Stadia - Google sa chystá poslať herné počítače a konzoly do zabudnutia Foto: Swan

Stadia - Google sa chystá poslať herné počítače a konzoly do zabudnutia

04.04.2019 23:07 | Internet | Komerčný článok

Ak si chcete zahrať najnovšie hry s parádnymi detailami vo vysokom rozlíšení, potrebujete dostatočne výkonný počítač alebo hernú konzolu Xbox, prípadne PlayStation.

 

Google sa to snaží zmeniť a podariť by sa mu to mohlo už tento rok. Svetlo sveta totiž uzrie služba s názvom Stadia.

Prichádza Netflix pre videohry?

Základný princíp fungovania je jasný. Hry už nebudú bežať na počítači vo vašej obývačke a už vôbec nebude nutné sťahovať a inštalovať desiatky gigabajtov dát. Namiesto toho sa o všetok výpočtový a grafický výkon postarajú servery Googlu.

Odtiaľ sa hry budú len streamovať, podobne ako je to pri prehrávaní hudby cez Spotify alebo hltaní jednej epizódy obľúbeného seriálu za druhou na Netflixe. Vstupné impulzy z klávesnice a myši pre ovládanie postáv však, samozrejme, zostanú na vás.

Internetový gigant sľubuje, že Stadia bude dostatočne rýchla na to, aby hráč nespozoroval žiadne spomalenie alebo sekanie. Spoznali sme dokonca ergonomicky navrhnutý herný ovládač, ktorý sa nápadne podobá tým z Xboxu a PlayStationu.

Keďže budú nároky na priestor a výkon minimálne, hry bude možné spustiť v prehliadači na akomkoľvek bežnom počítači či notebooku. A čo viac, zvládnu ich aj tablety a mobilné telefóny. V 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu.

Stadia sa chce zviesť na popularite YouTuberov a platformy Twitch. Diváci, ktorí budú sledovať vysielanie svojho obľúbeného streamera naživo, dostanú možnosť zapojiť sa priamo do diania stlačením jediného tlačidla.

Neznáma cena a ďalšie otázniky

Nová služba sa stretla s takmer výhradne pozitívnymi ohlasmi, viaceré podrobnosti ale zostávajú zahalené tajomstvom. Predpokladá sa, že Google si za Stadiu vypýta mesačné predplatné, rovnako, ako to robí spomenutý Netflix.

Obavy ale prináša fakt, že túto tému americká spoločnosť zatiaľ úplne obišla. Téma cloudového hrania totiž nie je nová, vlastné riešenie pod názvom GeForce Now ponúka aj Nvidia. Tam však hry musíte vlastniť, respektíve si ich za nemálo peňazí kúpiť z platformy Stream. Mesačný poplatok nestačí.

Kameňom úrazu môže byť tiež ponuka hier. Dočkáme sa podpory tých najpopulárnejších A-čkových titulov? Google tvrdí, že potrebné vývojárske nástroje poslal do všetkých veľkých štúdií, no na ich odpoveď ešte len čaká.

Stadia bola prezentovaná s hrou Doom Eternal, ktorá by mala vyjsť tento rok. Google chce tiež vybudovať vlastné herné štúdio. Do neho si prizval Jade Raymondovú s minulosťou v Ubisofte a EA. Štúdio bude mať k dispozícii herné enginy Unreal, Unity a Havok.

Pripravte sa už dnes

Na takéto streamovanie hier budete potrebovať rýchly internet. Optický internet od SWAN-u môžete mať už od 9,99 eur mesačne. Vyššie programy ponúknu rýchlosť sťahovania až na úrovni 100 Mbit/s a dispozícii sú aj výhodné balíky DUO s internetom a digitálnou televíziou v jednom.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie