Rusko po odhalení agenta zaisťujúceho šírenie propagandy činnosť zastavilo

Rusko po odhalení agenta zaisťujúceho šírenie propagandy činnosť zastavilo Ilustr. reprofoto: BIS

Vlaňajšie verejné vyhlásenie o tom, že česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila, že jeden z dlhodobých agentov Ruska v Česku zaistil za odplatu šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine, splnilo podľa šéfa BIS Michala Koudelku svoj účel. Koudelka na konferencii v Snemovni povedal, že ruská strana rýchlo odhadla, o koho ide, a aktivity zastavila. Rovnako sa zachovali aj sami aktéri prípadu.

Koudelka vlani v septembri na konferencii v Snemovni povedal, že vplyvový agent v Česku na žiadosť jedného z najvyšších orgánov ruskej štátnej moci zaistil šírenie propagandy súvisiacej s vojnou na Ukrajine. Využil pri tom aj verejne známe osobnosti. V pondelok Koudelka na rovnakom fóre doplnil, že oznámenie malo verejnosť varovať, ale aj aktivity zastaviť, čo sa podarilo. "Ruská strana samozrejme veľmi starostlivo sleduje takéto vyjadrenia, rýchlo odhadla, o koho ide, a sama aktivity v tomto konkrétnom prípade zastavila," uviedol.

Rovnako sa zachovali aj aktéri prípadu, ktorí si uvedomili, že ide o nich. "Prestali tie aktivity prevádzkovať. Takže to, čo sme chceli, ten efekt sa dostavil," uviedol. Podľa Koudelku tiež zverejnenie prípadu vyvolalo dôležité diskusie s politikmi vrátane najvyšších ústavných činiteľov.

Česko podľa Koudelku aktuálne čelí dezinformačným aktivitám z Ruska a Číny. Ruské dezinformácie podľa Koudelku smerujú k tomu, aby oslabili vôľu obyvateľstva pomáhať napadnutej Ukrajine, aby zneistili verejnosť a podkopali dôveru v štát. V informačnom priestore podľa Koudelku zúri "bezohľadná vojna", ktorá má potenciál ovplyvňovať politickú klímu aj v silných a nespochybniteľných demokraciách.

Irán, palestínske hnutie Hamas či libanonské radikálne hnutie Hizballáh využívajú kybernetický priestor na masívne šírenie nepriateľskej propagandy v súvislosti s konfliktom v Pásme Gazy, uviedol Koudelka. Využívajú rovnaký "modus operandi" na oslabovanie ochoty pomáhať Izraelu ako využíva Rusko na rovnaký cieľ v prípade Ukrajiny, doplnil. "Tieto klamstvá a prekrúcanie informácií a právd burcujú určité skupiny obyvateľstva a sú jednou z dôležitých príčin demonštrácií v Londýne, Berlíne a ďalších mestách," uviedol.