Stadia - Google sa chystá poslať herné počítače a konzoly do zabudnutia Foto: Swan

Stadia - Google sa chystá poslať herné počítače a konzoly do zabudnutia

04.04.2019 23:07 | Internet | Komerčný článok

Ak si chcete zahrať najnovšie hry s parádnymi detailami vo vysokom rozlíšení, potrebujete dostatočne výkonný počítač alebo hernú konzolu Xbox, prípadne PlayStation.

 

Google sa to snaží zmeniť a podariť by sa mu to mohlo už tento rok. Svetlo sveta totiž uzrie služba s názvom Stadia.

Prichádza Netflix pre videohry?

Základný princíp fungovania je jasný. Hry už nebudú bežať na počítači vo vašej obývačke a už vôbec nebude nutné sťahovať a inštalovať desiatky gigabajtov dát. Namiesto toho sa o všetok výpočtový a grafický výkon postarajú servery Googlu.

Odtiaľ sa hry budú len streamovať, podobne ako je to pri prehrávaní hudby cez Spotify alebo hltaní jednej epizódy obľúbeného seriálu za druhou na Netflixe. Vstupné impulzy z klávesnice a myši pre ovládanie postáv však, samozrejme, zostanú na vás.

Internetový gigant sľubuje, že Stadia bude dostatočne rýchla na to, aby hráč nespozoroval žiadne spomalenie alebo sekanie. Spoznali sme dokonca ergonomicky navrhnutý herný ovládač, ktorý sa nápadne podobá tým z Xboxu a PlayStationu.

Keďže budú nároky na priestor a výkon minimálne, hry bude možné spustiť v prehliadači na akomkoľvek bežnom počítači či notebooku. A čo viac, zvládnu ich aj tablety a mobilné telefóny. V 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu.

Stadia sa chce zviesť na popularite YouTuberov a platformy Twitch. Diváci, ktorí budú sledovať vysielanie svojho obľúbeného streamera naživo, dostanú možnosť zapojiť sa priamo do diania stlačením jediného tlačidla.

Neznáma cena a ďalšie otázniky

Nová služba sa stretla s takmer výhradne pozitívnymi ohlasmi, viaceré podrobnosti ale zostávajú zahalené tajomstvom. Predpokladá sa, že Google si za Stadiu vypýta mesačné predplatné, rovnako, ako to robí spomenutý Netflix.

Obavy ale prináša fakt, že túto tému americká spoločnosť zatiaľ úplne obišla. Téma cloudového hrania totiž nie je nová, vlastné riešenie pod názvom GeForce Now ponúka aj Nvidia. Tam však hry musíte vlastniť, respektíve si ich za nemálo peňazí kúpiť z platformy Stream. Mesačný poplatok nestačí.

Kameňom úrazu môže byť tiež ponuka hier. Dočkáme sa podpory tých najpopulárnejších A-čkových titulov? Google tvrdí, že potrebné vývojárske nástroje poslal do všetkých veľkých štúdií, no na ich odpoveď ešte len čaká.

Stadia bola prezentovaná s hrou Doom Eternal, ktorá by mala vyjsť tento rok. Google chce tiež vybudovať vlastné herné štúdio. Do neho si prizval Jade Raymondovú s minulosťou v Ubisofte a EA. Štúdio bude mať k dispozícii herné enginy Unreal, Unity a Havok.

Pripravte sa už dnes

Na takéto streamovanie hier budete potrebovať rýchly internet. Optický internet od SWAN-u môžete mať už od 9,99 eur mesačne. Vyššie programy ponúknu rýchlosť sťahovania až na úrovni 100 Mbit/s a dispozícii sú aj výhodné balíky DUO s internetom a digitálnou televíziou v jednom.

pošli na vybrali.sme.sk


Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

1. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

2. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

3. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

4. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

5. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

6. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

7. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

8. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

V súvislosti s kauzou sledovania novinárov vykonáva NAKA prehliadku známeho baru v Bratislave (FOTO)

9. V súvislosti s kauzou sledovania novinárov vykonáva NAKA prehliadku známeho baru v Bratislave (FOTO)

V súvislosti s kauzou prenasledovania novinárov NAKA dnes od 09.05 v Bratislave na ulici Panenska č. 28 vykonáva prehliadku nebytových priestovo v bare Next Apache.

Najčítanejšie