EK posilňuje boj s dezinformáciami, žiada to aj po sociálnych sieťach Foto: EK

EK posilňuje boj s dezinformáciami, žiada to aj po sociálnych sieťach

15.06.2020 12:08 | Hoaxy | ČTK

Sociálne siete by mali každý mesiac detailne informovať Európsku komisiu o tom, čo robia proti šíreniu dezinformácií. Veľké internetové platformy by tiež mali začať viac spolupracovať s overovaním faktov a poskytovať priestor oficiálnym zdrojom informácií. Komisia k tomu vyzvala v novej stratégii boja proti dezinformáciám, ktorá reaguje tiež na výrazný nárast klamstiev a manipulácií šírených po internete v súvislosti s pandémiou covidu-19.

Podľa únijnej exekutívy sa do dezinformačných a propagandistických kampaní v rámci EÚ zapojili aj Rusko a Čína, kvôli čomu musí únia posilniť svoju aktivitu.

"Dezinformácie môžu v čase koronavírusu zabíjať. Máme povinnosť chrániť občanov tým, že je upozorníme na nepravdivé informácie a označíme ich pôvodcu," vyhlásil dnes šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.

Komisia v súvislosti s pandémiou hovorí o "infodemii", čiže škodlivé záplave nepravdivých alebo manipulatívnych informácií. Ich škála siaha od ponúk zdraviu nebezpečných výrobkov po úmyselné klamstvá o pôvode vírusu. Podľa dnešného odhadu Bruselu sa okolo koronavírusy objavilo až sedem miliónov dezinformácií.

Veľkú časť z nich šírili vedome alebo nevedome priamo obyvatelia únijných krajín, časť však mali pôvod mimo EÚ, najmä v Rusku a Číne. Únia pritom čelila kritike za to, že sa s ofenzívou propagandy z Moskvy a Pekingu nedokáže vyrovnať a že je v médiách viac počuť o rúškach z Číny než o miliardách eur solidárnej pomoci v rámci európskeho bloku.

"Je na čase, aby sme v tom začali robiť viac a nedovolili iným, aby obsadili náš priestor," podotkla na adresu ruských a čínskych aktivít podpredsedníčka EK Věra Jourová. Podľa nej sa v súčasnosti dá čakať napríklad nárast dezinformácií spojených s vývojom vakcíny proti koronavírusu. Pod vplyvom manipulatívnych informácií ubúda ľudí, ktorí sa chcú nechať očkovať, napríklad v Nemecku podľa novej štúdie za posledné dva mesiace až o 20 percent, uviedla Jourová.

Brusel chce v rámci novej stratégie posilniť únijné kapacity v odhaľovaní a analýze dezinformácií a rizík s nimi spojených. EÚ chce tiež v tomto smere začať bližšie spolupracovať s NATO či skupinou vyspelých ekonomík G7.

Podľa Jourovej by však mali zohrávať zásadnú úlohu aj veľké internetové firmy ako Facebook, Twitter či Google, ktoré sa majú aktívnejšie zapojiť do boja s nepravdivými a zavádzajúcimi informáciami.

Tieto platformy už v rámci dobrovoľného kódexu s Bruselom na odhaľovanie dezinformácií spolupracujú a napríklad Google na celom svete zablokoval či odstránil na 80 miliónov reklám a oznámen9 spojených s koronavírusom. Komisia teraz chce, aby siete a vyhľadávače začali viac spolupracovať s agentúrami overujúcimi fakty a každý mesiac informovali o svojich výsledkoch.

Jourová nedávno podporila spoločnosť Twitter v spore s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten nazval sociálnu sieť "aktivistickú" po tom, čo mu označila niekoľko príspevkov ako zavádzajúce. Podľa Jourovej môžu postupovať aj ďalšie internetové platformy, ktorým česká politička odporúča uvádzať vedľa zmätočných či nepravdivých príspevkov odkazy na overené zdroje.

Kým zverejnená stratégia je založená predovšetkým na nezáväzných odporúčaniach, na december chystá komisia návrh záväznej normy o digitálnych službách. Tá by mohla stanoviť prísnejšie podmienky fungovania internetových platforiem.Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Práve vyšla novinka s názvom Najhoršia od slovenskej autorky Kataríny Gulai.

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nariadil čínskej spoločnosti ByteDance, aby predala americká podiel svoje aplikácie TikTok do 90 dní. Oznámila to agentúra Reuters.

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Najčítanejšie