TOP značky, ktoré zmenili naše životy

TOP značky, ktoré zmenili naše životy

06.11.2019 16:47 | Marketing | Komerčný článok

Športové značky, automobilové, módne, hudobné, či z oblasti potravín a nápojov. Určite ich poznáte aj vy. Adidas, Ferrari, Sony, McDonald´s, Coca-Cola, či Apple, Google a Facebook.

V novinke Dejiny značiek nájdete takmer 50 príbehov svetoznámych značiek. Nie výpočet ich úspechov, alebo suchopárnych faktov.
Sú to neraz príbehy zo zákulisia. Príbehy, ktoré odkrývajú úspechy aj pády, podvody, korupciu, kolaboráciu, zbabelosť, ale aj nezdolnosť ducha, odvahu, vytrvalosť, vieru v správnosť či úspech riešenia.

Dejiny značiek
Dejiny značiek prinášajú príbehy automobilových konštruktérov, módnych návrhárov, výrobcov športového oblečenia či obuvi, luxusných hodiniek, hudobných vydavateľov, vedcov a vynálezcov, investorov aj radových zamestnancov naprieč rozmanitými výrobnými odvetviami.
Hovorí sa, že každá doba má svojich hrdinov. Hrdinami knihy Dejiny značiek sú zakladatelia, riaditelia, manažéri, vynálezcovia či radoví zamestnanci firiem.
Mnohé firmy zmenili spotrebiteľské správanie, ako to kedysi nebojácne dosiahol Henry Ford. Ten sa rozhodol ponúknuť automobil produkt určený len pre najvyššie vrstvy spoločnosti širokým masám amerických pracujúcich. Vlastníctvo produktov niektorých značiek neprepožičiavalo len status bohatstva, ale aj vyjadrenie túžby po jedinečnosti, inakosti, dobrodružstve. Iné firmy zasa prišli s niečím čisto populárnym, s niečím na rozptýlenie života, s niečím na rozveselenie ducha.

Takmer 50 inšpiratívnych príbehov
„Nerobíme si nijaký nárok na úplnú či akúkoľvek vzorovú reprezentáciu,“ tvrdia autori knihy Dejiny značiek. „Voľba jednotlivých značiek bude vždy predmetom kritiky a otázok, prečo sme vynechali iné, relevantnejšie, zaujímavejšie, tragickejšie a všakovaké iné príbehy a osudy.“
Ich zámerom nebolo vytvoriť ucelený obraz ekonomiky, odhaliť príčiny úspechu či neúspechu značiek, opísať metodológiu ich fungovania a hľadať pofidérny kľúč na odhalenie tajomstva ich často dlhého zoznamu úspechov.
Chceli ponúknuť zaujímavé príbehy značiek, ktoré svoje posolstvo pretavili do trvalejšieho, respektíve trvalého odkazu.

Prečítajte si úryvok z novinky Dejiny značiek:

SONY

Práve sa skončila druhá svetová vojna. V Japonsku sa uzavrela doba cisárstva a nastalo obdobie okupačnej správy. Zlé vyhliadky týkajúce sa ďalšieho hospodárskeho vývoja krajiny sa však paradoxne zmenili na ekonomický zázrak, ktorý ako jeden z najlepších príkladov ilustruje práve príbeh firmy Sony.

Od armádneho výskumníka k podnikateľovi

Japonsko sa ako porazený člen Osi muselo spamätávať z obrovských škôd na hospodárstve a infraštruktúre. Tokio, Osaka a ďalšie veľké mestá boli poznačené bombardovaním, Hirošima a Nagasaki po zhodení atómových bômb prakticky zmizli z mapy. Po podpísaní kapitulácie Japonského cisárstva a pred uzavretím sanfranciskej mierovej zmluvy v roku 1951 bolo územie Japonska pod správou Spojencov, a to predovšetkým USA. Pre Američanov malo Japonsko strategický význam,najmä vzhľadom na ich súperenie so Sovietskym zväzom. Posilnením svojej pozície v oblasti chceli USA zabrzdiť rozmach sovietskeho vplyvu vo východnej Ázii a tiež prípadnému nástupu komunizmu v Japonsku.

