Indická novinárka zverejnila svedectvo o hrôzach pandémie koronavírusu (VIDEO) Reprofoto youtube Mojo

Indická novinárka zverejnila svedectvo o hrôzach pandémie koronavírusu (VIDEO)

14.07.2020 10:28 | Internet | ČTK

Suzuki Ertiga Barkhy Dutt prešla za stovku dní okolo 23 tisíc kilometrov. Indická novinárka na tejto dlhej ceste zaznamenávala utrpenie svojich chudobných spoluobčanov v mestách a dedinách za pandémie spôsobenej šírením koronavírusu. Na cestu sa vydala v marci, píše agentúra AFP.

 

"Videla som toľko mŕtvych, zúčastnila som sa toľkých pohrebov, musela som opustiť toľko ľudí, ktorí padali do mojej náruče," zveruje sa štyridsaťosemročná novinárka.

Bývalá hviezda informačného kanála NDTV teraz o mnohých príbehoch rozpráva v podobe reportáží na svojom programe YouTube Mojo.

Od konca marca do začiatku júna zaviedla India jednu z najprísnejších celoštátnych karantén na svete, aby zabránila šíreniu vírusu. Všetky prostriedky verejnej dopravy prestali fungovať a jednotlivé indické štáty zatvorili svoje hranice.

Desať miliónov migrujúcich pracovníkov, ktorí prichádzajú z vidieka, aby si zarobili na živobytie vo veľkých mestách, sa zrazu ocitlo bez práce. Niektorí sa pokúsili dostať sa do svojej dediny za každú cenu, niekedy museli prejsť až stovky kilometrov pešo. Takáto cesta stála desiatky ľudí život.

Uprostred tohto nevídaného exodu novinárka videla deti idúce bez topánok pod pražiacim slnkom, niekedy aj v noci, kedy ich viedlo len svetlo Mesiaca.

V štáte Harijána susediacom s metropolou Dillí sa stretla s rodinou človeka, ktorý predal svoj mobilný telefón za 2000 rupií (15 eur). Väčšinu peňazí minul na jedlo a ventilátor a zvyšok dal svojej manželke. Druhý deň spáchal samovraždu, uvádza Duttová.

"Muž, ktorý stratil svoju ženu, mi povedal: 'Zomrieme ako hmyz, pretože sme chudobní. Je potrebné, aby niekto rozprával naše príbehy'," spomína Duttová.

Krátko po vyhlásení karantény sa novinárka spolu s producentom, kameramanom a vodičom vydala na cestu, aby zaznamenala "najvýznamnejší príbeh nášho života".

"Nemyslela som si vtedy, že uvidím našich najchudobnejších spoluobčanov kráčať tisíce kilometrov," hovorí. Karanténa podľa nej "ťažko postihla migrujúcich pracovníkov, milióny z nich. Chudobní zaplatili vysokú cenu za to, aby stredná a vyššia trieda zostala v bezpečí".

Jej reportáže ukazujú rozdiely v situácii naprieč Indiou. Južné štáty sa správali súcitnejšie ako sever krajiny. V Dharvade objavila miestneho úradníka, ktorý nechal premeniť hotely na útulky pre migrantov a od miestneho podniku dosiahol to, že im ušil šaty.

Dillí začiatkom júna zrušilo celoštátnu karanténu kvôli kritickej ekonomickej situácii, ale epidémia covid-19 v krajine stále vyčíňa. Barkha Dutt plánuje, že podnikne ďalšiu cestu. Pravdepodobne však nepôjde autom.

"Keď sme začali, nelietali lietadlá, neboli hotely ani možnosť kúpiť si pri diaľnici potraviny. Tentoraz asi medzi niektorými mestami poletíme a až potom pôjdeme autom," plánuje.Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, mali pracovať pre ruskú tajnú službu

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, mali pracovať pre ruskú tajnú službu

Zamestnanci ruskej ambasády podnikali na Slovensku špionáž pod diplomatickým krytím, upozornil Denník N.

V Hongkongu bol zatknutý prodemokratický mediálny magnát

V Hongkongu bol dnes na základe nového bezpečnostného zákona zatknutý mediálny magnát Jimmy Lai.

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Zjazdoví lyžiari a kanoista si zmerali sily v netradičnom trojboji. Kto zvíťazil? (VIDEO)

Vodnoslalomár Matej Beňuš a zjazdoví lyžiari Adam a Andreas Žampovci sa stretli v súboji, ktorý preveril ich šikovnosť, rýchlosť aj schopnosti na bicykli. Ich zápolenie je súčasťou kampane spoločnosti BILLA, v ktorej predajniach prebieha počas tohto leta spotrebiteľská súťaž „Uži si leto na bajku“ o 240 športových bicyklov.

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o požiari v Bohumíne

Polícia vyšetruje rasistický článok o tragickom požiari v Bohumíne.

Šíri sa podvod, ktorý zneužíva tvár Pellegriniho, Rozborila aj Hamšíka (FOTO)

Šíri sa podvod, ktorý zneužíva tvár Pellegriniho, Rozborila aj Hamšíka (FOTO)

Napriek tomu, že statusy s fotkou Vila Rozborila či Petra Pellegriniho sľubujúce milióny, poukážky či auto... vyzerajú už na prvý pohľad veľmi nedôveryhodne, na facebooku na ne stovky ľudí naleteli a podvod vo veľkom ďalej šíria.

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Najčítanejšie