Na SME.sk plánujú sprísniť pravidlá pre diskusie

Na SME.sk plánujú sprísniť pravidlá pre diskusie

05.10.2012 09:45 | Internet | Miroslava Kernová

Vulgárnosť, osobné útoky, rasizmus. To je každodenný problém editorov diskusií pod článkami. V Čechách to iDnes.cz rieši radikálne - ruší anonymné diskusie.

 

Idnes.cz ruší možnosť diskutovať pod článkami anonymne. "Nie sme spokojní s tým, že sa diskusiám na iDnes hovorí žumpa a rozhodli sme sa s tým niečo urobiť," povedal podľa Lupa.cz riaditeľ internetových projektov vydavateľa MF Dnes Mafra Jaroslav Kábel. Od 1. novembra bude možná diskusia len pod registrovaným vlastným menom, identitu budú overovať.
Na hlavných spravodajských portáloch na Slovensku prevládajú anonymné debaty, až na aktuálne.sk, kde anonymitu obmedzili tým, že sa prispieva cez profil vytvorený na Facebooku. Na SME.sk a Pravda.sk môžu prispievať registrovaní užívatelia, ale anonymita nie je zakázaná. Pri HN registrácia nutná nie je.

Na najčítanejšom spravodajskom portáli SME.sk uvažujú, že to zmenia. „Na SME.sk sú diskusie o kultivovanejších diskusiách stále intenzívnejšie," povedal pre Omédiách.com projektový manažér SME.sk Filip Struhárik, ktorý je zodpovedný aj za diskusie.

Prvé obmedzenie pre diskutérov na SME.sk prišlo so vstupom do Piana v máji minulého roka, keď sa obmedzil počet príspevkov na tri denne pre "nepianistov". Podľa Struhárika to webu významne pomohlo, počet príspevkov sa znížil až o 45 percent. „Predtým ľudia zverejnili v diskusiách na SME.sk v priemere deväť tisíc príspevkov denne. To bolo množstvo, ktoré nebolo v našich silách spravovať."

Už tento rok dôjde pri diskusiách k niekoľkým zmenám. „Okrem pripravovaného redizajnu budú sprísnené pravidlá (Kódex diskutujúceho) a skomplikuje sa vytváranie nových účtov na diskusiách," povedal Struhárik. „Po spoplatnení diskusií cez Piano nám toto totiž vyskočil ako najväčší problém, že si ľudia vytvárajú množstvo účtov, aby mohli denne poslať viac ako len tri príspevky."

Kompletné odanonymizovanie diskusií na SME.sk do budúcnosti nevylučujú. „Určite budeme priateľov z iDnes.cz kontaktovať a budú nás zaujímať ich skúsenosti a výsledky. Držíme im palce."

SME.sk nebude používať diskusie embednuté z Facebooku. „Náš diskusný systém vyvíjame roky a ponúka nám viac možností na správu ako externá aplikácia," povedal projektový manažér SME.sk.
Struhárik si nemyslí, že diskusie z Facebooku vulgárne príspevky úplne odstránia. „Skúsenosti s Facebookom, na ktorom je SME.sk veľmi aktívne, nám hovoria, že to nie je cesta. Ľudia vedia byť vulgárni a porušujú pravidlá slušnej komunikácie aj pod svojím menom - a dokonca sú na to neraz hrdí." Uviedol aj príklad debatu pod článkom o Štefanovi Harabinovi.

 

 

pošli na vybrali.sme.sk


Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

1. Neviete, koho voliť v eurovoľbách? Vyskúšajte volebnú kalkulačku

Špeciána volebná kalkulčka vám pomôže, ktorý politický subjekt je nabližšie k vašim názorom a hodnotám.

Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

2. Der Spiegel tvrdí, že video sa Strachom nezverejnili cielene práve teraz

Nemecký časopis Der Spiegel videonahrávku s politikom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzom-Christianom Strachom nezverejnil krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu zámerne.

Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

3. Eurovíziu vyhral Holanďan, vystúpila aj Madonna (VIDEO)

Víťazom 64. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia sa stal holandský spevák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila so skladbou Friend of a Friend na jedenástom mieste.

Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

4. Stal sa krajčírom prezidentov a celebrít

...a pritom musel prežiť zverstvá nacizmu. Stretol Mengeleho a jeho život visel na vlásku.

 

Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

5. Pápež vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi (VIDEO)

Pápež František dnes vyzval novinárov, aby sa vyhýbali falošným správam a aby sa zaoberali ľuďmi, ktorí sú v ťažkej situácii, ale už im nie je venovaná pozornosť.

Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

6. Rakúsky vicekancelár Strache kvôli afére s Rusmi rezignoval

Rakúsky vicekanclár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes oznámil odchod z oboch politických funkcií. Stalo sa to po tom, čo nemecké médiá zverejnili videonahrávku, na ktorej s údajnou príbuznou ruského oligarchu jedná o politickej podpore svojej strany výmenou za zabezpečenie štátnych zákaziek. Predseda ľudovcov vlády Sebastian Kurz podľa Stracheho rezignáciu na post vicekancelára prijal.

Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

7. Eurovoľby v sobotu pripomenie Európska Cyklo tour, ku ktore sa môže ktokoľvek pridať

Voľby do Európskeho parlamentu sa v členských štátoch EÚ uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája, na Slovensku prebehnú 25. mája.

Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

8. Rakúskom otriasa škandál: Krajne pravicový politik pred voľbami rokoval o podpore z Ruska (VIDEO)

nemecké médiá zverejnili sedemhodinový tajný videozáznam.

Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

9. Festivaly Orange Y-Games & VÚB Y-Con už tento víkend v Bratislave (VIDEO)

Nenechajte si ujsť najväčší herný festival spolu s pop-kultúrnym podujatím Y-CON a stretnite špeciálneho hosťa Vladimíra Furdíka alias Night Kinga z Game of Thrones.

Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

10. Obludné oslavy streľby do ľudí na hraniciach konečne stopli, aj vďaka redaktorke RTVS

V roku 1952 jedenásťročný Jozef Galus krátko pred obedom plával na drevenej doske v rieke Morava v blízkosti hradu Devín. Aj keď bolo zjavné, že je to dieťa, pohraničná hliadka začala strieľať. Na chlapca, ktorého možno len odvial prúd, hliadka strieľala z guľometu, samopalov a niekoľkých pušiek. Len z guľometu bolo proti nemu vystrelených 140 nábojov. Zabili ho za pár sekúnd. Ľudia, spoluzodpovední za tieto zločiny, ich doposiaľ pravidelne oslavovali s heslom "Neprejdú"- v uniformách, so symbolmi totalitného režimu, zbraňami - a to v priestoroch mesta. Pokračovanie.

Najčítanejšie