Práve na pozadí týchto udalostí sa do bežného života pokúšali začleniť aj priami účastníci druhej svetovej vojny, bývalí vojaci. Jedným z nich bol 38-ročný Masaru Ibuka, ktorý počas vojny pracoval na pozícii výskumníka pre japonské námorníctvo. Len pár mesiacov po skončení vojny sa Ibuka rozhodol začať s podnikaním a v tokijskej štvrti Nihonbaši si v ešte vždy zničenom obchodnom dome otvoril malý obchod, v ktorom sa venoval oprave rádiových prijímačov.

Popri bežných opravách Ibuka svoj čas venoval aj vymýšľaniu rôznych vylepšení, z ktorých boli mnohé úspešné. A to až tak, že svojím príbehom zaujal jedny miestne noviny, ktoré o ňom napísali článok. Prečítal si ho aj Akio Morita, jeho bývalý kolega z japonského námorníctva. Počas druhej svetovej vojny spolu pracovali v tíme, ktorý sa venoval vývoju navádzacieho systému pre rakety. V tom čase ešte len 25-ročný Morita sa rozhodol vyhľadať svojho starého známeho, aby mu predstavil plán spoločného biznisu zameraný na výrobu elektroniky.

Ani nie rok po skončení vojny, konkrétne v máji 1946, založili Morita a Ibuka spoločnosť TTK (Tokio Tsušin Kogio). Začínali s počiatočným kapitálom 190 000 jenov (v tom čase v prepočte približne 500 dolárov) a dvadsiatimi zamestnancami. Nová firma si na svoj úspech musela určitý čas počkať. Jej prvý komerčný výrobok, ktorým bol varný hrniec na ryžu, nezaznamenal medzi zákazníkmi veľkú odozvu. Stačila jedna objednávka Morita s Ibukom sa následne rozhodli svoju firmu špecializovať a začali sa orientovať na výrobu takej elektroniky, ktorá zariadení bol kazetový magnetofón. Pri jeho vývoji sa inšpirovali americkými výrobkami a na trh svoj produkt uviedli v roku 1950.

Spočiatku nemal veľký úspech, avšak všetko zmenila jediná objednávka. Tokijská akadémia umení a po nej aj viaceré ďalšie kultúrne inštitúcie si objednali také veľké množstvo magnetofónov, že TTK musela okamžite zamestnať nových ľudí a presunúť sa do väčších priestorov. Zároveň tým získala financie, ktoré mohla investovať do svojho ďalšieho rozvoja. Ibuku v tom čase fascinoval vynález tranzistora. Išlo o novú súčiastku, ktorú po objavení tranzistorového javu vyrábali v Bellových laboratóriách v USA. Keďže v nej videl obrovský potenciál, ktorý mohol zmeniť celý elektronický priemysel, rozhodol sa zakúpiť licenciu na jej výrobu. Stála 25 000 dolárov.

Ako sa však už zakrátko ukázalo, bolo to veľmi dobré rozhodnutie. TTK totiž v auguste 1955 uviedla na trh svoj prvý tranzistorový prijímač TR-55, ktorý bol v porovnaní s dovtedy známymi elektrónkovými rádiami neporovnateľne menší a vošiel sa do vrecka nohavíc. O pár mesiacov neskôr firma predstavila ďalší vylepšený prijímač TR-72, ktorý sa stal hitom nielen na japonskom trhu, ale aj v zahraničí. Distribuoval sa do Kanady, Austrálie či Nemecka.

Oba tranzistory niesli okrem svojho označenia aj názov Sony. Tento názov bol odvodený od latinského slova „sonus“, čo znamená zvuk. V roku 1958 práve týmto názvom premenovali Morita a Ibuka svoju spoločnosť. Uvedomili si, že pod novým krátkym a ľahko zapamätateľným označením má firma lepšiu šancu presadiť sa na americkom trhu.

