Vyjadrenia Zemana využívajú ruské médiá na proputinovskú propagandu Foto: hrad.cz

Vyjadrenia Zemana využívajú ruské médiá na proputinovskú propagandu

26.08.2016 13:01 | Hoaxy | ČTK, mk

Politické postoje prezidenta Miloše Zemana jsou ruskými médii využívány na podporu agresivní a expanzivní zahraniční politiky Kremlu, vyplývá z výsledků studie společnosti Semantic Visions, kterou dnes v Praze prezentoval think-tank Evropské hodnoty.

 

 

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že existuje naopak podezření, že ve skutečnosti jsou agenty Kremlu organizace jako Evropské hodnoty.

Zeman podle analýzy dostává v ruských médiích dramaticky větší prostor než premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a je líčen jako představitel pozice země. Sobotkovy názory ve zprávách o ukrajinské krizi, USA či NATO měly minimální význam, uvádí studie. "Ruský občan, který dostává informace v drtivé většině z ruských médií, je tak nepravdivě informován o postojích českého státu," řekl na tiskové konferenci František Vrabel ze Semantic Visions.

Mimořádnou pozornost podle analýzy získalo loni v dubnu Zemanovo vyjádření o tom, že americký velvyslanec Andrew Schapiro má dveře na Hrad zavřené. "Pro ruský prostor tím potvrdil svou roli bojovníka proti USA," uvádí studie. Podobný efekt přineslo jeho letošní prohlášení o tom, že by se mělo v ČR uskutečnit referendum o vystoupení z EU a NATO, dodává.

Ovčáček uvedl, že na stole je závažné podezření, že organizace "typu Evropských hodnot" jsou ve skutečnosti velmi výkonnými agenty Kremlu, kteří nahánějí Moskvě cenné body. "Jejich působení totiž mimořádně poškozuje jak EU, tak NATO. Do této roviny řadím i zmíněnou analýzu," uvedl prezidentův mluvčí.

Česko se podle studie v ruských médiích nejčastěji objevuje v souvislosti s hokejem a fotbalem, následuje tematika cestování, zejména ve spojitosti s lázeňstvím. Hlavními politickými tématy jsou EU, NATO, migrace, terorismus, mezinárodní sankce, krize na Ukrajině a tzv. Islámský stát, uvádí analýza české firmy, která se věnuje automatickému zpracování dat z internetu.

Analýza se soustředila na posledních dva a půl roku, pracovala s 68 miliony zpráv ruských médií z 24 tisíc zdrojů. Při zpracování využívala metody sémantické kontextuální analýzy.

Viac o českých médiách:

pošli na vybrali.sme.sk


Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

1. Slovensko má jedinečnú luxusnú knihu Harmónia veľkého sveta (VIDEO)

Pozrite si VIDEÁ, ako vyzerá jedna z najkrajších kníh 17.storočia, ktorá práve vyšla v exkluzívnom prevedení v slovenčine. Navyše vyšla ako moderné faksimile, čiže verná kópia originálu z roku 1661, doplnená o slovenský preklad latinského výkladu.

Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

2. Vzniká nový film o Václavovi Havlovi, Olgu stvárni Anna Geislerová

Na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa začne natáčať film Havel.

 

Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

3. Ivan Zach úplne ovládol televíznu skupinu Prima

 Televizní skupinu Prima zcela ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent v polovičním vlastníkovi Primy Denemo Media od Vladimíra Komára. V Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy.

Asociácia vydavateľov tlače sa mení

4. Asociácia vydavateľov tlače sa mení

Minulý týždeň v stredu sa uskutočnilo valné zhromaždenie Asociácie vydavateľov tlače (AVT), na ktorom bola prijatá zmena stanov.

Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

5. Jaromír Soukup rozbehol vlastný e-shop

Ředitel TV Barrandov a předseda představenstva mediálního domu Empresa Media Jaromír Soukup spustil vlastní internetový obchod.

Ako si zbytočne nepredražiť dovolenku? Tu je 7 tipov, na ktoré sa oplatí myslieť pri cestovaní do zahraničia

6. Ako si zbytočne nepredražiť dovolenku? Tu je 7 tipov, na ktoré sa oplatí myslieť pri cestovaní do zahraničia

S letom sa blíži aj čas dovoleniek a cestovania. Obdobie, ktoré nás bude stáť nemalé úspory, a preto by sme si mali dať pozor, aby sa nám výlet zbytočne nepredražil. Bežné veci, akými sú platba za ubytovanie, letenky, výbery hotovosti z bankomatu či platba kartou nás môžu vyjsť viac, ako by sme chceli.

Británia zakázala sexistické reklamy

7. Británia zakázala sexistické reklamy

Výjavy, v ktorých žena nevie riadiť a muž nezvláda postarať sa o rodinu, zmiznú z britských médií.

Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

8. Slováci majú čoraz väčší záujem o aktívnu dovolenku

Polovica Európanov je obézna. Tento priemer, žiaľ, nevylepšujú ani Slováci. Štatistiky však ukazujú, že máme záujem zmeniť svoj životný štýl – viac sa hýbeme a čoraz viac si vyberáme aktívny spôsob trávenia letnej dovolenky.

Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

9. Po novom šéfredaktorovi má Trend aj nového zástupcu

 Po vlne odchodov sa v Trende mení vedenie.

Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

10. Zomrela speváčka Lýdia Volejníčková (VIDEO)

Včera 13. júna zomrela vo veku 66 rokov speváčka Lýdia Volejníčková.

Najčítanejšie