Na webe od soboty slovenská Wikileaks

Na webe od soboty slovenská Wikileaks

Občianski aktivisti a Inštitút ľudských práv sa rozhodli na prvé výročie protestu Gorila spustiť slovenskú verziu Wikileaks. Spustia ju v sobotu 26. januára o 17. hodine.

 

 

Na webe www.wikileaks-slovensko.org autori sľubujú na začiatok preklady diplomatických depeší z americkej ambasády v Bratislave o politickom a ekonomickom dianí vo svete i na Slovensku, vrátane detailov zo zákulisia.

„Wikileaks zverejnením informácií o zločinoch a korupcii spôsobili zmeny v mnohých krajinách, napríklad tzv. Arabská jar. Podobne nastal katarzný účinok i na Slovensku po zverejnení spisu Gorila, preto sme sa to rozhodli tieto veci spojiť," povedala Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv, ktorá bola minulý rok hovorkyňou protestov Gorila.

„Hlavným dôvodom spustenia Wikileaks je však naša kampaň za zatvorenie väznice Guantánamo a prepustenie Bradley Manninga, ktorý tajné dokumenty Julianovi Assangeovi pravdepodobne odovzdal. Chceli sme priblížiť ľuďom na Slovensku, čo Manning spravil, a preto sme preložili podstatné diplomatické depeše týkajúce sa Slovenska. Ozvalo sa nám však toľko dobrovoľníkov, že sme sa rozhodli z toho spraviť samostatný projekt," dodala Krempaská.

V sobotu 26.1. sa pred ambasádou USA v Bratislave uskutoční protestné zhromaždenie Inštitútu ľudských práv pod názvom „Zatvorte Guantánamo a prepustite Manninga." Wikileaks Slovensko bude spustené priamo na tejto akcii o 17:00 hodine.