Milan Buno, knižný publicista

pošli na vybrali.sme.sk


Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Mobilná aplikácia dokáže rozpoznávať huby a mapovať ich

Študent Fakulty aplikovaných vied Západočeskej univerzity (ZČU) Lukáš Picek sa podieľal na vývoji mobilnej aplikácie Svampeatlas, ktorá vie rozpoznávať huby, mapovať ich a zdieľať súradnice s ostatnými užívateľmi. Aplikácia je výstupom rovnomenného projektu s dánskymi kolegami z kodanskej univerzity, dokáže rozpoznať 1400 druhov húb.

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt posielajú Ficovi otvorený list (VIDEO)

Študenti lekárskych fakúlt zverejnili vyhlásenie, v ktorom reagujú na prejav predsedu Smeru Roberta Fica na dnešnej programovej konferencii strany. 

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

Negatívnych článkov o Meghan je viac než pozitívnych (VIDEO)

O manželke britského princa Harryho Meghan vychádzalo dvakrát viac negatívnych článkov než pozitívnych.

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Producentka Bonda vylúčila špekulácie, že agentom 007 bude žena (VIDEO)

Budúcim Jamesom Bondom bude opäť muž, a nie žena. Potvrdila to v rozhovore s magazínom Variety filmová producentka Barbara Broccoliová, ktorá stojí aj za najnovšou bondovkou, v ktorej hlavnú úlohu stvárnil opäť Daniel Craig.

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Na twitteri bolo možné zacieliť reklamy na nenávistné skupiny

Sociálna sieť Twitter umožňovala cieliť reklamy na používateľov aj podľa kľúčových slov ako "neonacista", "zástancovia belošskej nadradenosti" či "islamofob". Ukázal to nedávny experiment spravodajskej spoločnosti BBC, ktorej sa podarilo opakovane spustiť platené oznámenia s problematicky definovanou cieľovou skupinou. Platforma sa po upozornení redakcie ospravedlnila a uviedla, že problém odstránila.

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Šéf maltskej polície rezignoval kvôli kauze zavraždenej novinárky

Veliteľ maltskej polícii Lawrence Cutajar v piatok podal demisiu v súvislosti s prípadom zavraždenia novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017.

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Admin stránky Harabina sa chválil spoluprácou s veľkými firmami, ktoré o ňom ani netušia

Chyba Facebooku odhalila nielen adminov mnohých stránok, ale aj pochybné praktiky jednej agentúry.

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Salvador Dalí. Kniha o tajomstvách jeho života

Tajný život Salvadora Dalího vyšla v roku 1942 vo francúzštine, potom ju preložili do angličtiny. Dalí knihu napísal tak ako maľoval – veľmi podrobne, metodicky vrstvil slová jedno na druhé, tretie vedľa štvrtého. Je to kniha plná fantázie, humoru, narcistických i sadistických priznaní.

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Chcete si v roku 2020 viac nasporiť? Pozrite si niekoľko užitočných tipov

Stalo sa už akousi „tradíciou“, že si s vykročením do nového roka dávame novoročné predsavzatia. Niektorí len preto, aby reč nestála. Iní s dobrým úmyslom, ale bez následných činov. Sú aj takí, ktorí neostanú len pri prázdnych slovách, no a oproti týmto všetkým sú tí, ktorí si predsavzatia vôbec nedajú. Možno preventívne, aby sa do nich niekto nemohol „obuť“, že ich nesplnili.

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Shortlist súťaže PROKOP 2019 je známy

Do jubilejného 10. ročníka súťaže najlepších PR projektov na Slovensku PROKOP 2019 agentúry a zadávatelia registrovali historicky najvyšší počet prác - 128 projektov. Vo štvrtok zasadala porota a vybrala projekty, ktoré postúpili na shortlist v 12 kategóriách.

Najčítanejšie