Twitter: Trumpov výrok o imunite na koronavírus porušuje pravidlá Foto: FB D. Trump

Twitter: Trumpov výrok o imunite na koronavírus porušuje pravidlá

13.10.2020 22:33 | Hoaxy | ČTK

Americký prezident Donald Trump opäť porušil pravidlá sociálnej siete Twitter týkajúce sa "zavádzajúcich a potenciálne nebezpečných" vyjadrení o ochorení COVID-19.

 

Platforma v nedeľu zakročila proti jeho príspevku, v ktorom tvrdí, že je po prekonaní choroby imúnny voči koronavírusu. Facebook identické vyjadrenie ponechával bez reakcie, hoci podľa televízie CNN Trump aj tu porušil pravidlá.

Odborníci zatiaľ nemajú jasno v tom, či ľudia, ktorí sa vyliečili z covidu-19 a majú protilátky, sú skutočne chránení pred ďalšou infekciou, a ako dlho môže imunita trvať. Zdokumentovaných je už viacero prípadov, kedy mali pacienti dlho po prekonaní choroby znovu pozitívny test na vírus SARS-CoV-2. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nedávno špecifikovalo, že aj keď niekto po infekcii prestane byť nákazlivý, neznamená to nutne, že je imúnny.

Práve takýto záver ale vo svojich príspevkoch na sociálnych sieťach prezentoval americký prezident. Jeho lekár Sean Conley predtým uviedol, že Trump môže ukončiť svoju izoláciu, pretože u neho už pominulo riziko nákazy ďalších ľudí. Zároveň nebolo jasné, či mala hlava štátu negatívny test na koronavírus.

"Lekári Bieleho domu včera (v sobotu; pozn. ČTK) úplne jednoznačne dali zelenú. To znamená, že to nemôžem dostať a nemôžem prenášať. Veľmi dobré vedieť !!!" reagoval šéf Bieleho domu.

Twitter jeho príspevok nezmazal, asi tri hodiny po nahraní ho ale skryl za varovný štítok. "Tento tweet porušuje pravidlá Twitteru o šírení zavádzajúcich a potenciálne nebezpečných informácií spojených s covidom-19," uvádza platforma. Rovnako reagovala minulý týždeň, keď Trump po trojdňovej hospitalizácii s covidom-19 znovu naznačoval, že choroba z koronavírusom nepredstavuje väčšiu hrozbu než bežná chrípka.

Facebook, ktorý si rovnako kladie za cieľ bojovať proti dezinformáciám o pandémii, minulý týždeň zakročil ešte razantnejšie než Twitter a prezidentov príspevok zmazal. Nové vyjadrenie o imunite bolo aj 17 hodín po zverejnení stále na Trumpovom oficiálnom profile, a to bez akéhokoľvek doplňujúceho popisku od správcov sociálnej siete.

Najmä Facebook je s blížiacimi sa americkými voľbami často terčom kritiky kvôli údajne laxnému prístupu k dezinformáciám. Mnoho západných celebrít sa nedávno v snahe upozorniť na túto tému zapojili do 24-hodinového bojkotu platforiem prevádzkovaných spoločnosťou Marka Zuckerberga.

"Facebook skrátka musí v prípade dezinformácií odvádzať lepšiu prácu. Obzvlášť, pokiaľ ide o covid, kde to doslova môže byť otázka života a smrti," povedal pre CNN v reakcii na najnovšiíincident neurobiológ pôsobiaci na Utažskej univerzite Jason Shepherd. On a ďalší vedci podporovaní nadáciou Chan Zuckerberg Initiative v júni šéfovi Facebooku zaslali list, v ktorom vyjadrujú výhrady voči prístupu firmy k príspevkom od prezidenta Trumpa.

Twitter sa zdá byť v tomto smere tvrdší a v posledných mesiacoch opakovane koriguje obsah na profile hlavy štátu. Tento týždeň tiež zavádza nové opatrenia namierené proti najrôznejším manipuláciám, pričom medzi nimi je aj zákaz bežného zdieľania príspevkov, ktoré pochádzajú od amerických politikov a zároveň boli označené ako zavádzajúce.Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Denník N a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný zverejnili ospravedlnenie.

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

To, že vláda chce plošne testovať na koronavírus celú populáciu pomocou armády, sa prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je veliteľkou Ozbrojených síl SR, dozvedela až z médií.

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku odvysiela dnes o 20.30 na Jednotke špeciálnu spravodajskú reláciu Druhá vlna venovanú zdravotníctvu.

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Hoci odborníkmi overená očkovacia látka ešte nie je na trhu, hoaxoch o očkovaní, pôvode či existencii koronavírusu je neúrekom a to žiaľ, aj medzi ľuľmi, u ktorých sa predpokladá istá úroveň poznania a kritického myslenia.

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

V nedeľu bol hosťom televíznej diskusie Na telo aj premiér Igor Matovič.

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

V sobotu bol v Bratislave nepovoleného protest, počas ktorého fanúšikovia Ultras Slovan a prívrženci Kotlebovcov pred Úradom vlády skandovali hanlivé heslá a vzduchom lietali dymovnice, kamene aj dlažobné kocky a zasahovali policajní ťažkoodenci.

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Ak sa zákazník rozhodne platiť za svoj paušál SLOBODA ∞+ automatickou platbou zo svojej karty, dostane ho každý mesiac len za 20 eur, namiesto pôvodných 22.

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká. O svojom odchode informovala statusom na facebooku.

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec NR SR Kristián Čekovský (OĽANO) dnes na Generálnu prokuratúru doručil trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za činnosť vo verejnoprávnej TASR a spriaznených spoločnostiach od roku 2013, keď bol šéfom TASR terajší riaditeĽ RTVS Jaroslav Rezník, až doteraz.

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Praze a v Brně začnou od příštího týdne vycházet lokální mutace bezplatného týdeníku Náš region. Předpokládá se náklad kolem 150.000 kusů. Oznámilo to dnes vydavatelství A 11.

Najčítanejšie