Dag Daniš o rozdávaní piškótiek od Sorosa, hrozbe 5G sietí a komsomoľských novinároch Reprofoto Youtube Aktuality.sk

Dag Daniš o rozdávaní piškótiek od Sorosa, hrozbe 5G sietí a komsomoľských novinároch

05.10.2020 16:27 | Internet | mk

Komentátor Dag Daniš sa rozhodol zmeniť redakciu. Od 1. októbra prešiel z Aktualít do konzervatívneho internetového denníka Postoj.sk.

Redakcia Postoj.sk zverejnila v nedeľu rozhovor, v ktorom dlhoročný komentátor Pravdy, Hospodárskych novín a naposledy Aktualít odhalil svoj pohľad na slovenské médiá, ich vývoj, či na to, ako si uvedomil silu slova pri vražde kolegu Jána Kuciaka.

Rozsiahly rozhovor odkryl aj to, ako niekdajší šéfredaktor Národnej obrody opovrhuje liberálne orientovanými médiami a aj to, ako sú mu blízke prostriedky a témy, ktoré používajú konšpiračné weby na spochybňovanie občianskej spoločnosti, tretieho sektora ale aj serióznych médií.

Odporúčame aj: Dag Daniš odchádza z Aktualít

Každoročné udeľovanie novinárskych cien, ktoré organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti, okomentoval Dag Daniš takto: „… toto rozdávanie piškótiek organizuje tretí sektor, navyše nadácia, ktorá bola v minulosti založená Georgeom Sorosom, tak som zdržanlivý. Nepovažujem za normálne, ak niektorí novinári nadšene súťažia o „piškótku“ od Nadácie otvorenej spoločnosti a jej sponzorov.“ Soros a spochybňovanie jeho mena je základnou premisou, ktorú pri snahe spochybniť tretí sektor používajú kotlebovci, Zem a vek, Hlavné správy a podobní konšpirátori.

On osobne by nedelil médiá na mainstreamové a alternatívne. „Ja by som ich skôr delil na kampaňové (ktoré nazýva aj komsomoľské – pozn.red.), teda na také, ktoré sú odovzdané misionárskej práci na kampaniach a antikampaniach rôzneho typu a na médiá otvorené a kritické. ... myslím si, že alternatívne médiá sú do veľkej miery reakciou na daný stav a na nedostatky médií. Za normálnych okolností by to malo byť tak, že napríklad na súčasnú pandémiu existujú rôzne názory, ktoré by v médiách mali zaznieť. Samozrejme, noviny môžu nejaký názor nesúhlasne okomentovať, ale ľudia s iným názorom by mali mať šancu prehovoriť.“ Ako príklad uviedol vyjadrenia českej molekulárnej biologičky Soni Pekovej, ktorú s obľubou citujú alternatívne médiá. „Mala pomerne svojrázne názory na pôvod koronavírusu, tak si nemyslím, že médiá ju mali vyslovene zosmiešňovať, spochybňovať jej odbornosť a cielene, kampaňovo proti nej pracovať. Po preskúmaní nového koronavírusu vyslovila polemický názor,“ povedal Daniš.

Odporúčame aj: Biologička Peková, ktorú s obľubou citovali konšpirátori, je obžalovaná (VIDEO)

V rozhovore hovorí aj o dominancia liberálnych novinárov, ktorá je podľa neho záležitosťou módy. „Móda a to, ako človek vyzerá, je aj o tom, kde je zaradený v kultúrnom či ideologickom zmysle slova. Keď je raz v móde variť polievky imigrantom, tak to tu máme, lebo tí, ktorí sa považujú za elitu, sa chcú prejavovať pokrokovo. Ako tí s tým správnym, moderným názorom.“

Ak by teraz žil v Amerike, vie si predstaviť, že by volil Trumpa, "no nie preto, že mi je sympatický, ale preto, že Demokratická strana, progresívne médiá a aktivisti v USA predvádzajú neuveriteľné a mimoriadne nebezpečné veci, ktoré začínajú ohrozovať podstatu slobodnej americkej spoločnosti."

