Facebook maže klamstvá a čierny biznis okolo koronavírusu Foto: WHO, reprofoto youtube

Facebook maže klamstvá a čierny biznis okolo koronavírusu

04.03.2020 16:13 | Hoaxy | mk

Na šírenie koronavírusu reaguje špeciálnymi opatreniami aj Facebook, pre WHO poskytol neobmedzenú reklamu.

„Zaviedli sme novú politiku na ochranu ľudí pred tými, ktorí sa snažia využiť túto núdzovú situáciu na finančný zisk. To znamená, že odteraz zakazujeme reklamy na produkty, ktoré odkazujú na koronavírus spôsobom, ktorý má za cieľ vytvoriť paniku alebo naznačovať, že ich výrobky zaručujú vyliečenie,“ píše spoločnosť Facebook v novinkách. Sociálna sieť odstráni reklamy na respirátori, ktoré naznačujú, že sú jediné, ktoré sú stále k dispozícii, alebo tvrdia, že zaručene len oni zabránia šíreniu vírusu.

"Sústreďujeme sa na to, aby sa každý dostal k dôveryhodným a presným informáciám," napísal šéf sociálnej siete Mark Zuckerberg.

„Ak vyhodnotíme informácie ako nepravdivé, obmedzíme ich šírenie na Facebooku a Instagrame a ľuďom ukážeme, kto za týmito informáciami stojí. Taktiež posielame upozornenia ľuďom, ktorí už zdieľali alebo sa pokúšajú zdieľať tento obsah, aby sme ich upozornili na fakt-chaking,“ píše sociálna sieť s tým, že zmeny uvidia užívatelia postupne.

Facebook zároveň začína odstraňovať obsah s nepravdivými tvrdeniami alebo konšpiračnými teóriami, ktoré boli označené poprednými svetovými zdravotníckymi organizáciami a miestnymi zdravotníckymi orgánmi za nepravdivé a ktoré by mohli poškodiť ľudí, ktorí im veria. „Zameriavame sa na tvrdenia, ktoré sú určené na odrádzanie od liečby alebo od prijímania vhodných opatrení. Patria sem tvrdenia týkajúce sa falošných liekov alebo metód prevencie - napríklad pitie bielidiel, ktoré liečia koronavírus - alebo tvrdenia, ktoré spôsobujú nejasnosti o dostupných zdravotných zdrojoch. Taktiež zablokujeme alebo obmedzíme hasthagy používané na šírenie dezinformácií na Instagrame a robíme proaktívne kontroly, aby sme našli a odstránili čo najviac tohto obsahu,“ píšu.

Poskytovanie užitočných informácií a reklamy WHO

Facebook sa na druhej strane rozhodol pomôcť Svetovej zdravotníckej organizácií (WHO) v šírení oficiálnych informácií o koronavíruse a opatreniach.

Facebook ľuďom, ktorí hľadajú informácie o nákaze, zobrazovať v hornej časti noviniek na Facebooku aj na Instagrame oficiálne informácie o nákaze.

Čiže ak dáte do vyhľadávača slovo "coronavirus", zobrazí sa vám odkaz, ktorý vás presmeruje na informácie SWO.

Facebook zároveň poskytol bezplatný reklamný priestor WHO a organizáciám, ktoré vedú vzdelávacie kampane. „V postihnutých regiónoch diskutujeme o spôsoboch poskytovania dodatočnej pomoci a podpore zdravotníckym orgánom.“

Vzhľadom na rozvojovú situáciu spolupracujeme s národnými ministerstvami zdravotníctva a organizáciami ako WHO, CDC a UNICEF, aby sme im pomohli dostať včas presné informácie o korunavíruse," napísal Zuckerberg.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Najčítanejšie