Piano sa chystá vysielať aj ďalšie filmy, od Piussi aj iné

Piano sa chystá vysielať aj ďalšie filmy, od Piussi aj iné

Piano sa pochválilo sledovanosťou filmu Od Fica po Fica a ohlásilo vysielať ďalšie od režisérky Zuzany Piussi, ale aj iné, ktoré cez svoj spoplatňovací systém bude vysielať na webe .týždňa. 

 

 

Film Zuzany Piussi Od Fica do Fica si za prvých sedem dní v Piane pozrelo 9 818 platiacich divákov, oznámilo včera Piano - spoločnosť ktorá zastrešuje spoplatňovací systém na internete. Dokument, ktorý vznikal dva roky, si užívatelia internetu môžu pozrieť na webovej stránke filmy.tyzden.sk. Výroba filmu nebola podporená žiadnou televíziou ani fondom. O film neprejavila záujem žiadna televízia ani RTVS. "Multikiná sa boja a RTVS sa zatiaľ nerozhýbala. Šírenie filmu cez internet je pre mňa ako tvorcu jediné východisko," povedala režisérka Zuzana Piussi.

"Takmer desaťtisíc platiacich divákov za jeden týždeň distribúcie je pre slovenský dokument výborné číslo. Za posledných dvadsať rokov boli len tri české, či slovenské dokumenty, ktoré v našich kinách prekročili túto hranicu. Pritom náklady na klasickú distribúciu sú mnohonásobne vyššie," povedal producent filmu Mário Homolka. Reálna sledovanosť je vyššia, keďže hneď po uvedení filmu sa začali šíriť aj ukradnuté kópie. "Ak by len polovica z nich bola ochotná kúpiť si "lístok do kina" za 1,39 eur, dostali by sme sa na neuveriteľné rekordy oficiálnej návštevnosti aj rekordy v získavaní zdrojov na ďalší film pre režisérku," dodal.

Už budúci týždeň v pondelok si budú môcť v rámci Piana užívatelia internetu pozrieť ďalší film Zuzany Piussi Nemoc tretej moci. V decembri si budú môcť pozrieť aj dokument Fedora Gála Krátká dlouhá cesta. Mesačný prístup do Piana stojí 3,90 €.

Spokojný je aj Štefan Hríb, šéfredaktor .týždňa, ktorý posktol filmu priestor na webe. "Naša skúsenosť s uvedením filmu Od Fica do Fica na stránke www.tyzden.sk prostredníctvom Piana je prelomová. Ukázalo sa, že je to nielen mimoriadne účinný spôsob distribúcie, ale aj reálna cesta pre tvorcov na získavanie zdrojov pre ďalšie filmy."

V prvej polovici tohto roka najnavštevovanejším slovenským filmom v kinách bol eŠteBák (24 358 divákov), nasledovali Zlo (6 479 divákov) a Tigre v meste (5 732 divákov).

 

Videoklip a zároveň trailer k filmu Od Fica do Fica.