamných agentúr posielajú vláde, zadávateľom aj kolegom otvorený list

Zástupcovia reklamných agentúr združených v KRAS-e zverejnili otvorený list, ktorý adresujú kolegom, zadávateľom ja vláde. Prinášame celé znenie:

Kontroverzný youtuber Rudolf Vasky je opäť zadržaný

Kontroverzný youtuber Rudolf Vasky je opäť zadržaný

Vyšetrovateľ NAKA dnes opätovne zadržal Rudolfa Vaskyho. „Dôvodom je nerešpektovanie rozhodnutia súdu, ktorým tejto osobe zakázal uverejňovať príspevky na verejnosť, alebo sa na ich tvorbe akýmkoľvek spôsobom podieľať,“ píše polícia na facebooku.

Chystá sa náhrada za zrušenú Eurovíziu (VIDEO)

Chystá sa náhrada za zrušenú Eurovíziu (VIDEO)

Európska vysielacia únia (EBU) chystá náhradu za medzinárodnú spevácku súťaž Eurovízia, ktorej tento ročník sa zrušil kvôli pandémii koronavírusu.

Najčítanejšie