Rusko poprelo výrobu falošných záberov ako zámienku na napadnutie Ukrajiny

Rusko poprelo výrobu falošných záberov ako zámienku na napadnutie Ukrajiny Ilustr. foto: Facebook V. Putin

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov označil za nezmysel tvrdenia Spojených štátov, ktoré vo štvrtok uviedli, že získali spravodajské informácie o príprave falošných záberov s útokom ukrajinských vojakov na civilistov v separatistami ovládnutej časti východnej Ukrajiny. Zábery mali podľa USA poslúžiť ako zámienka na ruskú inváziu na Ukrajinu.

"Prečítal som si a videl na internete akési vyhlásenie, že Rusko pripravuje falošné video s údajným útokom ukrajinských vojakov na Donbase. Nezmyselnosť tohto druhu výmyslov, ktorých pribúda každým dňom, je zjavná každému, hoci aj málo skúsenému politológovi," povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov denníku Izvestija.

"Domnievame sa, že Rusko by mohlo natočiť veľmi násilné propagandistické video, ktoré by ukazovalo mŕtve telá a hercov hrajúcich rolu smútiacich, rovnako ako zábery zničených miest s ukrajinskou alebo západnou vojenskou technikou," uviedol hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby na štvrtkovom brífingu. "Toto video, pokiaľ bude zverejnené, by mohlo Putinovi poskytnúť iskru, ktorú potrebuje na zapálenie a ospravedlnenie vojenských operácií proti Ukrajine," dodal.

Washington sa podľa Kirbyho rozhodol zverejniť takto konkrétne závery spravodajcov, aby "odradil" Rusko od uskutočnenia takýchto plánov, píše Reuters.

Plán zahŕňal výrobu názorného propagandistického videa, ktoré by ukazovalo zinscenované výbuchy a používalo by mŕtvoly a hercov predstavujúcich smútiacich pozostalých, napísala agentúra AP. Informácie o zámere boli súčasťou odtajnených spravodajských informácií, ktoré Američania v týchto dňoch poskytli predstaviteľom Ukrajiny a európskym spojencom.

"Jedná sa o jasný a šokujúci dôkaz nevyprovokovanej agresie a činnosti Ruska s cieľom destabilizovať Ukrajinu," napísala na twitteri britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová a plán odsúdila ako "neprijateľný".

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ocenil, že včasné odhalenie ruských plánov pomáha odvrátiť naplnenie vojnových scenárov. "To, čo bolo zverejnené, nás neprekvapuje, pretože od roku 2014 sme videli mnoho úskokov Ruska. Videli sme, že sa pred ničím nezastavia, keď sa snažia niečo sfalšovať a obviniť z toho Ukrajinu. V tejto situácii je veľmi dôležité odhaľovať akékoľvek zámery Ruska a prekaziť ich," uviedol minister podľa denníka Ukrajinska pravda.