Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

19.03.2019 21:06 | Marketing | PR

Skupina Poštovej banky zvýšila v roku 2018 celkový konsolidovaný čistý zisk o 6,4 milióna eur na 54,3 milióna eur. Vyplýva to z dnes zverejnenej konsolidovanej účtovnej závierky skupiny.

 

Vlaňajšok bol historickým míľnikom pre celú skupinu Poštovej banky, kedy svoj biznis rozložila na tri piliere. Popri pokračujúcom repozicioningu v klasickom bankovníctve, s výrazným fokusom na retailové bankovníctvo a strategickom partnerstve so Slovenskou poštou do roku 2026, otvorila digitálny kanál v podobe 365.bank a rozšírila svoje služby o zákaznícke financovanie kúpou spoločnosti Amico Finance. Skupinu Poštovej banky dopĺňa Prvá Penzijná správcovská spoločnosť, ktorá vyrástla na trhovú trojku, Poštová poisťovňa a Dôchodková správcovská spoločnosť. „Významné zmeny, inovácie a nové produkty, ktoré sme na trh priniesli, sa ukázali ako opodstatnené a prejavili sa aj v lepšom hospodárení spoločnosti,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Pod rast konsolidovaného zisku sa podpísalo hlavne zvýšenie čistých úrokových výnosov skupiny medziročne zo 165,8 milióna eur na 171,8 milióna eur. Poštová banka zaznamenala v roku 2018 rekordný medziročný nárast spotrebných úverov. Dosiahla nový míľnik, keď poskytla celkovo už miliardu retailových úverov a historicky prvýkrát podiel výnosov z retailových klientov prekročil výnos z korporátnych. Stúpli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, konkrétne z 33,1 milióna eur v roku 2017 na 39,7 milióna eur v roku 2018. Medziročne poklesla aj čistá tvorba opravných položiek a rezerv, nakoľko sa banke darí zlepšovať kvalitu jej portfólia.

Aktíva skupiny zostali bez výraznejšej zmeny na úrovni 4,3 miliardy eur, z čoho vyše polovicu tvorili úvery a preddavky poskytnuté klientom, ktoré medziročne narástli o 302 mil. eur hlavne v oblasti retailu.

Zisk spoločnosti rástol napriek zvýšeným personálnym nákladom, čo bolo dôsledkom zmeny obchodného modelu so Slovenskou poštou. Jej pracovníci sa v rámci konceptu Banka na pošte stali od začiatku roka 2018 zamestnancami Poštovej banky. Z tohto dôvodu sa počet zamestnancov v skupine Poštovej banky v priemere zvýšil z 1 498 na 1 645. Už v januári bolo na 203 poštách zriadených 322 špecializovaných pracovísk, ktoré postupne prechádzali modernizáciou a redizajnom. Skupina Poštovej banky má tak vôbec druhú vlastnú najväčšiu pobočkovú sieť na Slovensku. Banka tiež integrovala do svojich štruktúr zamestnancov svojej dcérskej spoločnosti PB Partner.

Významným medzníkom v rozvoji skupiny bola aj akvizícia spoločnosti Amico Finance od maloobchodného predajcu elektroniky NAY, vďaka ktorému skupina Poštovej banky získala na trhu splátkového predaja 11-percentý podiel. Tým sa stala štvrtým najväčším hráčom v poskytovaní nákupu na splátky a už po dvoch mesiacoch bola trhovou jednotkou v objeme novo poskytnutých pôžičiek. Plánom je túto pozíciu ešte posilniť a do konca roku 2019 sa stať dvojkou na trhu splátkového predaja.

„Po výraznom rebrandingu v roku 2017 a  spustení nových biznis línií v roku 2018 sme položili základy pre ďalší rast skupiny Poštovej banky a stali sme sa plnohodnotným konkurentom na finančnom trhu,“ dodáva A. Zaťko.

pošli na vybrali.sme.sk


Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

1. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

2. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

3. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

4. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

6. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

7. Zomrel spisovateľ a bývalý šéfredaktor Dotykov a rádia Devín

V stredu vo veku 58 rokov zomrel spisovateľ, básnik, textár, publicista a dlhoročný rozhlasový spolupracovník Maroš M. Bančej.

Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

8. Pri požiari v štúdiu animovaných filmov zahynulo najmenej 33 ľudí (VIDEO)

Najmenej 33 ľudí zahynulo pri požiari v známom japonskom štúdiu animovaného filmu Kyoto Animation Studio v japonskom Kjóte.

Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

9. Nela Pocisková a Filip Tuma v kampani Orange hovoria o svojom súkromí (VIDEO)

Spoločnosť Orange štartuje novú PR kampaň s názvom Rodinné LOVEstories.

Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

10. Známy prejav Jakeša má už 30 rokov, pozrite si necenzurovaný záznam (VIDEO)

Paní Zagorová je síce „milá holka“, ale už tri roky po sobe berie 600 tisíc... a čo potom „Jandovia a iní“? Od slávneho prejavu Miloša Jakeša, ktorý bol predzvesťou pádu komunismu, uplynulo presne 30 rokov.

Najčítanejšie