Facebook sa zmenil, toto sú naše odporúčania Zdroj: Facebook

Facebook sa zmenil, toto sú naše odporúčania

20.10.2017 12:06 | Internet | Miroslava Kernová

 Spoločnosť Facebook sa rozhodla, že nám podsunie, čo máme a čo nemáme čítať. Poradíme vám, ako si nastaviť facebook čo najlepšie podľa vlastných potrieb.

 

 

Facebook už dávno nie je platformou, akou býval v prvých rokoch. Sociálna sieť postupne z roka na rok redukovala viditeľnosť príspevkov a nútila majiteľov stránok, aby za viditeľnosť platili – cez sponzorované odkazy. Viditeľnosť príspevkov klesla za posledné roky až na 2-4 percentá.

V týchto dňoch nastali na Facebooku na Slovensku prevratné zmeny. Facebook vybral Slovensko na testovanie svojho nového nástroja – tzv. Prieskumníka (Explore Feed).

Čo Facebook vlastne urobil?

Odčlenil príspevky stránok z Noviniek (News Feed) do extra zložky Prieskumník (Explorer Feed), o čom aj užívateľov takto informuje:

Výsledkom je, že na hlavnej stránke Novinky (kde trávi čas veľká časť užívateľov) sa ukazujú príspevky len od priateľov a sponzorované odkazy, a aj to podľa nejasného algoritmu.

Príspevky z firemných či spravodajských stránok presunul do Prieskumníka.
Prieskumník nájdu užívatelia ako novú ružovú rakety vľavo hore, v mobilnej aplikácii je na spodnej navigačnej lište.


Nedostatky prieskumníka

Na prvý pohľad racionálne riešenie – na News Feed vidíte len to, čo zdieľajú priatelia a rodina  a odkazy zo stránok sú v Prieskumníku. Má to však jeden háčik – Prieskumník už neumožňuje pozerať veci chronologicky a tak vám ich ukazuje rôzne, aj pár dní staré statusy. Problémom je aj to, že vám ukazuje aj príspevky stránok, ktoré vôbec nesledujete. Ale Facebook si myslí, že by vás mohli zaujímať.

Odporúčame: Prinášame návod, ako vidieť na Facebooku všetko, čo chcete, a chronologicky. Bez Prieskumníka

Naše odporúčania, ak chcete používať Prieskumník:

  • Ak chcete mať prísun informácií zo stránok, preklikávajte sa pravidelne na Prieskumník. Má to aj výhodu, že ak nemáte náladu na príspevky o chorobe, obede či predaji starej skrine od stoviek vašich priateľov, tak ich v Prieskumníku nevidíte.
  • Na stránkach, ktoré sú pre vás dôležité (napríklad Omédiách.com), si môžte nastaviť, že sa vám budú ukazovať prioritne AKO PRVÉ a musíte mať zapnuté aj UPOZORNENIA:
  • Ak natrafíte na zásadné statusy, dobré články, prospešné informácie, zdieľajte ich alebo komentujte. Ukážu sa priateľom v Novinkách. Like je síce fajn, ale na viditeľnosť nestačí.
  • Nové príspevky stránok môžte sledovať aj cez inú podstránku tzv. NOVINKY ZO STRÁNOK, ktorá je na obrazovke v ľavom stĺpci nižšie:
  • Za tie roky sa vám nazhromaždili stránky, ktoré sledujete, no mnohé ani nie. Aby ste mali úžitok z Prieskumníka, zredukujte si počet stránok. Tie, ktorých statusy vás roky nezaujali, dajte preč.
  • Pre firemné stránky, kde nefungujú emócie, viralita, atraktivita informácie, čiže užívatelia ich statusy nezdieľajú, nekomentujú, sa situácia dotkne výraznejšie, hlavne ich peňaženiek. Budú musieť investovať viac do sponzorovaných odkazov, lebo medzi Novinky sa dostanú len ak si priplatia.
  • Sledujte a využívajte aj iné platformy. Napríklad pre chronologické sledovanie aktualít je vhodný Twitter
  • Naviac informácií, najrýchlešie a najprehľadnejšie získate, ak na vybrané stránky budete chodiť priamo
  • Naše odporúčania pre spoločnosť Facebook: Ak už má fungovať Prieskumník, tak tam pripojte možnosť zoradiť príspevky chronologicky.
  • Keďže spoločnosť Facebook sa tvári vo vyhláseniach, že ide stále len o test, odporúčame aby novinka aj len ako "test" ostala a čo najskôr skončila.

