Vo štvrtok 21. marca 2019 nebude slovenská Wikipédia 24 hodín dostupná na protest voči návrhu smernice Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu.
Rozhodla o tom komunita redaktorov slovenskej Wikipédie a združenie Wikimedia Slovenská republika, ktoré zastrešuje jej offline aktivity a ktorá o proteste informovala web Omediach.com. Rovnako sa rozhodli aj zástupcovia českej Wikipédie a Wikimedie. Akciou sa pripájajú k protestu európskych Wikimedií a Wikipédií.
Kritika sa týka najmä článkov 11 a 13 návrhu smernice, ktorých prijatie môže obmedziť možnosti kreatívneho vyjadrovania a oklieštiť tak slobodu na internete.
„Ak by bol návrh smernice v súčasnom znení prijatý, povedie to k obmedzeniu možností šírenia informácií na internete. Podľa článku 11 budú predmetom autorského práva aj odkazy s krátkym úryvkom z textu (perexom), pričom držiteľ autorských práv môže rozhodnúť o ich spoplatnení. Takýto krok postihne tzv. agregátory správ, teda weby, ktoré správy zhromažďujú a organizujú,“ píšu redaktori slovenskej Wikipédie.
Článok 13 zavedie autorskoprávnu zodpovednosť prevádzkovateľov internetových služieb na zdieľanie obsahu za obsah, ktorý nahrali používatelia. Ustanovenia článku predpokladajú využitie „účinných technológií rozpoznávania obsahu“ na zabránenie vkladaniu obsahu, ktorý porušuje autorské práva.
„Vývoj a používanie týchto technológií si budú môcť dovoliť len tie najväčšie spoločnosti. Navyše aj pri najkvalitnejších nahrávacích filtroch dochádza k falošne pozitívnym nálezom, kedy sú za problematické označené aj obsahy, ktoré autorské práva neporušujú. Hrozí preto, že obavy zo sankcií za porušenie autorských práv povedú prevádzkovateľov internetových služieb k prílišnému mazaniu obsahu, čo obmedzí škálu informácií dostupných na internete,“ upozorňujú.
Takéto zmeny v konečnom dôsledku negatívne dopadnú aj na Wikipédiu. Nekomerčné projekty sú síce spod ustanovení smernice vyňaté, ale pri budovaní celosvetovej encyklopédie sú závislí na vonkajšom svete. Obmedzenie dostupnosti informácii na internete negatívne ovplyvní celý internetový ekosystém, vrátane Wikipédie a našich ďalších projektov (Wikimedia Commons, Wikizdroje a i.), ktorých poslaním je bezplatné šírenie vedomostí, dodávajú.
O návrhu smernice sa bude hlasovať 26. marca 2019 na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Žiadajú, aby bol súčasný návrh smernice zamietnutý a aby sa o novom návrhu rokovalo až po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v máji 2019.