Na Novom Zélande zabili desiatky ľudí, streľbu vysielali naživo na sociálnych sieťach (VIDEO) Youtube/Guardian News

Na Novom Zélande zabili desiatky ľudí, streľbu vysielali naživo na sociálnych sieťach (VIDEO)

15.03.2019 07:53 | Internet | ČTK, mk

Pri streľbe v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomreli dnes desiatky ľudí. Informovala o tom miestna polícia, ktorá zadržala troch mužov a jednu ženu. Podľa policajtov išlo zrejme o dobre organizovanú akciu a zadržaní mali v autách pripravené výbušniny.

 

Novozélandské médiá uvádzajú počet mŕtvych medzi deviatimi a 27. Posledné údaje sú, že mŕtvych je približne 40. Polícia nevylúčila, že stále hrozí nebezpečenstvo a vyzvala obyvateľov mesta, aby pokiaľ možno nevychádzali na ulicu. Premiérka Jacinda Ardernová označila dnešok za jeden z najtemnejších dní svojej krajiny.

Podľa denníka New Zealand Herald sa strieľalo v mešitách Al Noor a Linwood v centrálnej časti mesta. Jeden zo strelcov si čin nahrával a pred streľbou zverejnil dlhé vyhlásenie vysvetľujúce jeho motiváciu, uviedol denník. Twitter jeho účet vypol. Jedným z útočníkov má byť 28 ročný Trenton Tarrantz Austrálie. Práve on vysielal cez bodycam. Tajné služby hovoria, že za útokom môže byť pravicový extrémizmus a terorizmus. Streľbu zverejnil útočník na sociálnych sieťach. Video zo streľby bolo zverejnené aj na facebooku, sociálna sieť ho odstránila. Hovorca spoločnosti Spark Andrew Pirie podľa NZ Herald povedal, že technický personál identifikoval tri primárne miesta, na ktorých boli zverejnené zábery, ale objavilo sa množstvo stránok „copycat“. "Poskytovatelia internetu spojili svoje sily, aby zabránli prístupu na tieto stránky," píše NZ Herald.

Podľa jedného zo svedkov bolo počuť najmenej 50 výstrelov.

Policajný komisár Mike Bush médiám povedal, že motív činu zatiaľ nie je známy. Za teroristický útok ho neoznačil.

"Riešime tu úplne bezprecedentnú situáciu. Je to veľmi vážne," vyhlásil Bush.

Polícia síce nemá informácie o ďalších možných páchateľoch, riziko však nemožno vylúčiť. Ľudia by sa podľa Busha v žiadnom prípade nemali zatiaľ vydávať do mešít.

"Mnoho z tých, ktorí boli streľbou zasiahnutí, sú migranti či utečenci. Vybrali si Nový Zéland ako svoj nový domov a je to ich domov. Sú jednými z nás. Človek, ktorý na nás spáchal toto násilie, medzi nás nepatrí," vyhlásila premiérka Ardernová.

pošli na vybrali.sme.sk


Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

2. Robert Kiyosaki a jeho tipy ako vybudovať silný tím

Veľa ľudí má nápady za milión dolárov. Sú sebavedomí a veria, že ich nový produkt alebo služba ich spravia bohatými a ich sny sa naplnia. Problém je, že väčšina ľudí nevie, ako zmeniť svoj nápad za milión na skutočný milión dolárov.

Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

3. Dvaja muži údajne kradli a šírili prenosy športových súťaží

Polícia podozrieva dvoch mužov z českého Karvinska z krádeží prenosov licencovaných a bežne nedostupných športových súťaží ako futbalová anglická Premier League.

.týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

4. .týždeň dementuje nepravdivú informáciu, ktorú o ich editorovi šíria konšpiračné weby

Po prvom kole prezidentských volieb sa prostredníctvom sociálnych sietí začal šíriť status študenta bratislavského gymnázia, ktorý na facebooku vystupuje pod menom Emil Hodál, v ktorom pejoratívne písal o tom, ako Zuzana Čaputová po víťazstve „zatočí“ so svojimi oponentmi.

MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

5. MZV sa ohradilo proti klamstvám poslanca SNS

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie, v ktorom sa „striktne ohradzuje voči vyjadreniam poslanca SNS Jaroslava Pašku."

Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

6. Osvienčimské múzeum: Nepózujte na koľajniciach do tábora smrti!

Múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom tábore v Osvienčime požiadalo návštevníkov, aby prestali pózovať na koľajniciach vedúcich do niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka.

Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

7. Orange vyzbieral už viac ako 304 000 nepotrebných telefónov. Motivuje zákazníkov rozmýšľať zodpovedne

Staré mobilné telefóny nepatria do smetného koša. Vďaka pretrvávajúcemu technologickému boomu sa mobily stali našou nevyhnutnou súčasťou a fungovanie bez nich si už nevieme predstaviť.

Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

8. Fico novinárom: Nemám pred vami žiaden rešpekt, budem s vami bojovať! (VIDEO)

Robert Fico dnes zvolal tlačovú besedu, na to, aby vynadal novinárom a oznámil im, že sa k ním bude chovať ešte horšie, ako sa chová.

Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

9. Slováci vytvorili chatbota, ktorý pomáha odhaliť falošné správy

Neoverené informácie, konšpirácie, falošné fotky, strašenie či chýbajúci autor. To sú časté manipulácie dezinformačných webov. Pomôcť odhaliť ich má prvý facebookový chatbot menom Checkbot.

Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

10. Markíza dostala vysokú pokutu za reportáže o pôrode rodičky, ktorá zomrela

Prípad rodičky, ktorá po pôrode upadla do kómy a následne zomrela, minulý rok otriasol Slovenskom a venovali sa mu viaceré médiá. Markíza na prípad upozornila vo viacerých reportážach – v Televíznych novinách aj v relácii Reflex.

Najčítanejšie