Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

Skupina Poštovej banky, popri investíciám do modernizácie, zvýšila zisk aj výnosy

19.03.2019 21:06 | Marketing | PR

Skupina Poštovej banky zvýšila v roku 2018 celkový konsolidovaný čistý zisk o 6,4 milióna eur na 54,3 milióna eur. Vyplýva to z dnes zverejnenej konsolidovanej účtovnej závierky skupiny.

 

Vlaňajšok bol historickým míľnikom pre celú skupinu Poštovej banky, kedy svoj biznis rozložila na tri piliere. Popri pokračujúcom repozicioningu v klasickom bankovníctve, s výrazným fokusom na retailové bankovníctvo a strategickom partnerstve so Slovenskou poštou do roku 2026, otvorila digitálny kanál v podobe 365.bank a rozšírila svoje služby o zákaznícke financovanie kúpou spoločnosti Amico Finance. Skupinu Poštovej banky dopĺňa Prvá Penzijná správcovská spoločnosť, ktorá vyrástla na trhovú trojku, Poštová poisťovňa a Dôchodková správcovská spoločnosť. „Významné zmeny, inovácie a nové produkty, ktoré sme na trh priniesli, sa ukázali ako opodstatnené a prejavili sa aj v lepšom hospodárení spoločnosti,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko.

Pod rast konsolidovaného zisku sa podpísalo hlavne zvýšenie čistých úrokových výnosov skupiny medziročne zo 165,8 milióna eur na 171,8 milióna eur. Poštová banka zaznamenala v roku 2018 rekordný medziročný nárast spotrebných úverov. Dosiahla nový míľnik, keď poskytla celkovo už miliardu retailových úverov a historicky prvýkrát podiel výnosov z retailových klientov prekročil výnos z korporátnych. Stúpli aj čisté výnosy z poplatkov a provízií, konkrétne z 33,1 milióna eur v roku 2017 na 39,7 milióna eur v roku 2018. Medziročne poklesla aj čistá tvorba opravných položiek a rezerv, nakoľko sa banke darí zlepšovať kvalitu jej portfólia.

Aktíva skupiny zostali bez výraznejšej zmeny na úrovni 4,3 miliardy eur, z čoho vyše polovicu tvorili úvery a preddavky poskytnuté klientom, ktoré medziročne narástli o 302 mil. eur hlavne v oblasti retailu.

Zisk spoločnosti rástol napriek zvýšeným personálnym nákladom, čo bolo dôsledkom zmeny obchodného modelu so Slovenskou poštou. Jej pracovníci sa v rámci konceptu Banka na pošte stali od začiatku roka 2018 zamestnancami Poštovej banky. Z tohto dôvodu sa počet zamestnancov v skupine Poštovej banky v priemere zvýšil z 1 498 na 1 645. Už v januári bolo na 203 poštách zriadených 322 špecializovaných pracovísk, ktoré postupne prechádzali modernizáciou a redizajnom. Skupina Poštovej banky má tak vôbec druhú vlastnú najväčšiu pobočkovú sieť na Slovensku. Banka tiež integrovala do svojich štruktúr zamestnancov svojej dcérskej spoločnosti PB Partner.

Významným medzníkom v rozvoji skupiny bola aj akvizícia spoločnosti Amico Finance od maloobchodného predajcu elektroniky NAY, vďaka ktorému skupina Poštovej banky získala na trhu splátkového predaja 11-percentý podiel. Tým sa stala štvrtým najväčším hráčom v poskytovaní nákupu na splátky a už po dvoch mesiacoch bola trhovou jednotkou v objeme novo poskytnutých pôžičiek. Plánom je túto pozíciu ešte posilniť a do konca roku 2019 sa stať dvojkou na trhu splátkového predaja.

„Po výraznom rebrandingu v roku 2017 a  spustení nových biznis línií v roku 2018 sme položili základy pre ďalší rast skupiny Poštovej banky a stali sme sa plnohodnotným konkurentom na finančnom trhu,“ dodáva A. Zaťko.

pošli na vybrali.sme.sk


Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

1. Do 17 slovenských miest ide Roadshow - Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ

Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spúšťajú spoločnú akciu - roadshow s názvom "Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ".

Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

2. Facebook oznámil uzavretie množstva falošných účtov a stránok

Internetový gigant Facebook v prvom štvrťroku tohto roka celosvetovo zrušil mnoho falošných užívateľských účtov a celkom osem koordinovaných sietí s pôvodom napríklad v Severnom Macedónsku, Kosove či v Rusku.

Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

3. Andrej Kiska: Sledovanie novinárov nemôžme tolerovať!

Prezident Andrej Kiska dnes zverejnil stanovisko, v ktorom reagoval na informácie o tom, ako dal Marian Kočner sledovať viacerých známych novinárov a ich rodiny.

Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

4. Sajfa, Selassie či Fero Joke dohovárajú ľuďom, aby šli k voľbám (VIDEO)

Na sociálnych sieťach známych influencerov a youtuberov pribudli neobvyklé videá, fotky a statusy, v ktorých známe tváre nepromujú žuvačky, nápoje, či aplikácie, ale mladým vysvetľujú, prečo je dôležité ísť k eurovoľbám.

K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

5. K vražde novinárky sa prihlásila Nová IRA

K zodpovednosti za vraždu novinárky Lýry McKeeovej pri nepokojoch v severoírskom meste Londonderry sa dnes prihlásila radikálna republikánska organizácie Nová IRA.

PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

6. PRIESKUM: Zverejnili poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia mandátov v budúcom Európskom parlamente

Európsky parlament zverejnil štvrtú a poslednú predvolebnú projekciu rozdelenia 751 poslaneckých kresiel v povolebnom pléne EP založenú na vnútroštátnych prieskumoch.

MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

7. MS mimo mantinelov: Chápeme, že hokej je viac ako hra (VIDEO)

Spoločnosť Orange Slovensko, ktorá je oficiálnym partnerom MS v hokeji 2019, prichádza s novou imidžovou kampaňou. Odohráva sa v prostredí bratislavskej školy, kde vládne šikana. Deťom pri nej pomáha súdržnosť a vzájomná pomoc, ktoré poznajú zo športu.

Kniha, ktorá letí už desaťročia

8. Kniha, ktorá letí už desaťročia

Jeden z najpopulárnejších amerických povojnových románov. Klasika modernej literatúry, ktorú si treba prečítať. Román Kto chytá v žite je svetový fenomén. Salinger ho napísal ešte v roku 1951, no odvtedy ho preložili do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh.

Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

9. Vraha bulharskej novinárky odsúdili na 30 rokov

Bulharský súd dnes poslal na 30 rokov za mreže vraha novinárky Viktorie Marinovovej.

Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

10. Zomrel autor hudby k filmom o Vinnetouovi (VIDEO)

Vo veku 91 rokov zomrel skladateľ filmovej hudby Martin Böttcher, oznámila dnes agentúre DPA jeho dcéra Betsy Schlüterová. Skladateľ zomrel v noci z piatka na sobotu.

Najčítanejšie