Je možné, že rozsiahly hackerský útok na Twitter bol súčasťou niečoho väčšieho Foto: FB Barack Obama

Je možné, že rozsiahly hackerský útok na Twitter bol súčasťou niečoho väčšieho

17.07.2020 15:27 | Internet | ČTK

Historický najhoršie za 14-rokov existencie Twitteru, bezprecedentné narušenie dôvery. Takto médiá a bezpečnostní experti komentujú hackerské útoky z noci na štvrtok, pri ktorom páchatelia prevzali twitterove účty mnohých svetových osobností a využili ich na podvodu s kryptomenou Bitcoin. Sociálna sieť už obnovila normálnu prevádzku, pozadie incidentu ale zostáva pomerne hmlisté. Špekuluje sa aj o tom, že skutočným motívom nebolo vylákať od užívateľov peniaze.

"Twitter sa potýka s najhorším bezpečnostným problémom vo svojej 14-ročnej histórii," uvádza vo svojej analýze agentúra Bloomberg. "Je to historický útok, nepamätám si nič podobné pokiaľ ide o sociálne médiá," hodnotil reportér televízie CNN Donie O'Sullivan. Podľa analytika Williama Dixona pôsobiaceho pri Svetovom ekonomickom fóre ide o doposiaľ najhorší útok tohto druhu, pričom hlavnou obeťou je povesť Twitteru.

Zatiaľ neznámi páchatelia sa podľa všetkého dostali do interných systémov spoločnosti, čo im umožnilo operovať s ľubovoľným účtom bez zadania prihlasovacích údajov. Podvodné príspevky sa následne objavili na profiloch mnohých celebrít či politikov vrátane amerického exprezidenta Baracka Obamu, bývalého viceprezidenta Joea Bidena, rappera Kanyeho Westa, šéfa firmy Amazon Jeffa Bezosa aj spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa.

Twitter kvôli problému na svojej platforme dočasne zablokoval všetky overené účty. Spravodajský web BBC uvádza, že príspevky od kyberzločincov, ktoré sľubovali vrátenie dvojnásobku za všetky bitcoinové platby odoslanej na uvedený účet, sa dostali najmenej ku 350 miliónom ľudí. Podvod údajne páchateľom vyniesol v prepočte asi 120.000 dolárov.

To je ale vzhľadom na rozsah útoku považované za pomerne malú sumu. "Ak to boli zločinci, potom sú to najhlúpejší zločinci, o akých som kedy počul. Bolo by to ako prepadnúť banku a odniesť si všetky lízanky," komentoval udalosť spravodajca televízie NBC News Ben Collins.

Množia sa špekulácie, že príspevky o bitcoinových platbách boli len dymovou clonou, ktorá mala zakryť skutočný motív, ktorým mohla byť krádež súkromných správ či iných citlivých dát. Šéf softvérovej spoločnosti Acronis Stas Protassov hodnotil útok ako "príliš pripravený na to, aby to bol iba podvod s kryptomenou". "Útok je veľmi veľký a veľmi viditeľný, pravdepodobne je súčasťou niečoho väčšieho," povedal. Podobne to v rozhovore pre Bloomberg naznačila aj Rachel Tobacová z bezpečnostnej firmy SocialProof Security, avšak dodala, že "môžeme iba špekulovať".

Otázniky sa vznášajú tiež nad presným spôsobom zneužitia interných systémov Twitteru. Platforma oznámila, že nekalé aktivity boli výsledkom "sociálneho inžinierstva", to ale môže znamenať rôzne veci. Nie je jasné, či hackeri prístup získali vďaka úspešnému phishingovému útoku, alebo či mali jedného alebo viacerých komplicov medzi pracovníkmi sociálne siete.

Okrem samotného Twitteru sa už záležitosťou zaoberajú aj americkej orgány. Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje napísala, že vyšetrovanie na federálnej úrovni vedie Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), kroky v tomto smere ohlásili aj úrady štátu New York. Informácie o útoku požadujú tiež obe komory Kongresu.

"Únos" prominentných Twitterových účtov mimo iného oživil obavy z podobných manipulácií spojených s americkými prezidentskými voľbami, do ktorých zostávajú necelé štyri mesiace.

"Už vieme, že Rusko sa chystá zasahovať do tohtoročných volieb, rovnako ako to urobilo pri voľbách roku 2016," povedala BBC expertka na nové médiá a medzinárodné vzťahy z univerzity King's College London Heather Williamsová.

"Tento útok ukazuje, ako veľmi sú platformy zraniteľné a aký vplyv môžu mať dezinformácie. Keby išlo o niečo dôležitejšie, ako napríklad prezidentský úrad (v USA), tak by to mohlo mať katastrofálne následky," povedala.Farár cez facebook pozýval ľudí na nočnú omšu, zasiahla polícia

Farár cez facebook pozýval ľudí na nočnú omšu, zasiahla polícia

 "Zajtra v nedeľu o 4:00 v kostole budem slúžiť hodovú svätú omšu za všetkých dobrodincov a po nej o 4:30 dám sväté prijímanie cez zakristiu veriacim. Môžte si zakúpiť kalendáre na rok 2021 aj prispieť na chod farnosti, vďaka.“

David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

David Salinger a jeho kultové dielo v novom vydaní

Majstrovský rozbor rodinných vzťahov. Ako tvrdí sám J.D. Salinger, „je to amatérsky film, ktorý citlivo zobrazuje nežné vzťahy matky a dvoch najmladších detí rodiny Glassovcov.“

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

Nadácia Orange ohlásila grantové programy, medzi ktorými je aj digitálna gramotnosť

 Nadácia Orange v dôsledku pandemickej situácie prehodnotila svoje programové priority a zamerala svoju činnosť na digitálnu gramotnosť, duševné zdravie a komunitný rozvoj.

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Fľaša Kláštornej Kalcia získala zlato na Global Water Drinks Awards

Kláštorná Kalcia sa v stredu 21. októbra 2020 večer stala víťazom v kategórii BEST PET v súťaži balených vôd Global Water Drinks Awards 2020 a uspela v medzinárodnej konkurencii.

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Z ruskej vlády odišiel námestník, ktorý mal na starosti médiá

Ruský premiér Michail Mišustin uvoľnil z funkcie námestníka ministra digitalizácie, spojov a masovej komunikácie Alexeja Volina.

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Operátori bezodplatne navyšujú dáta a volania pre učiteľov

Ak učíte online a potrebujete sa pripojiť na internet cez mobil alebo ak komunikujete so žiakmi hlavne cez telefón, môžete cez riaditeľa požiadať o navýšenie dát a neobmedzené volania.

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

Minister obrany a predsedníčka strany si zahrali v sitcome RTVS (VIDEO)

"Je len jedna Pumpa, na ktorej sa stretne taxikár Dano, pumpár Mišo, predsedníčka PS a minister obrany...

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

RTVS odvysiela finále 36.ročníka Košického zlatého pokladu

V sobotu budú známe mená víťazov 36. ročníka Košického zlatého pokladu.

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Po fotkách, ktoré priniesol bulvárny Blesk, má český minister odstúpiť (FOTO)

Český bulvárny denník Blesk dnes priniesol fotografie ako dôkaz, že český minister zdravotníctva, ktorý je hlasom pandemických zákazov, tieto opatrenia sám nedodržiava.

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

Česká televízie predlžuje vysielanie špeciálneho programu ČT3

V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu ČT3, jenž od března pomáhá starším lidem, kteří jsou nuceni zůstávat doma.

Najčítanejšie