Matovič: Rizikové Taliansko mohlo navštíviť až 50-tisíc Slovákov (VIDEO) Reprofoto FB TV OĽANO

Matovič: Rizikové Taliansko mohlo navštíviť až 50-tisíc Slovákov (VIDEO)

12.03.2020 12:24 | Internet | mk

Na Slovensku je šesť nových prípadov, potvrdil Peter Pellegrini pri príchode na krízový štáb. Celkovo je na Slovensku 16 nakazených.

Predseda OĽANO Igor Matovič vyzval premiéra Petra Pellegriniho a ministerku Denisu Sakovú, aby zabezpečili povolenie pre telekomunikačných operátov, ktoré by im umožnilo v súvislosti so šírením koronavírusu poslať SMS správy o domácej karanténe každému, kto bol v posledných týždňoch v rizikových krajinách.

Igor Matovič dnes prišiel s týmto opatrením na zasadnutie krízového štábu. Povolenie má premiér a ministerka vnútra zabezpečiť od Úradu na ochranu osobných údajov. „Rokovali sme s najväčším telekomunikačným operátorom na Slovensku. Sú ochotní posielať denne zdarma všetkým ľuďom, ktorí boli v rizikových krajinách, informáciu o tom, aby ostali v domácej karanténe,“ uviedol Matovič s tým, že spoločnosť Orange len za posledné 3 týždne identifikovala 16-tisíc SIM kariet, ktoré sa nachádzali v rizikovej krajine - v Taliansku.


Podľa Matoviča môže ísť približne až o 50-tisíc ľudí, ktorí navštívili za posledné 3 týždne Taliansko, a môžu teda byť šíriteľmi koronavírusu. „Ak sú títo ľudia zodpovední, mali by byť v domácej karanténe po dobu 14 dní od príchodu na Slovensko. Nikto z nás však nevie, či sa voľne nepohybujú po Slovensku a žijú naďalej svoj spoločenský život, lebo si myslia, že majú tuhý korienok. Musia si uvedomiť, že môžu ľahko nakaziť ľudí so slabšou imunitou,“ povedal Matovič, podľa ktorého SMS správy o domácej karanténne na dennej báze pre týchto ľudí prispejú k zlepšeniu situácie.


Hoci podľa Igora Matoviča nie je na mieste, aby ľudia medzi sebou šírili paniku, skritizoval nepripravenosť vlády na situáciu, v ktorej sa momentálne nachádzame. „Bol som zhrozený, keď na minulom krízovom štábe nikto nevedel povedať plán v prípade, že nakáza stúpne. Bol by som veľmi rád, aby pán premiér bol ešte stále zodpovedný, a aby prišiel s plánom. Pretože ten doteraz neexistuje. Verím, že dnes ten plán predstaví,“ uzavrel Matovič.

Premiér Pellegrini pri príchode na krízový štáb nechcel reagovať na Igora Matoviča, reagovať bude po krízovom štábe. Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Microsoft chce nahradiť novinárov systémom umelej inteligencie

Americká technologická spoločnosť Microsoft chce nahradiť niekoľko desiatok novinárskych pozícií robotickým systémom umelej inteligencie.

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

Najčítanejšie