Na otázku, či momentálne na Slovensku sú témy, o ktorých je akoby zakázané slobodne diskutovať, reagoval, že podľa neho je to cítiť pri viacerých témach napríklad pri otázke 5G sietí. „Ja o nich veľa neviem, ani ako novinár, ani ako občan, používateľ. Všimol som si len to, že podľa niektorých vedcov môžu byť 5G siete nebezpečné pre niektoré zvieratá a možno aj pre zdravie ľudí.“ Tabuizovanie údajnej škodlivosti 5G sietí na zdravie ľudí je obľúbenou témou rôznych konšpiračných prúdov. Pritom na Slovensku asi neexistuje redakcia, ktorá by sa téme 5G siete a jej vplyvom aj na zdravie podrobne nevenovala. „5G siete nebudú škodlivejšie a neprinesú iné zdravotné riziká, ako by sme očakávali pri predchádzajúcich generáciách mobilných sietí,“ cituje profesora Kotuliaka z FIIT STU a ďalších odborníkov napríklad aj web žive.sk, ktorý patrí pod rovnakého majiteľa ako Aktuality.sk, pre ktoré Daniš donedávna pracoval.Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Šéfredaktor Denníka N zverejnil ospravedlnenie prezidentke, premiérovi aj čitateľom

Denník N a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný zverejnili ospravedlnenie.

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

Čaputová a Matovič si cez facebook posielajú odkazy

To, že vláda chce plošne testovať na koronavírus celú populáciu pomocou armády, sa prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá je veliteľkou Ozbrojených síl SR, dozvedela až z médií.

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS mení program, odvysiela mimoriadnu reláciu (VIDEO)

RTVS v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou na Slovensku odvysiela dnes o 20.30 na Jednotke špeciálnu spravodajskú reláciu Druhá vlna venovanú zdravotníctvu.

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Alarmujúci prieskum: Až 31% učiteľov II. stupňa ZŠ si myslí, že očkovanie proti korone je prípravou na čipovanie ľudí

Hoci odborníkmi overená očkovacia látka ešte nie je na trhu, hoaxoch o očkovaní, pôvode či existencii koronavírusu je neúrekom a to žiaľ, aj medzi ľuľmi, u ktorých sa predpokladá istá úroveň poznania a kritického myslenia.

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

Asistent poslanca Žigu kritizuje správanie premiéra v zákulisí diskusie na Markíze

V nedeľu bol hosťom televíznej diskusie Na telo aj premiér Igor Matovič.

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

Dezinfo scéna zneužila fotku z protestov Za slušné Slovensko

V sobotu bol v Bratislave nepovoleného protest, počas ktorého fanúšikovia Ultras Slovan a prívrženci Kotlebovcov pred Úradom vlády skandovali hanlivé heslá a vzduchom lietali dymovnice, kamene aj dlažobné kocky a zasahovali policajní ťažkoodenci.

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Tip ako ušetriť: 4ka odmení zákazníkov za platbu kartou

Ak sa zákazník rozhodne platiť za svoj paušál SLOBODA ∞+ automatickou platbou zo svojej karty, dostane ho každý mesiac len za 20 eur, namiesto pôvodných 22.

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká

V Plus 7 dní skončila redaktorka Nina Košecká. O svojom odchode informovala statusom na facebooku.

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec Čekovský podal trestné oznámenie pre podozrenie z prelievania štátnych peňazí z TASR do súkromných rúk

Poslanec NR SR Kristián Čekovský (OĽANO) dnes na Generálnu prokuratúru doručil trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za činnosť vo verejnoprávnej TASR a spriaznených spoločnostiach od roku 2013, keď bol šéfom TASR terajší riaditeĽ RTVS Jaroslav Rezník, až doteraz.

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Prahe a Brne začne vychádzať bezplatný týždenník Náš region

V Praze a v Brně začnou od příštího týdne vycházet lokální mutace bezplatného týdeníku Náš region. Předpokládá se náklad kolem 150.000 kusů. Oznámilo to dnes vydavatelství A 11.

Najčítanejšie