Stadia - Google sa chystá poslať herné počítače a konzoly do zabudnutia Foto: Swan

Stadia - Google sa chystá poslať herné počítače a konzoly do zabudnutia

04.04.2019 23:07 | Internet | Komerčný článok

Ak si chcete zahrať najnovšie hry s parádnymi detailami vo vysokom rozlíšení, potrebujete dostatočne výkonný počítač alebo hernú konzolu Xbox, prípadne PlayStation.

 

Google sa to snaží zmeniť a podariť by sa mu to mohlo už tento rok. Svetlo sveta totiž uzrie služba s názvom Stadia.

Prichádza Netflix pre videohry?

Základný princíp fungovania je jasný. Hry už nebudú bežať na počítači vo vašej obývačke a už vôbec nebude nutné sťahovať a inštalovať desiatky gigabajtov dát. Namiesto toho sa o všetok výpočtový a grafický výkon postarajú servery Googlu.

Odtiaľ sa hry budú len streamovať, podobne ako je to pri prehrávaní hudby cez Spotify alebo hltaní jednej epizódy obľúbeného seriálu za druhou na Netflixe. Vstupné impulzy z klávesnice a myši pre ovládanie postáv však, samozrejme, zostanú na vás.

Internetový gigant sľubuje, že Stadia bude dostatočne rýchla na to, aby hráč nespozoroval žiadne spomalenie alebo sekanie. Spoznali sme dokonca ergonomicky navrhnutý herný ovládač, ktorý sa nápadne podobá tým z Xboxu a PlayStationu.

Keďže budú nároky na priestor a výkon minimálne, hry bude možné spustiť v prehliadači na akomkoľvek bežnom počítači či notebooku. A čo viac, zvládnu ich aj tablety a mobilné telefóny. V 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu.

Stadia sa chce zviesť na popularite YouTuberov a platformy Twitch. Diváci, ktorí budú sledovať vysielanie svojho obľúbeného streamera naživo, dostanú možnosť zapojiť sa priamo do diania stlačením jediného tlačidla.

Neznáma cena a ďalšie otázniky

Nová služba sa stretla s takmer výhradne pozitívnymi ohlasmi, viaceré podrobnosti ale zostávajú zahalené tajomstvom. Predpokladá sa, že Google si za Stadiu vypýta mesačné predplatné, rovnako, ako to robí spomenutý Netflix.

Obavy ale prináša fakt, že túto tému americká spoločnosť zatiaľ úplne obišla. Téma cloudového hrania totiž nie je nová, vlastné riešenie pod názvom GeForce Now ponúka aj Nvidia. Tam však hry musíte vlastniť, respektíve si ich za nemálo peňazí kúpiť z platformy Stream. Mesačný poplatok nestačí.

Kameňom úrazu môže byť tiež ponuka hier. Dočkáme sa podpory tých najpopulárnejších A-čkových titulov? Google tvrdí, že potrebné vývojárske nástroje poslal do všetkých veľkých štúdií, no na ich odpoveď ešte len čaká.

Stadia bola prezentovaná s hrou Doom Eternal, ktorá by mala vyjsť tento rok. Google chce tiež vybudovať vlastné herné štúdio. Do neho si prizval Jade Raymondovú s minulosťou v Ubisofte a EA. Štúdio bude mať k dispozícii herné enginy Unreal, Unity a Havok.

Pripravte sa už dnes

Na takéto streamovanie hier budete potrebovať rýchly internet. Optický internet od SWAN-u môžete mať už od 9,99 eur mesačne. Vyššie programy ponúknu rýchlosť sťahovania až na úrovni 100 Mbit/s a dispozícii sú aj výhodné balíky DUO s internetom a digitálnou televíziou v jednom.

pošli na vybrali.sme.sk


Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

1. Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spúšťajú spoločnú akciu - roadshow s názvom "Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ".

Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

2. Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

Internetový gigant Facebook v prvom štvrťroku tohto roka celosvetovo zrušil mnoho falošných užívateľských účtov a celkom osem koordinovaných sietí s pôvodom napríklad v Severnom Macedónsku, Kosove či v Rusku.

Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

3. Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

Prezident Andrej Kiska dnes zverejnil stanovisko, v ktorom reagoval na informácie o tom, ako dal Marian Kočner sledovať viacerých známych novinárov a ich rodiny.

Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

4. Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

Na sociálnych sieťach známych influencerov a youtuberov pribudli neobvyklé videá, fotky a statusy, v ktorých známe tváre nepromujú žuvačky, nápoje, či aplikácie, ale mladým vysvetľujú, prečo je dôležité ísť k eurovoľbám.

K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

5. K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

K zodpovednosti za vraždu novinárky Lýry McKeeovej pri nepokojoch v severoírskom meste Londonderry sa dnes prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA.

PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

6. PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

Európsky parlament zverejnil štvrtú a poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia 751 poslaneckých kresiel v povolebnom pléne EP založenú na vnútroštátnych prieskumoch.

MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

7. MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

Spoločnosť Orange Slovensko, ktorá je oficiálnym partnerom MS v hokeji 2019, prichádza s novou imidžovou kampaňou. Odohráva sa v prostredí bratislavskej školy, kde vládne šikana. Deťom pri nej pomáha súdržnosť a vzájomná pomoc, ktoré poznajú zo športu.

Kniha, ktorá letí už desaťročia

8. Kniha, ktorá letí už desaťročia

Jeden z najpopulárnejších amerických povojnových románov. Klasika modernej literatúry, ktorú si treba prečítať. Román Kto chytá v žite je svetový fenomén. Salinger ho napísal ešte v roku 1951, no odvtedy ho preložili do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh.

Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

9. Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

Bulharský súd dnes poslal na 30 rokov za mreže vraha novinárky Viktorie Marinovovej.

Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

10. Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel skladateľ filmovej hudby Martin Böttcher, oznámila dnes agentúre DPA jeho dcéra Betsy Schlüterová. Skladateľ zomrel v noci z piatka na sobotu.

Najčítanejšie