O2 ide bojovať s hoaxmi s novou stránkou aj s antivaxérkou či bývalým šíriteľom konšpirácií (VIDEO)

O2 ide bojovať s hoaxmi s novou stránkou aj s antivaxérkou či bývalým šíriteľom konšpirácií (VIDEO) Natáčanie deppfake videa Foto: O2

Spoločnosť O2 dnes spolu s herečkou Kristínou Tormovou, moderátorkou Zlaticou Švajdovou Puškárovou aj psychológom Dušanom Ondrušekom odštartovala novú iniciatívu, ktorou chce v dobe manipulácií, šírenia konšpirácií a nezmyslov priniesť viac rozumu na internet.

“Uvedomujeme si, že technológie vedia byť dobrý sluha, ale aj zlý pán. Umožňujú nám byť v kontakte s blízkymi, no slúžia aj na šírenie hoaxov, dezinformácií a konšpiračných teórií, ktoré vďaka širokej dostupnosti internetu a sociálnych sietí narástli do alarmujúcich rozmerov,” vysvetľuje motivácie O2 jeho generálny riaditeľ Igor Tóth.

Kampaň pokračuje v duchu dlhodobej iniciatívy Dátuj zodpovedne, v rámci ktorej O2 prinieslo kampaň #Nebuďpirát, ktorá upozorňovala ľudí na riziká používania mobilu za volantom a motivovala ich k bezpečnejšej jazde.

Aktuálne sa O2 chce zamerať na potrebu overovania si informácií. “Z nášho prieskumu vyplynulo, že približne pätina ľudí na Slovensku verí v zásadných témach, akými je napríklad pôvod covidu alebo očkovanie, skôr konšpiračným médiám. Naviac, ďalšia pätina neverí v týchto témach žiadnym médiám - ani mainstreamu, ani takzvanej alternatíve. So znepokojením sledujeme rozklad dôvery ľudí vo fakty a overené informácie,” hovorí I. Tóth.

“Cítime spoluzodpovednosť za to, ako ľudia používajú mobilné dáta. Chceme urobiť, čo je v našich silách, aby sme na internet vrátili rozum, posilňovali kritické myslenie a pomáhali kultivovať informačné prostredie na Slovensku,” dodáva I. Tóth.

 Ako chce O2 vrátiť rozum na internet:

1. Kampaň odštartovala na webe Markízy falošným videom s moderátorkou Zlaticou Švajdovou Puškárovou.

Podrobnosti: Priznanie Zlatice Švajdovej Puškárovej a deepfake (VIDEO)

2. O2 spustila nový web datujzodpovedne.sk, kde ľudia nájdu jednoduché tipy a rady, ako sa nedať nachytať, ako aj krátky test mediálnej gramotnosti. Operátor sa snaží edukovať aj pomocou odmeny. Po absolvovaní testu mediálnej gramotnosti získajú ľudia aktivačný kód na neobmedzené mobilné dáta na deň. Ak nie sú zákazníkmi O2, môžu dáta darovať. Ak do testu pozvú aj známeho, môžu získať ďalší aktivačný kód. Na krátky kvíz nadväzuje aj náročnejší rozšírený kvíz.