Balázs, Füle aj Markovič spustili nový týždenník AM Report

Balázs, Füle aj Markovič spustili nový týždenník AM Report

Pred pár dňami začal vychádzať nový internetový týždenník s denníkovou časťou AM Report. Šéfredaktorom je bývalý poradca expremiérky Marián Balázs.

 

 

Webový magazín AM Report o kultúre, médiách, politike a spoločnosti bol oficiálne spustený 6. decembra. Vzniká pri Akadémii médií a v spolupráci s ňou. Spoluzakladateľom a šéfredaktorom je bývalý kňaz Marián Balázs, ktorý bol za vlády Ivety Radičovej predsedom jej Zboru poradcov. V minulosti zakladal časopis Zrno, Listy a písal pre viacero médií, napríklad Domino fórum.

„Po zániku týždenníka Domino fórum pred niekoľkými rokmi zostal dlhodobo prázdny priestor. Hoci pokusov zaplniť tento priestor bolo za tie roky niekoľko, dnes miesto novej kvality môžeme konštatovať niečo celkom iné: krízu médií," píše v úvodníku šéfredaktor.

„Na Slovensku sú viacerí autori, ktorí majú svoje profesijné meno, ale v čase mediálneho kádrovania majú značne zúžený priestor, alebo ho nemajú vôbec. Takúto situáciu považujeme za nedôstojnú. Vytvorili sme preto aj z tohto hľadiska originálny projekt: vytvorili sme tím skúsených a kvalitných autorov spolu s nádejnými autormi spomedzi študentov médií, ktorým ponúkame jedinečný priestor, na ktorom si môžu budovať svoje profesijné meno a profilovať sa na témach," píše Balázs.

Pravidelné rubriky majú v časopise humoristi Milan Markovič aj Rasťo Piško, písať sa chystá aj Oľga Škvareninová. Komentáre píše Róbert Kotian, bývalý šéfredaktor Domino fóra (2004-06) a komentátor SME, Pravdy a dnes dramaturg relácie Z prvej ruky. 
O tom, že „žurnalistika dnes nie je tým, čím kedysi bola, aj keď sa hovorí,  že je veľa novinárov," píše predsedníčka syndikátu Tamara Valková. Reportér STV a bývalý poradca premiérky Róbert Adamec má v týždenníku článok o tom, že novinárska nestrannosť je mýtus.

Bývalý podpredseda Správnej rady ÚPN Ján Ondriaš prináša príbehy z čias totality: Pokusy o útek cez hranice autobusom. Medzi autormi je aj podpredseda SSN Peter Kubínyi.

V takmer všetkých rubrikách nie sú diskusné fóra. „Tie sa totiž vo všeobecnosti, až na ojedinelé výnimky, stali odpadovým košom anonymných nekultúrnych, urážlivých a vulgárnych prejavov, ktoré s vecnou diskusiou nemajú nič spoločné," tvrdí Balázs.