Fotografa oceneného Wold Press Photo pravdepodobne zatkli agenti štátnej bezpečnosti Foto: FB Yin Kuang

Fotografa oceneného Wold Press Photo pravdepodobne zatkli agenti štátnej bezpečnosti

28.11.2018 13:03 | Internet | ČTK

Popredný čínsky fotoreportér Lu Kuang, ktorý získal ocenenie World Press Photo, zmizol počas návštevy nepokojnej čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, ktorú obývajú prevažne obývajú menšinoví moslimskí Ujguri.

 

Podľa svojej manželky bol s najväčšou pravdepodobnosťou zadržaný agentmi štátnej bezpečnosti, informovala dnes agentúra Reuters.

Manželka Lu Kuang, ktorá žije v Spojených štátoch, agentúre povedala, že jej muž bol pozvaný do metropoly Ujgurskej autonómnej oblasti Urumči, kde sa mal zúčastniť niekoľkých fotografických podujatí. Sü Siao Ak uviedla, že s mužom stratila kontakt 3. novembra, keď bol sám na ceste do mesta Kašgar.

Neskôr kontaktovala manželku človeka, ktorý pozval Lu Kuang do odľahlej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang, ležiace na západe Číny, a dozvedela sa, že oboch mužov odviedli príslušníci štátnej bezpečnosti.

Od čínskych úradov manželka fotografa žiadnu oficiálnu správu o Luovovom zadržaní nedostala. Sinťiangskú polícii sa jej kontaktovať nepodarilo, napísala agentúra Reuters.

Celá oblasť je dlhodobo pod prísnym policajným dohľadom. Organizácia pre ľudské práva obviňuje čínske úrady, že v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang zriadili v mene boja proti islamizmu množstvo takzvaných prevýchovných táborov, v ktorých držia viac ako milión Ujgurov. Moslimskí Ujguri sa dlhodobo sťažujú na kultúrny a náboženský útlak zo strany Pekingu a na masívne prisťahovalectvo etnických Chanov (Číňanov) do Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Fotoreportér Lu Kuang sa počas 25-ročnej kariéry zameriaval prevažne na citlivé ekologické a sociálne témy, vrátane priemyselného znečistenia, závislosti alebo nákazy chorobou AIDS. V roku 2004 získal ocenenie World Press Photo za fotografie z dedín v provincii Che-nan, kde sa miestni obyvatelia pri vládou organizovaných odberoch krvi nakazili vírusom HIV. Infikované boli vtedy státisíce chudobných roľníkov.

pošli na vybrali.sme.sk


Martinus: Najlepšie knihy roka 2018

1. Martinus: Najlepšie knihy roka 2018

Kníhkupectvo Martinus pripravilo na záver roka výber najlepšieho čítania a kníh v roku 2018. Výber zostavila Jana Šlinská z Martinusu.

Ďurkovič žiada od vedenia RTVS ospravedlnenie

2. Ďurkovič žiada od vedenia RTVS ospravedlnenie

Redaktor Reportérov poslal Ladislav Ďurkovič poslal Rade RTVS aj vedeniu RTVS predžalobnú výzvu, v ktorej žiada od vedenia o ospravedlnenie a nápravu.

V chystanej talentovej šou na Markíze a Nova bude aj Jana Kirschner

3. V chystanej talentovej šou na Markíze a Nova bude aj Jana Kirschner

Televízie Markíza a Nova chystajú na jar tretiu sériu speváckej súťaže The Voice Česko Slovensko.

Kniha novinára o československom agentovi sa stala námetom pre hollywoodsky film

4. Kniha novinára o československom agentovi sa stala námetom pre hollywoodsky film

Kniha novinára  Jaroslava Kmenta Český špión Erwin van Haarlem sa stala námetom pre hollywoodsky film. Autorovi a investigativnemu novinárovi ponúkol spoluprácu producent a scenárista David Klawans.

Fico bude mať Duel Špeciál u Jaromíra Soukupa v TV Barrandov

5. Fico bude mať Duel Špeciál u Jaromíra Soukupa v TV Barrandov

Predseda Smeru Robert Fico bude vo štvrtok hosťom kontroverzného moderátora Jaromíra Soukupa v TV Barrandov v jeho relácii Duel Špeciál.

Popoluška má tento rok vlastnú známku aj výstavu

6. Popoluška má tento rok vlastnú známku aj výstavu

Filmová rozprávka Tri oriešky pre Popolušku je nielen pre divákov na Slovensku a Česku, ale aj v Nemecku jedným zo symbolov Vianoc.

Robert Fico: Čelíme mediálnemu lynču, nenecháme to takto

7. Robert Fico: Čelíme mediálnemu lynču, nenecháme to takto

V sobotu mala strana Smer-SD v Trenčíne snem.

ʼNdrangheta. Nenásytná talianska mafia

8. ʼNdrangheta. Nenásytná talianska mafia

´Ndrangheta v prvých rokoch nášho storočia ešte viac zbohatla a presadila sa aj na medzinárodnej úrovni. Dávno totiž vyrovnala krok s globálnym trhom a investovala do obchodných aktivít...

Kaliňák obhajuje konšpirátorov a aj oni ho majú celkom radi

9. Kaliňák obhajuje konšpirátorov a aj oni ho majú celkom radi

Bývalý minister vnútra a poslanec Smeru Robert Kaliňák vo štvrtok zvolal tlačovú besedu, na ktorej kritizoval spravodajské médiá. Naopak mal potrebu zastať sa webu, ktorý šíri hoaxy, antisemitizmus a medicínske bludy.

Šéfredaktor podal výpoveď po tom, ako majiteľ dal do novín nekorektnú antikampaň

10. Šéfredaktor podal výpoveď po tom, ako majiteľ dal do novín nekorektnú antikampaň

To, aké články pôjdu alebo nepôjdu do novín, v nezávislých novinách rozhoduje šéfredaktor. Inzercia je označená a mnohé médiá si dávajú pozor, aby aj platená inzercia bola korektná, antikampaň do novín nepúšťajú. To, čo predviedol majiteľ novín, je ukážkovým príkladom zneužitie novín na nekorektnú špinavú kampaň pred voľbami. Pokračovanie.

Najčítanejšie