Ako hudba ovplyvňuje naše nakupovanie Ilustr. foto: JOJ

Ako hudba ovplyvňuje naše nakupovanie

13.09.2015 09:32 | Marketing | ČTK

Hudba, ktorá sa ozýva v obchodoch a supermarketoch, je tajnou zbraňou obchodníkov.

Už desiatky rokov mnoho psychológov zaoberajúcich sa zdokonaľovaním techník marketingu analyzuje jej vplyv na nakupovanie či na čas strávený v obchodoch vo všetkých jej zložkách: skúmajú hlasitosť, tempo, tonalitu, druh a podobne. Študuje sa tiež spôsob, akým hudobný štýl ovplyvňuje útratu. Tak napríklad klasická hudba je spájaná s luxusnými výrobkami: ste napríklad hypnotizovaní predraženým krmivom pre mačky, pretože ho predávajú za zvukov Schubertovej hudby, píše francúzsky denník Le Monde.

Vo vedeckom časopise Journal of Retailing, ktorý sa zaoberá maloobchodom, bola v júni uverejnená austrálska štúdia, podľa ktorej doterajšie práce nedostatočne skúmali kultúrny vplyv hudby na spotrebiteľov a spôsob, akým táto hudba aktivuje ich chuť nakupovať. Autori štúdie, experti na psychológiu a marketing, realizovali tri výskumy na niekoľkých stovkách britských študentov.

Pokusné osoby rozdelili na štyri skupiny a tie umiestnili do štyroch oddelených miestností. Jednej skupine púšťali americkú hudbu, druhá počúvala čínskej piesne a tretia indické melódie. Štvrtej skupine, ktorá bola kontrolná, nepúšťali nič. Každý účastník dostal menu reštaurácie obsahujúci 30 rôznych jedál, desať amerických, desať čínskych a desať indických. Keď si študenti vybrali jedlo, mali päť minút času na štúdium jedálnička a potom sa mali rozpomenúť na čo najviac kulinárskych špecialít obsiahnutých v menu.

Vplyv hudby bol skutočne silný. Zatiaľ čo sa študenti z kontrolnej skupiny v drvivej väčšine rozhodli pre americká jedlá, tí, ktorí počúvali indické alebo čínske melódie, sa z 50 percent rozhodli pre pokrmy zodpovedajúce tomu, čo sa im hralo. Skupina, ktorej vedci púšťali americkú hudbu, Surfin'USA či California Girls, sa z 90 percent rozhodli pre hamburgery. Každá skupina si rovnako lepšie pamätala jedla zodpovedajúce krajine, z ktorej pochádzala hudba, ktorú počúvali.

Ďalšie pokusy ukázali, že pokusné osoby, ktorým sa púšťala country hudba, nakupovali prednostne užitočné predmety, ako zubné kefky, ceruzky či tekuté mydlo. Naopak tí, ktorým vedci púšťali Beethovenovu alebo Pucciniho hudbu, si skôr vyberali predmety vypovedajúce o ich sociálnej identite (náramky, parfumy). Tí, ktorí počúvali klasickú hudbu, boli takisto ochotní vydať za rovnaký tovar viac ako ostatní.

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie