Polovica Slovákov má folklór v krvi. Užite si aj vy folklórne leto foto: Poštová banka

Polovica Slovákov má folklór v krvi. Užite si aj vy folklórne leto

23.06.2017 17:47 | Marketing | PR

Slovensko zažíva návrat k tradíciám. Polovica ľudí sa z folklóru teší, tretinu priam nadchýna, dve tretiny ho síce nevyhľadávajú, ale cenia si ho. Avšak, takmer každý by si našiel niečo z ľudovej kultúry, čomu by sa rád venoval. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky, ktorý realizovala spoločnosť 2muse.

Slováci si prajú, aby sa folklór aj naďalej zachovával. Až 96 % opýtaných tvrdí, že je dôležitou súčasťou našej kultúry. „Prieskum naznačil, že folklór má stále pevné miesto v našich životoch. Pre tretinu ľudí je súčasťou bežného života. Blízky, až priam citový vzťah k folklóru má polovica našincov. Dá sa povedať, že každý druhý Slovák s pozitívnym prístupom k folklóru ho má doslova v krvi," uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Z prieskumu, ktorý sa robil na vzorke 504 respondentov vyplýva, že ľudové tradície sa dnes uchovávajú najmä vďaka rodine. Dozvedáme sa o nich od našich blízkych, ale osvojujeme si ich aj pozorovaním, výchovou a vzdelávaním v škole.

Čo je ešte potešujúcejšie, folklórom žijú aj mladí. 15 % ľudí vo veku 15+ sú alebo boli spätí s folklórom, s ľudovým tancom, spevom, prípadne hrou na hudobné nástroje. O tom, že folklór je živé kultúrne dedičstvo teda niet pochýb. 6 z 10 žien by lobovalo aj za výučbu folklóru na základnej škole a pätina ľudí by folklór deťom vštepovala už v materskej škole.

Vzťah k folklóru sme získali aj vďaka rituálu spievania v rodinách. Piesňami je väčšina z nás obklopená už od narodenia, s pravdepodobnosťou 60:40 sme ju dostali do vienka. To, že sme spevavý národ dokazuje aj zistenie, že až tri zo štyroch žien a takmer dve tretiny mužov vedia zaspievať nejakú ľudovú pieseň. Ženy sa považujú aj za „väčšie" tanečnice. Na Kráľovej holi, A od Prešova, Červené jabĺčko, to sú podľa prieskumu tri najznámejšie slovenské piesne. Najpopulárnejšími tancami sú polka, čardáš a valčík.
A čo z tradícií by sme si chceli zachovať? Najviac nás láka kurz domácej výroby a remesiel, príprava tradičných jedál a koláčov. Slováci by si chceli vyskúšať aj tradičné hospodárenie – pestovanie, zber rastlín a chov domácich zvierat. Obdiv k manuálnej zručnosti predošlých generácií dvíha popularitu aj takých remesiel ako je výšivkárstvo, hrnčiarstvo, košikárstvo či rezbárstvo.

Záujem Slovákov o folklór zvyšujú a pozitívny vzťah k nemu rozvíjajú aj krojové akcie, folklórne festivaly. Pravidelne sa ich zúčastňuje skoro polovica Slovákov. Ich neopakovateľná atmosféra viackrát pritiahla skoro polovicu našincov, aspoň jedenkrát ju zažila pätina Slovákov. Dve tretiny ľudí folklór viac-menej nevyhľadáva, ale vyjadrili sa, že si ho cenia. V povedomí ľudí najviac rezonuje festival vo Východnej, Detvianske slávnosti, podujatie v Terchovej a Medzinárodný folklórny festival v Myjave.

