Aby si sa z toho nezložil! Skladacie displeje ako budúcnosť prenosnej komunikácie? Foto: Samsung

Aby si sa z toho nezložil! Skladacie displeje ako budúcnosť prenosnej komunikácie?

03.03.2020 10:02 | Internet | Komerčný článok

Aký je rozdiel medzi tohtoročným iPhone 11 a o dve či tri generácie starším mobilom? A čo tablety alebo notebooky? Ak sa vám zdá, že dizajn našich technologických hračiek zostáva už príliš dlho rovnaký, možno máte pravdu.

Veľké firmy sa však konečne začínajú prebúdzať z dlhého spánku. V nasledujúcich mesiacoch sa môžete tešiť na novinky, aké doteraz používali iba hlavní hrdinovia v sci-fi filmoch z budúcnosti!

Zaujímavé, ani zďaleka však nie jednoduché

Hovoríme o zariadeniach s ohybnými displejmi. Vývoj ťahajú hlavne kórejské firmy Samsung a Huawei. Už vo februári 2019 sme prvýkrát videli ich skladacie smartfóny Galaxy Fold aj Mate X.

Oba pripomínali väčšie telefóny, ktoré bolo možné rozložiť na praktický tablet. Samsung Galaxy Fold sa roztváral ako diár so 7,3-palcovým displejom vo vnútri a Huawei Mate X mal dokonca obrazovku vpredu aj vzadu.

Huawei Mate X

Teória tvrdí, že by sme ich mohli nosiť vo vrecku ako bežné telefóny a v prípade potreby (doma, v práci či v MHD) rozložiť na komplexné minipočítače ideálne na sledovanie filmov, prácu s tabuľkami alebo surfovanie na internete.

Predajné hity sa s nich však nestali. Možno preto, že Samsung si za tento výmysel pýtal dvetisíc a Huawei až neuveriteľných 2 499 eur.

Je tu poriadny háčik… ohybný displej sa ľahko zničí

Oba smartfóny sa však začali predávať až oveľa neskôr, ako ich výrobcovia pôvodne zamýšľali. Ukázalo sa, že futuristická technológia bola predsa len stále v plienkach.

Tenké displeje síce skladať a roztvárať vieme, no sklo ako pevný materiál ešte nie. Bežná ochranná vrstva na našich mobiloch by sa pri týchto pokusoch jednoducho popraskala a rozlomila.

Displeje skladacích telefónov preto chráni iba tenká fólia. Tá je mimoriadne citlivá na poškriabanie od mincí, kľúčov ale dokonca aj ľudských nechtov.

Druhým problémom je medzera, ktorá môže vzniknúť medzi rámom a samotným zobrazovacím panelom. Ak sa pod ňu dostane prach alebo drobné kamienky, po zaklapnutí tela sa vtlačia do displeja, spravia do neho dieru a mimoriadne drahá high-tech hračka prestane fungovať.

Firmám teda nezostalo nič iné, ako sa z prvých neúspechov poučiť, opäť do ruky vziať papier a ceruzku a skúsiť vymyslieť lepšie chránené pánty a obrazovky.

Rok 2020 a zariadenia, ktoré prvé nedostatky odstránili

Huawei sa zatiaľ do druhého kola súťaže prihlásil len pred niekoľkými dňami vylepšeným modelom Mate Xs. Samsung sa naopak rozhodol nasledovať odkaz legendárnych vyklápačiek, ktoré sme tak milovali v 90. rokoch.

Huawei Mate Xs, Samsung Galaxy Z Flip

Jeho Galaxy Z Flip je normálnym telefónom so 6,7-palcovým displejom, ktorý je možné preložiť napoly, aby zaberal o polovicu menej miesta.

Predáva sa už aj na Slovensku a jeho cena klesla na príjemnejších 1 480 eur. Pánty majú systém čistiacich mikrokief a displej odolnejšiu vrstvu. Podľa Samsungu vydrží až 200-tisíc otvorení a zatvorení.

Poriadny ošiaľ spôsobila aj Motorola Razr, ktorá oživila ikonický vzhľad rovnomenného tlačidlového smartfónu z roku 2004. Oproti Z Flip-u sa chváli praktickejším vonkajším displejom, na ktorom sa dá veľa vybaviť aj bez pravidelného otvárania celej konštrukcie. Z jej hardvérových parametrov však odborníci až tak nadšení nie sú. Obzvlášť pri cene 1 500 dolárov a trochu nepríjemnom meškaní pri príchode na trh.

No zdá sa, že roztváracie “véčka” zákazníkov zaujali viac, než pokusy o spojenie mobilu a tabletu.

Uspieť by ale mohol aj skladací tablet alebo počítač od Lenova. Keďže je mierený skôr do biznis prostredia, vyššia cena až tak neprekáža.

To, aký koncept skladacích telefónov nakoniec vo svete technológií prerazí, je iba na zákazníkoch. Možno ide o slepú uličku, na ktorú si o dva či tri roky vôbec nespomenieme.

4ka je na budúcnosť pripravená

Pokiaľ bude mobil možné rozložiť na tablet, či tablet na plnohodnotný pracovný notebook, bude to znamenať, že jedno zariadenie nahradí viac ostatných. Vypýta si teda poriadnu porciu dát pre pripojenie k internetu.

Našťastie, 4ka takéto niečo ponúka už teraz, v roku 2020. Dátové paušály SLOBODA + začínajú už za cenu 8 eur mesačne. So SLOBODOU 100 + môžete minúť až 11 GB dát kdekoľvek na Slovensku!

A pre naozaj nenásytných je pripravený paušál s neobmedzeným objemom dát.RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS odvysiela priamy prenos letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Na stredu 27. mája je naplánovaný štart misie Demo-2 do vesmíru. Od roku 2011, čo bol ukončený program letu raketoplánov do vesmíru, je to prvýkrát čo poletí americká posádka do vesmíru z americkej pôdy na americkom zariadení, ale aj prvýkrát, čo ľudí do vesmíru dopraví súkromná spoločnosť.

Najčítanejšie