Facebook začal označovať obsah štátom riadených médií (FOTO) Foto: Facebook

Facebook začal označovať obsah štátom riadených médií (FOTO)

08.06.2020 07:58 | Hoaxy | mk

Ak si pozriete aktuálne stránky Kremľom kontrolovanej agentúry Sputnik na facebooku, nájdete tam upozornenie: Štátom riadené médium krajiny Rusko“.

Facebook prichádza s novinkou, stránky štátom riadených či zneužívaných médií začína označovať špeciálnou poznámkou - špeciálnym štítkom v časti o transparentnosti stránky.

„Chceme ľuďom pomôcť lepšie pochopiť, kto stojí za správami, ktoré vidia na Facebooku,“ oznámil Nathaniel Gleicher, vedúci politiky kybernetickej bezpečnosti Facebooku na blogu sociálnej siete. Plán označovať štátne médiá, ktoré sú úplne alebo čiastočne pod redakčnou kontrolou vlády, oznámila sociálna sieť už pred niekoľkými mesiacmi. „Pri týchto médiách prinášame viac informácií, pretože kombinujú vplyv mediálnej organizácie so strategickou podporou štátu a sme presvedčení, že ľudia by mali vedieť, že správy, ktoré čítajú, pochádzajú z redakcie, ktorá môže byť pod vplyvom vlády,“ dodal Gleicher. 

Štítok sa objavil okrem Sputníka aj na stránkach ruskej televízie RT, čínskej agentúry Nová Čína, či iránskej Press TV.

Koncom roka začne sociálna sieť podobne označovať aj reklamy týchto stránok.

Facebook sa rozhodol prijať prísnejšie opatrenia aj vo vzťahu k nadchádzajúcim voľbám v USA.

V lete začne blokovať reklamy z týchto stránok v USA z dôvodu dostatočnej opatrnosti, „aby sme vo verejnej diskusii pred voľbami v novembri 2020 v USA poskytli ďalšiu vrstvu ochrany proti rôznym druhom cudzieho vplyvu,“ napísal Gleicher. 

Zdroj: Facebook

Kde sa budú zobrazovať tzv. štítky (labels)?

Štítky sa budú zobrazovať v sekcii reklamnej knižnice a v časti Transparentnosť stránky. V USA sa štítok začne v priebehu nasledujúceho týždňa objavovať aj na príspevkoch v službe News Feed. 

Kto si zaslúži toto špeciálne označenie a kto nie, vyhodnocuje Facebook na základe vlastných kritérií.

Facebook tvrdí, že novinku konzultoval s viac ako 65 odborníkmi z celého sveta, ktorí sa špecializujú na médiá, správu vecí verejných a ľudské práva a rozvoj. „Výstupy, ktoré sme dostali od týchto organizácií, bol rozhodujúce pre pochopenie rôznych spôsobov a stupňov, v ktorých vlády vykonávajú redakčnú kontrolu nad mediálnymi subjektmi. Vieme, že vlády naďalej používajú mechanizmy financovania na kontrolu médií, ale to samo o sebe neodhaľuje celý ich príbeh. Preto naša definícia štátom kontrolovaných médií presahuje iba hodnotenie finančnej kontroly alebo vlastníctva a zahŕňa hodnotenie redakčnej kontroly vykonávanej vládou.“

Štítok pre médium nemusí byť trvalý. „Ak zistíme, že existuje dostatočná ochrana na zabezpečenie redakčnej nezávislosti, štítok nebudeme používať.“ 

Médiá, ktoré so štítkovaním nebudú súhlasiť, sa môžu aj odvolať.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Práve vyšla novinka s názvom Najhoršia od slovenskej autorky Kataríny Gulai.

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nariadil čínskej spoločnosti ByteDance, aby predala americká podiel svoje aplikácie TikTok do 90 dní. Oznámila to agentúra Reuters.

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Najčítanejšie