Oleg Pastier v rozhlase ostáva

Oleg Pastier v rozhlase ostáva

21.11.2012 16:15 | Rádio | mk

Prepúšťanie v rozhlase sa malo dotknúť aj známeho redaktora a spisovateľa Olega Pastiera, za ktorého sa postavilo viacero osobností. Na finálnych zoznamoch prepúšťaných už nie je je.

 


V RTVS súčasnosti prebieha hromadné prepúšťanie a finalizujú sa zoznamy prepustených. Z rozhlasu a televízie bude musieť odísť viac ako 100 ľudí, väčšia časť je z televízie. Na zoznamoch prepustených bol pôvodne aj Oleg Pastier.

 

Proti jeho prepusteniu sa verejne ohradilo viacero osobností kultúrneho života. Spisovateľka Veronika Šikulová kritickým komentárom v Pravde. Otvorený list šéfovi RTVS Václavovi Mikovi poslal profesor Ján Zambor z Ústavu svetovej literatúry SAV. „Žiadam Vás o prehodnotenie rozhodnutia o prepustení kolegu spisovateľa redaktora Olega Pastiera z pracovného pomeru v RTVS," napísal v liste Zambor.
Pastier pripravoval pre rozhlas cyklus hodinových relácií Rodinné striebro, „v ktorých horela pochodeň ideálov novembra 1989 a prezentovali sa významné osobnosti a živé hodnoty modernej slovenskej literatúry a umenia. Robil to so sebe vlastným osobnostným nasadením, s vedomím zodpovednosti i pokory pred preukazným dielom," napísal Zambor, ktorý vyzdvyhol antikomerčné zameranie relácie.

„Na veci je nepochopiteľné i nevýslovne trpké, že práve Olegovi Pastierovi, ktorý v období normalizácie, vedený absolútnym mravným postojom, patril k nemnohým slovenským spisovateľom pôsobiacim v disente a publikujúcim iba v samizdatoch, sa odníma priestor pôsobenia vo verejnoprávnej inštitúcii, navyše rok a tri mesiace pred jeho možným nástupom na dôchodok," dopísal Zambor.
K výzve sa pripojil napríklad aj vydavateľ pôvodnej tvorby vydavateľ kníh Koloman Kertész Bagala. „Som vydavateľom slovenských spisovateľov 21 rokov a dennodenne pociťujem, ako klesá informovanosť o súčasnom umení - myslím si, že štátna inštitúcia RTVS by mala zamestnávať práve takýchto ľudí, ktorí sa danej problematike profesionálne roky venujú a dosahujú kvalitné výsledky - čoho dôkazom je udelenie tohoročnej Výročnej ceny Literárneho fondu v oblasti rozhlasu práve Olegovi Pastierovi, ktorého ste prepustili," napísal Bagala.
"RTVS sa nebude vyjadrovať k detailom procesu redukcie zamestnancov, práve to by totiž malo za následok, že sa na verejnosť budú dostavať neoverené a nepravdivé informácie," reagoval na otvorené listy hovorca RTVS Richard Šümeghy.
Podľa informácií Omédiách.com Pastier bol na prvých zoznamoch prepustených, na finálnych už jeho meno nie je. A podľa dôveryhodného zdroja z RTVS ostáva v rozhlase. Rovnako ako aj Zuzana Belková z literárno-dramatického centra rozhlasu, ktorá bola tiež na zozname.Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Spevák zažaloval Trumpovu kampaň za používanie jeho piesní (VIDEO)

Kanadský hudobník Neil Young podal na americkom súde sťažnosť na volebnú kampaň prezidenta Donalda Trumpa za to, že prezident na svojich mítingoch opakovane používa Youngovu hudbu. Podľa kanadského rockera Trumpova kampaň porušuje autorské práva, pretože Young s takým využitím svojich piesní nesúhlasil. Informovala o tom dnes BBC, podľa ktorej sa k tomu tím Trumpovej kampane zatiaľ nevyjadril.

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

V Španielsku nabádajú k noseniu rúšok reklamným spotom s kremačnou pecou (VIDEO)

Rozruch vyvolal v Španielsku televízny spot, v ktorom vedenie madridského regiónu nabáda najmä mladých ľudí k noseniu rúšok. Práve madridský región patril medzi najviac postihnuté pandémiou koronavírusu.

Čína hrozí odvetou USA kvôli problémom s vízami čínskych novinárov

Čína dnes pohrozila odvetou, ak americká vláda bude pokračovať podľa Pekingu v nepriateľskom rokovaní proti čínskym novinárom v USA.

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína reaguje na snahy USA obmedziť TikTok

Čína nemieni akceptovať, aby Spojené štáty ukradli akúkoľvek čínsku technologickú firmu a je pripravená zakročiť aj vo veci čínskej firmy ByteDance a jej aplikácie TikTok. Napísal to dnes čínsky denník China Daily, ktorý patrí čínskej komunistickej strane.

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka nečakane presunuli

Viac ako pol roka od začatia najsledovanejšieho procesu v novodobých dejinách Slovenska má súd v stredu vyniesť rozsudky nad trojicou obžalovaných z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Na ministerstvo k Remišovej nastúpil niekdajší moderátor O 5 minút 12

Novým riaditeľom odboru komunikácie na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je od začiatku augusta Michal Dyttert.

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Social Awards Slovakia: TOP 9 influencerov, vlogerov a stránok slovenského internetu sú známe (FOTO)

Anketa Social Awards Slovakia, v ktorom sa hľadajú TOP influenceri, vlogeri či stránky slovenského internetu, pokračuje druhým kolom.

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

RTVS má nového člena vedenia, ktorý nahradil Mareka Ťapáka

Na post televízneho programového riaditeľa RTVS 1. augusta nastúpil divadelný a filmový režisér Anton Šulík.

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol zavraždený štvrtý novinár od začiatku roka

V Mexiku bol v nedeľu zavraždený už štvrtý novinár od začiatku roka. Pablo Morrugares riadil spravodajský web PM Noticias. Zavraždený bol spolu s policajným telesným strážcom v meste Iguala v juhozápadnom mexickom štáte Guerrero, informovala dnes agentúra Reuters.

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Bývalá novinárka je novou finančnou riaditeľkou Fundraise Capital

Investičná spoločnosť Fundraise Capital má od augusta novú finančnú riaditeľku. Je ňou bývalá banková analytička Slovenskej sporiteľne a niekdajšia redaktorka denníka Pravda Lenka Buchláková.

Najčítanejšie