Facebook v kampani vysvetľuje, ako rozoznať falošné správy

Facebook v kampani vysvetľuje, ako rozoznať falošné správy

Spoločnosť Facebook v nasledujúcich týždňoch spúšťa kampaň v krajinách Európy, Stredného východu a Afriky s cieľom vzdelávať a informovať ľudí o tom, ako odhaliť potenciálne falošné správy.

Facebook po konzultáciách s vybranými partnermi na overovanie faktov zostavil „Tri otázky, ktoré pomôžu eliminovať falošné správy“.

Kampaň budú sprevádzať aj vizuály, ktoré sa budú užívateľom na platforme Facebook zobrazovať a dovedú ich na webovú stránku www.stampoutfalsenews.com. Tieto reklamy budú nabádať užívateľov, aby sa zamysleli nad informáciami, ktoré vidia v príspevkoch, a sami seba sa spýtali:

1. Odkiaľ to je? Keď nie je uvedený zdroj, vyhľadaj si ho.
2. Čo tomu chýba? Prečítaj si celú správu, nielen titulok.
3. Ako sa cítiš? Ľudia, ktorí tvoria falošné správy, chcú s tebou manipulovať.

Kampaň spočiatku uvidia niektorí užívatelia naprieč krajinami EÚ, ako aj vo Veľkej Británii a v krajinách na Strednom východe, Afrike a Turecku.

Táto kampaň nadväzuje na nedávnu aktualizáciu kontextového upozornenia, ktoré upozorní užívateľov v prípade, že novinové články, ktoré sa chystajú zdieľať, sú staršie ako 90 dní. Aktualizácie ako je táto zabezpečujú, aby ľudia mali kontext, ktorý potrebujú na informované rozhodnutie sa o tom, čo zdieľať ďalej na Facebooku.

Táto sekcia vzniká v spolupráci s 365.bank.  Stretli ste sa s hoaxom, dezinformáciami či konšpiráciami? Dajte nám o nich vedieť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.