Do bojkotu reklamy na facebooku sa zapojili mnohé známe firmy, niektoré aj zo Slovenska Reprofo youtube Harward Univercity

Do bojkotu reklamy na facebooku sa zapojili mnohé známe firmy, niektoré aj zo Slovenska

21.07.2020 11:30 | Internet | mk, ĆTK

Výdavky do reklamy na facebooku stopoli aj niektoré slovenské firmy Eset, Websupport či Volkswagen Finančné služby Slovensko

 Americká mediálna a filmová spoločnosť Walt Disney drasticky znížila výdavky na reklamu na internetovej sieti facebook.  Stala sa tak ďalšou z mnohých firiem bojkotujúcich túto sieť kvôli nedostatočnému postupu proti nenávistným prejavom a falošným správam. Informoval o tom denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Podľa odhadov výskumnej spoločnosti Pathmatics bola firma Walt Disney v tohtoročnom prvom polroku najväčším americkým inzerentom siete facebook.

Do bojkotu reklamy na facebooku sa už zapojili stovky podnikov, vrátane automobilky Ford Motor, reťazce kaviarní Starbucks či výrobca spotrebného tovaru Unilever. Zo Slovenska napríklad spoločnosti Eset, Amrela, Websupport či Volkswagen Finančné služby Slovensko.
“Bohužiaľ, neustále sme svedkami zvyšovania napätia v spoločnosti vďaka šíreniu falošných správ, nenávistných a diskriminačných prejavov. Som presvedčená, že akákoľvek aktivita, ktorá pomôže zvýšiť tlak na sociálne médiá, aby obmedzili ich voľné šírenie je dobrá, povedala Linda Lipková špecialistka pre komunikáciu spoločnosti Volkswagen Finančné služby Slovensko.

"Spoločnosť ESET vníma dezinformácie a šírenie nenávisti na sociálnych sieťach veľmi kriticky. Pri našej snahe vytvoriť z internetu bezpečnejšie miesto sa často stretávame so škodlivým obsahom, ktorého cieľom je manipulovať, okradnúť či poškodiť používateľov sociálnych sietí," píše Eset v tlačovej správe.
"Sme presvedčení, že Facebook má dostatočné zdroje, technológie aj znalosti na významné obmedzenie šírenia nenávisti a dezinformácií na svojich platformách. Obchodné záujmy nesmú brániť uskutočňovaniu krokov, ktoré by účinne takéto negatívne trendy zastavili. Spoločnosť ESET sa preto rozhodla pozastaviť platenú podporu na svoje produkty a služby na sociálnych sieťach Facebooku, a to predbežne do konca augusta. Naďalej však budeme využívať služby Facebooku na posilnenie našich vzdelávacích kampaní zameraných na boj proti škodlivému obsahu a dezinformáciám, či podporu vedeckých poznatkov, pretože práve tieto aktivity vytvárajú protiváhu neregulovanému prostrediu sociálnych sietí," dodáva.

 Asociácia NAACP bojujúca za práva nebelošského obyvateľstva, Liga proti hanobeniu (ADL) a ďalšie organizácie minulý mesiac vyzvali podniky, aby na nedostatočný postup facebooku proti nenávistným prejavom a falošným správam reagovali tým, že počas júla nebudú na tejto sieti inzerovať.

Bojkot začal 1. júla a bude trvať mesiac. Týka sa zverejňovania plateného obsahu na Facebooku a všetkých jeho platformách.

Facebook podľa denníka The Wall Street Journal uviedol, že bude so skupinami bojujúcimi za ľudské práva a s rôznymi odborníkmi spolupracovať na vývoji ďalších technológií, nástrojov a postupov potrebných pre boj s nenávistnými prejavmi a falošnými správami.

Šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg začiatkom júla vyjadril presvedčenie, že zadávatelia reklamy sa na rovnomennú sociálnu sieť čoskoro vrátia. Ročné príjmy z reklamy na facebooku sa pohybujú okolo 70 miliárd dolárov, sieť využíva vyše osem miliónov inzerentov. K tomu, aby firme vznikla výraznejšie finančná ujma, by bol potrebný trvalejší bojkot zo strany najväčších inzerentov, píše The Wall Street Journal.O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

O aktivity TikToku sa zaujíma už aj Twitter

Americká internetová spoločnosť Twitter prejavila záujem o prevzatie aktivít čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok v Spojených štátoch.

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

CNN Prima News nebude vysielať spravodajskú relaciu Hlavní Zprávy

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News, dále ji bude vysílat už jen na stanici Prima.

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Novou šéfkou tlačového oddelenia ministerstva kultúry je dlhoročná novinárka

Aj tlačové oddelenie ministerstva kultúry, na čele ktorého je nominantka OĽaNO Natália Milanová, prešlo po voľbách zmenou.

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Znížená mobilita Slovákov vyplývajúca z opatrení v koronakríze sa naplno prejavila v polročných výsledkoch skupiny O2

Počet zákazníkov operátora O2 dosiahol koncom júna už takmer 2,16 mil., čo je o 4% viac ako pred rokom. Výnosy skupiny O2 na Slovensku, ktorá zahŕňa aj výsledky spoločnosti O2 Business Services, dosiahli koncom júna 138 mil. eur, čo je medziročne menej o 6%. Do polročných výnosov sa tak naplno premietla už aj situácia spojená so šírením koronavírusu na Slovensku a štátnych opatrení k jeho zamedzeniu, ako aj tretinový pokles ceny prepojovacích poplatkov. Zisk skupiny O2 pred úrokmi a zdanením (EBITDA) medziročne stúpol o necelé 2% na 58 mil. eur.

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Nova chystá nové díly Špecialistov aj svadobný sociálny experiment (VIDEO)

Televize Nova chystá na podzim nové díly krimi seriálu Specialisté, na obrazovky se po několikaměsíční pauze způsobené koronavirem vrátí seriál Ulice.

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Domáce spravodajstvo v RTVS bude riadiť bývalá hovorkyňa a redaktorka

Do vedenia televízneho spravodajstva prichádza Slávka Gáborová.

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

New York Times klesol zisk o 6%, tržby z digitálu prevýšili tlač

Americkému vydavateľovi novín The New York Times (NYT) klesol v druhom štvrťroku čistý zisk o šesť percent na 23,7 milióna dolárov. Tržby digitálnej divízie prvýkrát prevýšili tržby z tlačenej verzie novín. Celkové tržby sa síce znížili, ale prekonali odhady analytikov.

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Zbierka na pomoc obyvateľstvu Libanonu po tragickom výbuchu v Bejrúte

Platforma Ambrela, združujúca 27 humanitárnych a rozvojových organizácií na Slovensku, prináša zoznam verejných zbierok svojich členov na podporu obyvateľstva Libanonu po utorkovej masívnej explózii v Bejrúte. Do zdieľania výzvy či priamej finančnej pomoci sa môže zapojiť každý z nás.

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

EÚ podporí projekty v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Na poslednom samite európskych lídrov sa riešila aj oblasť kybernetickej bezpečnosti, ktorej Európska únia prikladá obrovszvýšený záujem.

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Na NBÚ vzniklo pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie

Národný bezpečnostný úrad zriadil začiatkom júla tzv. Pracovisko pre hybridné hrozby a dezinformácie (PHHD). Po ministerstve zahraničných vecí ide o druhú štátnu inštitúciu, ktorá sa chystá systematicky sledovať, vyhodnocovať, analyzovať a reagovať na informačné operácie zamerané na šírenie potenciálne škodlivých informácií.

Najčítanejšie