Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy Foto: Fortnite

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

14.08.2020 23:13 | Internet | ČTK

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Príčinou konfliktu je snaha Epic Games obísť Apple a Google pri platbách vykonaných vnútri mobilnej verzie jeho hry, z ktorých určitá časť bežne putuje prevádzkovateľovi obchodov s aplikáciami. Vývojári vo štvrtok podľa webu The Verge bez konzultácie s dvoma uvedenými spoločnosťami svoju hru aktualizovali a ponúkli hráčom nový spôsob platby, bez odvodu pre Apple a Google. Ceny boli pri novom spôsobe o 20 percent nižšie ako pri doterajších prevodoch.

Ako prvý zareagoval Apple. Fortnite vylúčil z virtuálneho obchodu App Store s tým, že Epic Games po dekádu trvajúcom partnerstve spustilo novú funkciu s "výslovným zámerom porušiť pravidlá App Store". Podľa Reuters sa analytici domnievajú, že hry tvoria najväčšiu časť transakcií v rámci App Store, ktoré sú zase pre Apple hlavným pilierom príjmov zo služieb. U väčšiny platieb vnútri hier či pri predplatnom aplikácií si Apple ponecháva 15 až 30 percent.

Google proti Fortnite zakročil vo štvrtok večer. Hovorca spoločnosti povedal, že Epic Games porušilo pravidlo jeho obchodu Play Store, podľa ktorého vývojári zahrnutých aplikácií musia pri produktoch vnútri videohier používať platobný systém od Googlu. "Vítame však možnosť pokračovať v diskusiách s Epic a priviesť Fortnite späť do Google Play," dodáva vyhlásenie.

Epic Games obe spoločnosti ihneď zažalovalo, pričom nežiada žiadne odškodné, ale súdne príkazy, ktoré by zastavili mnohé z praktík Applu a Googlu týkajúcich sa platforiem pre aplikácie. "Apple sa stal tým, proti čomu sa kedysi búril: molochom, ktorý sa snaží kontrolovať trh, blokovať konkurenciu a potláčať inovácie. Apple je väčší, mocnejší, viac opevnený a škodlivejší, než boli monopolisti minulosti," uvádza sa v žalobe predloženej súdu v Kalifornii.

Obvineniam zo správania, ktoré poškodzuje konkurenciu aj spotrebiteľov, čelili Apple a Google aj pri nedávnom vypočutí v americkom Kongrese so šéfmi celkom štyroch veľkých technologických firiem. Výkonný riaditeľ Applu Tim Cook vtedy povedal, že jeho spoločnosť nekryví trhové mechanizmy, pretože nedisponuje väčšinovým podielom na žiadnom z trhov, na ktorých operuje. Sťažnosť Epic Games ale má za to, že distribúcia aplikácií pre zariadenia od Applu a platby v týchto aplikáciách pre právne účely predstavujú samostatný trh, pretože používatelia zriedkakedy tento ekosystém opúšťajú.

Hra Fortnite uvedená v roku 2017 dosiahla masívnu popularitu najmä medzi mladými hráčmi, nainštalovať si ju ľudia môžu bezplatne. Mnohí ju hrajú na počítači alebo herných konzolách a mobilnú verziu používajú ako zálohu, píše Reuters. Stiahnutie z App Store znamená, že si ju nemôžu stiahnuť noví záujemcovia a že súčasní hráči nebudú dostávať aktualizácie. Hra by ale na zariadeniach, kde už je inštalovaná, mala naďalej fungovať.Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Do kín prichádza film krajina ve stínu (VIDEO)

Čiernobiela snímka, nakrútená na klasický pás, zaznamenáva skutočný príbeh z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia. Je kronikou toho, ako sa pokojné medziľudské vzťahy v malej obci v pohraničí premenia, keď okolo prejde veľká história.

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

AFP: Piatkový útok v Paríži asi súvisel s karikatúrami Mohameda

Piatkový útok v Paríži, pri ktorom útočník posekal dvoch ľudí neďaleko niekdajšieho sídla redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo, mohol súvisieť s karikatúrami proroka Mohameda, ktoré predtým zverejnil Charlie Hebdo.

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

V Paríži došlo k útoku pri časopise Charlies Hebdo, prípad rieši protiteroristický úrad (VIDEO)

Muž a žena dnes boli zranení v Paríži pri útoku, ktorého vyšetrovanie prevzal protiteroristický úrad prokuratúry. Útočník vyzbrojený pravdepodobne sečnou alebo bodnou zbraňou oboch ľudí vážne zranil na ulici pred ich pracoviskom.

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál 4ky sa opäť rozšíril do ďalších kútov Slovenska

Signál najmladšieho operátora 4ka sa šíri aj z nových vysielačov, ktoré v ostatnom kvartáli pribudli v  mnohých mestách. Plný komfort modernej 4G siete je tak dostupný pre tisícky nových zákazníkov ako zo západného, tak aj stredného či východného Slovenska.

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Našli nezvestného blogera, ktorý v januári zverejňoval kritické videá o novej nákaze vo Wu-chan (VIDEO)

Po siedmich mesiacoch sa zrejme našiel čínsky právnik, aktivista a bloger Čchen Čchiou-š'. Nezvestný bol od chvíle, keď na prelome januára a februára kriticky informoval o situácii vo Wu-chan, ťažko zasiahnutom epidémiou choroby covid-19.

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

Začína nový seriál Pumpa s Heribanom a Kubovčíkom, bude aj o Smere či Matovičovi (VIDEO)

""Je úplne jedno, čo Matovič nosí, či nenosí… Keď dôjde sem, tak bude mať rúško! A keď nebude mať, tak mu na papulu natiahnem tie jeho tramky!“ hovorí herec Michal Kubovčík Danovi Heribanovi v novom komediálnom skeč seriáli Pumpa, ktorý prichádza na obrazovky Jednotky.

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Česká miniseria o kyberšikane, ktorá sa vysiela aj na Slovensku, má nomináciu na Emmy (VIDEO)

Český seriálový thriller #martyisdead, ktorý môžu vidieť aj slovenskí diváci na Mall.tv, dnes získal nomináciu na medzinárodnú televíznu cenu Emmy.

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Fun rádio má novú moderátorku (FOTO)

Do vysielania Fun rádia pribudol tento týždeň nový moderátorský hlas. Informuje rádio v tlačovej správe.

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych: aká bola Mona Lisa?

Séria Životy slávnych z vydavateľstva Slovenský spisovateľ pokračuje. Úžasná edícia, ktorá približuje osudy slávnych umelcov, ako boli Picasso (Žila som s Picassom), Dalí (Tajný život Salvadora Dalího), van Gogh (Smäd po živote), či životopis Grécky poklad od Irvinga Stona – príbeh priekopníka modernej archeológie Heinricha Schliemanna.

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

O2 spustila kampaň aj web pre nového digitálneho operátora Radosť (VIDEO)

Spoločnosť O2 dnes sprístupnila web radost.digital aj s možnosťou objednávok novej služby Radosť, o ktorom informovala začiatkom septembra.

Najčítanejšie