„Poštová banka je presvedčená o tom, že folklór je dar budúcim generáciám a túto myšlienku podporíme aj folklórnym letom. Odštartovali sme ho uplynulý víkend na Medzinárodnom folklórnom festivale Myjava. Poštová banka je partnerom aj Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe, ktorý sa koná v dňoch 23. júna - 25. júna. Tento víkend, 24. júna sa môžete zabaviť aj pri folklórnom pódiu Poštovej banky na multižánrovom festivale Urban ART v uliciach Bratislavy," pozýva L. Žáčková. Od 29. júna do 2. júla sa stretneme na Folklórnom festivale Východná. Poštová banka vás pozýva aj na Folklórne slávnosti pod Poľanou Detva. 52. ročník tohto podujatia si rezervoval termín 7. – 9. júla 2017. Po 30. rokoch sa práve vďaka Poštovej banke vracia Lúčnica do Tatier. „Od 31. júla do 4. augusta zažijeme s Lúčničiarmi výstup na Kriváň, spievanie ako Štrbského plesa a napokon veľký galaprogram pod skokanskými mostíkmi," dodáva L. Žáčková. Folklórne leto s Poštovou bankou pokračuje na Jánošíkových dňoch v Terchovej, ktoré sa uskutočnia v dňoch 3.8. – 6.8. Zavŕšime ho na podujatí Miss folklór 15. septembra na Donovaloch.Regionálni operátori žiadajú zopakovať výber šéfa Telekomunikačného úradu

Regionálni operátori žiadajú zopakovať výber šéfa Telekomunikačného úradu

Lokálni poskytovatelia telekomunikačných služieb na Slovensku požiadali v otvorenom liste vládu SR, aby neschválila návrh na predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ktorý chce na parlamentné hlasovanie predložiť ministerstvo dopravy.

Indická novinárka zverejnila svedectvo o hrôzach pandémie koronavírusu (VIDEO)

Indická novinárka zverejnila svedectvo o hrôzach pandémie koronavírusu (VIDEO)

Suzuki Ertiga Barkhy Dutt prešla za stovku dní okolo 23 tisíc kilometrov. Indická novinárka na tejto dlhej ceste zaznamenávala utrpenie svojich chudobných spoluobčanov v mestách a dedinách za pandémie spôsobenej šírením koronavírusu. Na cestu sa vydala v marci, píše agentúra AFP.

Zabudnutý na zastávke, Telekom v reklame promuje nekonečné dáta (VIDEO)

Zabudnutý na zastávke, Telekom v reklame promuje nekonečné dáta (VIDEO)

 Po spote s neposlušnou dátujúcou babičkou či závislým dedkom Telekom pokračuje v sérii humorných spotov.

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka sa stal Lukáš Diko

 Šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK) sa od 13. júla stal Lukáš Diko, ktorý prevzal vedenie redakcie občianskeho združenia.

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Skúma mysle psychopatov. A má nový prípad

Neurologička, staršia zvláštna agentka Sayer Altairová, skúma mysle psychopatov. Po strelnom zranení je konečne zase v teréne. Do služby ju povolali, keď agent FBI vo voľnom čase pri prechádzke so psom špeciálne vycvičeným na hľadanie mŕtvol spadol do jaskyne plnej ľudských kostí...

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Trump potvrdil, že USA vykonali kybernetický útok proti ruskej dezinformačnej agentúre

Americky prezident Donald Trump prvýkrát potvrdil, že Spojené štáty v roku 2018 vykonali kybernetický útok proti ruskej Agentúre pre výskum internetu (AII).

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Za hackerstvo a za klamstvá o teroristoch hrozia mužovi štyri roky väzenia

Muž čelí obžalobe zo šírenia poplašnej správy spočívajúcej v tom, že v Česku zaútočia teroristi.

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Chcete si požičať kolobežku, bicykel alebo zavolať si taxík cez mobilnú aplikáciu? Tieto tipy pomôžu mať peniaze v bezpečí

Objednať si odvoz, prípadne požičať si bicykel alebo kolobežku je bežné v zahraničí, ako aj na Slovensku. Tieto nové formy prepravy využívame počas dňa, ale napríklad aj na dovolenke v cudzine.

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor navrhol, aby vysoké školy kúpili denník Lidové noviny

Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké školy složily a koupily Lidové noviny ze skupiny Mafra, která patří Agrofertu.

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Kaczyński obvinil zahraničné médiá, že sa miešajú do volieb

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyński obvinil zahraničné médiá z toho, že sa pred nadchádzajúcim druhým kolom hlasovania o budúcom poľskom prezidentovi miešajú do volieb.

Najčítanejšie