Merkelová: Rusko vedie hybridnú vojnu, ktorej súčasťou sú kyberútoky a prekrúcanie faktov (VIDEO) Reprofoto TV FB Bundesregierung

Merkelová: Rusko vedie hybridnú vojnu, ktorej súčasťou sú kyberútoky a prekrúcanie faktov (VIDEO)

13.05.2020 23:52 | Hoaxy | ČTK

Rusko podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vedie hybridný vojnu, ktorej súčasťou sú kybernetické útoky aj prekrúcanie faktov.

"Existuje stratégia Ruska - ktorú musíme vziať na vedomie a ktorú nemôžeme len tak prehliadať - vedenie hybridnej vojny," uviedla Merkelová v Spolkovom sneme, kde čelila otázkam poslancov. "Napriek tomu sa budem naďalej snažiť o dobrý vzťah k Rusku, pretože som presvedčená, že je mnoho dôvodov pre pokračovanie v diplomatických snahách. Ale samozrejme to (ruské aktivity) nerobia jednoduchšie," dodala.

Šéfke nemeckej vlády položili otázku na prípad z roku 2015, keď podľa Berlína ruskí hackeri napadli sieť nemeckého parlamentu. Dotknutý bol i poslanecký e-mail samotnej Merkelovej. Nemecký najvyšší štátny zástupca začiatkom mája v kauze vydal zatykač na 29-ročného Rusa Dmitrija Badina, ktorého nemecké médiá označili za hackera v štátnych službách a "kybernetického vojaka" ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podrobnosti: Podarilo sa odhaliť hackera v službách Putina, ktorý je podozrivý, že zaútočil na nemecký parlament a manipuloval voľby v USA

Podobne Badina spájajú aj v USA s manipuláciami pred prezidentskými voľbami.

Merkelová dnes krok prokuratúry privítala a povedala, že celú vec berie veľmi vážne. Hackerské útoky označila za poburujúce a nepríjemné. "Aby som povedala pravdu, trápi ma to," poznamenala s ohľadom na svoju snahu zlepšiť vzťahy s Moskvou.

Pripomenula tiež minuloročnú vraždu Gruzíncov s čečenskými koreňmi v centre Berlína, za ktorou podľa nemeckých vyšetrovateľov stojí zrejme tiež Moskva. Berlín kvôli nej vyhostil dvoch ruských diplomatov. V prípade päť rokov starého hackerského útoku je teraz podľa Merkelovej potrebné nechať priestor justícii. Ďalšie kroky voči Rusku ale nevylúčila.Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze  (VIDEO)

Zuzana Čaputová bude večer na Markíze (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela dnes večer so začiatkom o 20:30 ďalšie vydanie spravodajského špeciálu Koronavírus: Mimoriadna relácia.

Najčítanejšie