Nekupujte si rýchlotesty, upozorňuje Štátny ústav na kontrolu liečiv

Nekupujte si rýchlotesty, upozorňuje Štátny ústav na kontrolu liečiv

07.05.2020 20:19 | Hoaxy | mk

Štátny ústav na kontrolu liečiv vyzýva verejnosť, aby nekupovala rýchlostesty.

Naďalej sa množia prípady špekulatívneho predaja rýchlotestov na COVID-19, pri ktorých predajcovia zatajujú podstatné skutočnosti o ponúkaných produktoch, upozorňuje ústav, ktorý kontroluje aké liečivá sa pohybujú na trhu.

Pri kúpe rýchlostestu možno ušetríte, no vaša interpretácia výsledku nemusí odzrkadľovať pravdu. „Za správnym vykonaním rýchlotestu je komplikovaný postup, a preto sú určené do rúk vyškoleným zdravotníckym profesionálom. Existuje viacero možností, ktoré môžu výsledky testu ukázať a tie je potrebné vedieť správne interpretovať, aby sa mohli prijať primerané opatrenia,“ upozorňuje ústav.

Rýchlotesty patria k in vitro diagnostickým zdravotníckym pomôckam (IVD). Pri tomto type zdravotníckych pomôcok nie je povinnosť registrovať produkt v databáze ŠÚKL-u. Väčšinou sú ale určené na profesionálne použitie. Žiaden samotest registrovaný na domáce použitie momentálne v EÚ neexistuje. „V rámci výkonu trhového dohľadu proaktívne vyhľadávame predajcov, ktorí rýchlotesty ponúkajú laickej verejnosti a vo viacerých prípadoch naše úsilie viedlo k stiahnutiu produktu z predaja,“ upozorňuje ústav.
Jednou z podmienok predaja zdravotníckych pomôcok je uvedenie informácie o účele ich použitia. Táto informácia bola v mnohých internetových obchodoch zatajená, pretože inak by predajca musel uviesť, že daný rýchlotest je určený na profesionálne použitie.

V prípade podozrenia na porušovanie predpisov ŠÚKL vyzve predajcu predložiť náležitú dokumentáciu na odborné posúdenie. Ak sa potvrdí nesplnenie podmienok na distribúciu zdravotníckej pomôcky, ŠÚKL vydá výzvu na stiahnutie produktu z trhu. Nestíha však prekontrolovať a stiahnuť všetko, čo je na trhu. „Tento proces však napriek nášmu maximálnemu úsiliu trvá, zatiaľ čo nepoctivý predajca prijíma jednu objednávku za druhou.“

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Facebook spúšťa Reels, zdieľanie videí podobné TikToku

Spoločnosť Facebook spúšťa v Spojených štátoch a desiatkach ďalších krajín službu na zdieľanie krátkych videí. Nová služba s označením Reels je obdobou čínskej aplikácie TikTok, ktorej teraz napríklad v USA hrozí zákaz.

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Pozrie sa do očí a vie, kedy a ako zomrie!

Poznáte knihy s hravými názvami ako Jeden musí z kola von, Na koho to slovo padne, Keď čert nespí, či Ľúbi ma, neľúbi ma?

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Najčítanejšie