Indka, ktorej znetvorili tvár kyselinou, je tvárou kampane módnej značky Reprofoto Viva in Diva

Indka, ktorej znetvorili tvár kyselinou, je tvárou kampane módnej značky

25.01.2016 09:54 | Reklama | ČTK

Nabúrať všetky klišé o modelkách sa pokúša kampaň nazvaná Tvár odvahy, ktorej protagonistkou je mladá Indka s tvárou a rukami popálenými od kyseliny.

 

 

Keď mala Lakšmí Agarválová pätnásť rokov počas cesty na hodinu klavíra ju polial na ulici neznámy muž kyselinou, len preto, že mu nechcela byť po vôli.

Tridsaťdvaročná Agarválová sa nechala nafotiť pre indickú značku Diva N Diva, ktorá sa špecializuje na tradičné indické odevy. Kampaň má pomôcť dievčatám, ktoré sa stali obeťou podobného útoku ako táto Indka. Sama Agarválová už niekoľko rokov bojuje za sprísnenie postihov podobných trestných činov, ktorý sa jej stal v roku 2005.

Každý rok sa terčom takýchto útokov v Indii, Pakistane a ďalších krajín stanú tisícky žien, ktoré muži potrestajú kyselinou napríklad za to, že porušili kódex rodinnej cti, keď odmietnu rodinou naplánovaný sobáš. Len v Indii v roku 2014 bolo takýchto útokov odhadom 350, ale skutočné číslo je zrejme vyššie, pretože mnoho útokov polícia neregistruje.

Foto: Viva in Diva

"Lakšmí je silná a inšpirujúca žena. Ako modelka bola fantastická," povedal agentúre ANSA hovorca módneho domu Diva N Diva. Výberom tejto drobnej ženy, ktorej pred dvoma rokmi udelilo americké ministerstvo zahraničia cenu pre odvážne ženy, chcel módny dom podľa svojho vyhlásenia zmeniť "poňatie krásy v módnom priemysle". Zástupcovia spoločnosti tiež dúfajú, že pôjdu príkladom ďalším firmám vysokej módy.

"Často sa nám ľudia na ulici vysmievajú. Deti sa nás boja, ako by sme boli prízraky. Ale keď nás uvidia v takýchto kampaniach, pochopia, že sme tiež ženy ako ostatné. A že aj keď máme znetvorenú tvár, uchovávame si vnútornú krásu," povedala Agarválová, ktorá dúfa, že takéto iniciatívy pomôžu zlepšiť spôsob myslenia ľudí.

"Po tom útoku som bola asi tri mesiace v nemocnici," spomenula Agarválová na dobu, ktorá jej zmenila život. "Nebolo tam zrkadlo. Keď som sa prvýkrát uvidela, zrútila som sa. Nemala som žiadnu tvár," pokračovala Agarválová, ktorá sa potom obávala mať deti, aby sa jej nebáli. Keď sa jej ale vlani narodila dcéra, všetok strach opadol: "Keď ju doktori položili vedľa mňa, len sa pritúlila a spala ďalej."Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Expres odvysiela Radio Rave - exkluzívny live set najúspešnejších svetových dídžejov

Rádio Expres exkluzívne odvysiela najväčšiu európsku house párty Radio Rave s najúspešnejšími svetovými dídžejmi súčasnosti.

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Bill Gates nepovedal, že vakcína COVID-19 môže zabiť takmer milión ľudí

Jedným z hlavných terčov koronovírusových hoaxov je americký miliardár Bill Gates, ktorý sa rozhodol investovať milióny do boja s pandémiou.

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na trh prichádza nová služba HBO Max

Na rastúci trh sa streamovacími službami prichádza nový hráč - spoločnosť HBO Max. Od stredy ponúkne mediálny obsah firmy WarnerMedia, rovnako ako vlastné nové programy, ale aj staršie obľúbené seriály, napríklad South Park alebo Priatelia.

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Ako stíhali najhľadanejšieho zločinca na svete

Dvaja agenti pridelení ku kolumbijsko-americkému pátraciemu oddielu Bloque de Búsqueda, ktorý mal za úlohu skoncovať s Escobarovou hrôzovládou.Steve Murphy a Javier F. Pena.

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Facebook: Do desiatich rokov môže polovica zamestnancov pracovať doma

Americká internetová spoločnosť Facebook plánuje vplyvom pandémie viac využívať prácu z domova.

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Za letáky velebiace smrť vojakov uložil súd polročnú podmienku

Jiřímu Kopřivovi, ktorý v centre Prahy vylepil letáky oslavujúce smrť českých vojakov v Afganistane, uložil dnes súd polročný podmienečný trest za schvaľovanie trestného činu a za podnecovanie. Verdikt nie je právoplatný, prokurátor sa obratom odvolal. Pre muža žiadal päťročné väzenie za podporu a propagáciu terorizmu. Kopřiva uviedol, že je zásadným odporcom násilia a že jeho cieľom bolo vyjadriť nesúhlas s vojenským konfliktom v Afganistane, nie podporovať terorizmus.

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Festival Atmosféra bude - ale až v roku 2021. Čo so zakúpenou vstupenkou?

Organizátori sa rozhodli presunúť deviaty ročník festivalu na leto 2021.

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti zabitého novinára odpustili otcovým vrahom

Deti saudskoarabského novinára Džamala Chášukdžího zavraždeného v roku 2018 dnes oznámili, že otcovým vrahom odpustili. Novinár, ktorý kritizoval saudskoarabských predstaviteľov, bol zabitý na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule a jeho telo sa nenašlo.

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Cenzúra v Poľsku: Populárnu pieseň o známom politikovi stiahli z vysielania (VIDEO)

Pesnička populárneho poľského speváka o privilégiách šéfa vládnej strany Jaroslawa Kaczyńského sa dostala až na vrchol hitparády populárnej stanice verejnoprávneho poľského rozhlasu Trojka, ale potom náhle zmizla. Rozhlas obviňujú z cenzúry, hrozia odchody novinárov aj bojkot časti umelcov. Pesnička sa stala hitom, na internete má seďem miliónov zhliadnutí.

Novým hovorcom SaS je bývalý redaktor Parlamentných listov

Novým hovorcom SaS je bývalý redaktor Parlamentných listov

Strana Sloboda a solidarita má nového hovorcu.

Najčítanejšie