Na Novom Zélande zabili desiatky ľudí, streľbu vysielali naživo na sociálnych sieťach (VIDEO) Youtube/Guardian News

Na Novom Zélande zabili desiatky ľudí, streľbu vysielali naživo na sociálnych sieťach (VIDEO)

15.03.2019 07:53 | Internet | ČTK, mk

Pri streľbe v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomreli dnes desiatky ľudí. Informovala o tom miestna polícia, ktorá zadržala troch mužov a jednu ženu. Podľa policajtov išlo zrejme o dobre organizovanú akciu a zadržaní mali v autách pripravené výbušniny.

 

Novozélandské médiá uvádzajú počet mŕtvych medzi deviatimi a 27. Posledné údaje sú, že mŕtvych je približne 40. Polícia nevylúčila, že stále hrozí nebezpečenstvo a vyzvala obyvateľov mesta, aby pokiaľ možno nevychádzali na ulicu. Premiérka Jacinda Ardernová označila dnešok za jeden z najtemnejších dní svojej krajiny.

Podľa denníka New Zealand Herald sa strieľalo v mešitách Al Noor a Linwood v centrálnej časti mesta. Jeden zo strelcov si čin nahrával a pred streľbou zverejnil dlhé vyhlásenie vysvetľujúce jeho motiváciu, uviedol denník. Twitter jeho účet vypol. Jedným z útočníkov má byť 28 ročný Trenton Tarrantz Austrálie. Práve on vysielal cez bodycam. Tajné služby hovoria, že za útokom môže byť pravicový extrémizmus a terorizmus. Streľbu zverejnil útočník na sociálnych sieťach. Video zo streľby bolo zverejnené aj na facebooku, sociálna sieť ho odstránila. Hovorca spoločnosti Spark Andrew Pirie podľa NZ Herald povedal, že technický personál identifikoval tri primárne miesta, na ktorých boli zverejnené zábery, ale objavilo sa množstvo stránok „copycat“. "Poskytovatelia internetu spojili svoje sily, aby zabránli prístupu na tieto stránky," píše NZ Herald.

Podľa jedného zo svedkov bolo počuť najmenej 50 výstrelov.

Policajný komisár Mike Bush médiám povedal, že motív činu zatiaľ nie je známy. Za teroristický útok ho neoznačil.

"Riešime tu úplne bezprecedentnú situáciu. Je to veľmi vážne," vyhlásil Bush.

Polícia síce nemá informácie o ďalších možných páchateľoch, riziko však nemožno vylúčiť. Ľudia by sa podľa Busha v žiadnom prípade nemali zatiaľ vydávať do mešít.

"Mnoho z tých, ktorí boli streľbou zasiahnutí, sú migranti či utečenci. Vybrali si Nový Zéland ako svoj nový domov a je to ich domov. Sú jednými z nás. Človek, ktorý na nás spáchal toto násilie, medzi nás nepatrí," vyhlásila premiérka Ardernová.

pošli na vybrali.sme.sk


Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

1. Prieskum: Dezinformácie na českých weboch pred eurovoľbami nepribudli

Dezinformací na českých webech v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu kvůli volbám přes původní obavy výrazně nepřibylo. Oznámil to dnes Pražský institut bezpečnostních studií na základě svého průzkumu.

Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

2. Leonardo da Vinci, akého ste ešte nevideli

Pred päťsto rokmi, presne 2. mája 1519, zomrel maliar, sochár, architekt, prírodovedec, hudobník, spisovateľ, vynálezca a konštruktér Leonardo da Vinci. Dokonalá renesančná osobnosť, ktorá mala ruky umelca a myseľ vedca. Leonardo nám zanechal rozsiahle dielo, a to veľká časť jeho výtvarných prác a vedeckých rozpráv bola zničená.

Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

3. Firma Nike stiahla nový model topánok po sťažnosti domorodcov z Panamy

Americká firma Nike stiahla nový model športových topánok, ktorý sa mal začať predávať budúci mesiac.

Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

4. Ako je to s kvalitou nášho piva? Odborníci a spotrebitelia sú za jedno - kvalita sa zlepšuje

Na Slovensku máme kvalitné pivo. Potvrdzujú to nielen milovníci piva, ale aj odborníci, ktorí tento týždeň v rámci 13. ročníka degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka hodnotia slovenské pivá. V nedávnom prieskume agentúry Kantar navyše tri štvrtiny slovenských pivárov potvrdili, že kultúra pitia piva sa u nás zlepšuje.

ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

5. ČR sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok v TV Barrandov

 Český stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňkovi Šarapatkovi, rozhodl dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

6. Víťazi ceny Podnikové médium roka 2018 sú známi

Klub podnikových médií vyhlásil výsledky 16. ročníka súťaže Podnikové Médium Roka 2018. Do súťaže sa zapojili firmy, podniky, agentúry, štátne aj mimovládne organizácie, mestá a obce.

Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre

7. Vyhlásenie LGBTI organizácií: Vyzývame Petra Pellegriniho, aby urýchlene riešil situáciu v slovenskej kultúre


23. mája 2019 predložilo MK do medzirezortného pripomienkového konania úplne nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ministerstvo ním chce zakotviť nové pravidlá poskytovania dotácií do budúcnosti. Udialo sa tak bez akejkoľvek konzultácie, poza chrbát dotknutých subjektov a to nás utvrdzuje v tom, že snaha ministerky Laššákovej o dialóg je neúprimná a hraná.

Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

8. Odhaliť falošné správy vám pomôžu tri jednoduché otázky

Mnoho ľudí napomáha šíreniu dezinformácií a manipulácií nechtiac, len pod vplyvom emócií či povrchnosti. Nechajú sa strhnúť emtívnou fotkou, titulkom, či vymysleným textom.

Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

9. Podrobnosti, ako budú zverejňované výsledky volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú v štátoch EU priebežne od 23. do 26. mája. Na Slovensku budú 25. mája. Výsledky budú zverejňované postupne v jednotlivých krajinách ale aj v EP.

K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

10. K voľbám volá aj Vanessa Paradis na titulke Vogue

Časopisy ako Vogue v Taliansku, Nemecku a Poľsku, L’Uomo Vogue, Elle v Poľsku a Glamour v Maďarsku vyzývajú na svojich stránkach čitateľov na účasť vo voľbách. Výzvu podporili modelky a modeli a osobnosti sveta módy, vrátane Vanessy Paradis či Joela Kinnamana.

Najčítanejšie