 

Prečo v Prieskumníku pribudli aj odkazy zo stránok, ktoré nesledujete?

"Začíname rozširovať komplementárny informačný kanál o populárne články, videá a fotografie, ktoré sa automaticky prispôsobia každej osobe na základe obsahu, ktorý by pre nich mohol byť zaujímavý... Počuli sme od ľudí, že chcú jednoduchý spôsob, ako preskúmať relevantný obsah zo stránok, s ktorými sa zatiaľ nezúčastnili," komentovala zmeny pre techcrunch.com spoločnosť Facebook.

Cieľ aplikácie Prieskumník je však aj iný - aby sa zvýšil čas, ktorý strávia v aplikácii, čo umožňuje spoločnosti Facebook zobrazovať viac reklám medzi príspevkami.

pošli na vybrali.sme.sk
Prečo do O 5 minút 12 neprišiel zástupca žiadnej vládnej strany?

Prečo do O 5 minút 12 neprišiel zástupca žiadnej vládnej strany?

V súvislosti s aktuálnou politickou krízou pripravila RTVS špeciálne vysielanie diskusnej relácie O 5 minút 12, do ktorej pozvala debatovať zástupcov všetkých parlamentných strán, vrátane ĽSNS.

Kňažko naživo na OTOvi: Ministrom financií by mal byť Bašternák, ministrom vnútra Kočner a premiérkou Trošková (+ VIDEO)

Kňažko naživo na OTOvi: Ministrom financií by mal byť Bašternák, ministrom vnútra Kočner a premiérkou Trošková (+ VIDEO)

 

Dnes večer RTVS na Jednotke vysielala OTO – Osobnosť televíznej obrazovky. Hoci námestia sú plné demonštrujúcich ľudí, spoločnosťou otriasa vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a o podpore protestov sa nedávno hovorilo dokonca aj v Česku - na odovzdávaní Českého leva, na odovzdávaní slovenských televíznych cien bolo o súčasnej situácii spočiatku nezvyčajne ticho, až na niekoľko náznakov.

Marek Majeský: Erik Tomáš ma žiadal o šírenie pozitívneho hodnotenia na jeho osobu

Marek Majeský: Erik Tomáš ma žiadal o šírenie pozitívneho hodnotenia na jeho osobu

Herec Marek Majeský dnes zverejnil na facebooku status, v ktorom opísal, ako ho poslanec Smeru a mediálny poradca Roberta Fica Erik Tomáš žiadal o podporu.

Blaha šíri hoax, že Denník N napísal, že na proteste v Bratislave bolo 10 miliónov ľudí

Blaha šíri hoax, že Denník N napísal, že na proteste v Bratislave bolo 10 miliónov ľudí

Poslanec Smeru –SD Luboš Blaha šíri vymyslenú správu aj s upravenou fotkou webovej stránky Denníka N s titulkou, že „Protesty nezoslabli, v Bratislave žiadalo predčasné voľby 10 miliónov ľudí.“

Dnešné titulky: Ľudia Ficovi: Ani my neodchádzame!

Dnešné titulky: Ľudia Ficovi: Ani my neodchádzame!

V piatok podvečer boli v desiatkach miest na Slovensku aj v zahraničí protesty proti vláde. Len v Bratislave podľa odhadov prišlo na Námestie SNP okolo 65 tisíc ľudí.

Hovorkyňa Roberta Fica skončila na infúziách

Hovorkyňa Roberta Fica skončila na infúziách

Hektické obdobie politickej krízy sa odrazilo aj na zdraví hovorkyne premiéra Beatrice Szabóovej.

Emma Drobná je tvárou novej kampane Coca-Cola

Emma Drobná je tvárou novej kampane Coca-Cola

Tvárou novej komunikačnej kampane spoločnosti Coca-Cola je speváčka Emma Drobná. Víťazka SuperStar z roku 2015 je tvárou Coca-Cola v televíznom spote ale aj na sociálnych sieťach, či v rádiách.

RTVS pozvala zástupcov všetkých parlamentných strán. Smer, Most-Híd a SNS asi neprídu

RTVS pozvala zástupcov všetkých parlamentných strán. Smer, Most-Híd a SNS asi neprídu

Politická kríza bude hlavnou témou diskusných televíznych relácií.

Víťazi Rádiohláv sú známi

Víťazi Rádiohláv sú známi

Rádio_FM a Rádio Devín už po desiaty raz ocenili najlepšiu domácu hudbu.

Najčítanejšie