Padol verdikt: Najväčšie rádiá sa nevyhnú vysielaniu domácej hudby Tublatanka.sk/P. Ratajský

Padol verdikt: Najväčšie rádiá sa nevyhnú vysielaniu domácej hudby

12.04.2016 18:05 | Rádio | ČTK, mk

Výnimku sa podarilo vybojovať len niektorým rádiám.

 

 

Väčšina najpočúvnejších rozhlasových staníc nezískala výnimku z dodržiavania pravidla o minimálnom podiele slovenských skladieb vo vysielaní, ktoré nadobudlo účinnosť na začiatku apríla. Rada pre vysielanie a retransmisiu zamietla okrem iných aj žiadosť Rádia Expres, ktoré je jednotkou na trhu.

Súkromné rozhlasové stanice musia pod hrozbou pokút vyčleniť na slovenskú hudbu minimálne 20 percent a od roku 2017 aspoň štvrtinu z času odvysielaných pesničiek. Pre verejnoprávny rozhlas bol stanovený ešte vyšší limit. Prevádzkovatelia rádií tiež musia aspoň pätinu z vymedzeného času zo slovenskej hudby vyhradiť produkcii mladší päť rokov.

Žiadosť o výnimku podalo 16 rozhlasových staníc, polovici z nich licenčná rada vyhovela v plnej miere. Úplnú výnimku dostali rockové rádiá Rádio Anténa Rock, Rádio Best FM, Rádio Aligator či známa Rocková republika.

Kvóty sa nebudú týkať ani Rádia Devín, ktoré je zamerané aj na vážnu hudbu a Rádio Patria, ktoré vysiela hlavne pre menšiny.

Čiastočne uspeli aj Radio One Retro a rádio Vlna, ktoré prinášajú staršiu hudbu. Kvóty na slovenskú hudbu musia dodržiavať, ale nemusia hrať z toho 20% skladieb mladších ako 5 rokov.

Výnimky budú platiť len do konca tohto roka. Podľa zákona ich môže rada udeliť iba v prípade, že dodržanie kvót nie je možné vzhľadom na zameranie rádií.

Naopak, okrem Rádia Expres neuspela so svojimi žiadosťami ani trojka na trhu, Fun rádio rovnako ako piata najpočúvanejšie rozhlasová stanica Europa 2.

"Rada zodpovedne posudzovala návrhy. Všetky rádiá boli pozvané na rokovania, mali sme ich mnoho," povedal Mistrík. Rozhodnutie rady možno napadnúť na súde.

Súkromné rozhlasové stanice stanovenie limitov už skôr kritizovali a označili ich za zásah do podnikania. Tvrdili, že kvóty sú na možnosti slovenského hudobnej scény nastavené príliš vysoko.

Limity platia na hlavný vysielací čas, a to od šiestej hodiny rannej do polnoci. Rádia tak nebudú môcť obchádzať zákon vysielaním českých skladieb v noci.

Stanovenie kvót dlhodobo presadzoval napríklad známy spevák a líder kapely Elán Jožo Ráž. Vyšší podiel slovenských produkcie v rozhlasovom vysielaní zvýši príjmy slovenských hudobníkov, ktorí za odvysielanie piesne dostávajú peniaze. Za slovenské hudobné dielo je považovaná nielen pieseň v slovenčine, ale aj produkcie, ktorej aspoň jeden autor hudby alebo textu má alebo mal trvalý pobyt na Slovensku.Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Seriál No počkaj, zajac! pokračuje novými epizódami (VIDEO)

Obľúbený, pôvodne sovietsky kreslený seriál pre deti No počkaj, zajac! sa rozšíri o ďalšie desiatky epizód. Premiéra prvej z nich bude v Rusku na prelome leta a jesene.

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

RTVS naživo odvysiela druhý pokus letu kozmickej lode do vesmíru (VIDEO)

Let historicky prvej vesmírnej lode súkromnej výroby v stredu 27. mája pre nepriaznivé počasie nevyšiel. Druhý pokus je naplánovaný na dnes, sobotu 30. mája.

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Nora Gubková bude vo vedení rozhlasového spravodajstva

Bývalá dlhoročná hovorkyňa Nora Gubková len pred pár dňami nastúpila do RTVS ako editorka a už mieri medzi šéfov spravodajstva.

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

Rezník zosadil vedenie televízneho spravodajstva RTVS

V RTVS v televíznej časti spravodajstva a publicistiky to posledné dni vrie. Medzi členmi vedenia spravodajstva sú nezhody. Až také, že ich riešila Rada RTVS.

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

Abstinujúci gambler prehovoril o svojej závislosti

„Nevenujem majiteľom ani prevádzkovateľom stávkových kancelárií.“ Píše v úvode knihy Gambler samotný autor. Aj on

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Markíza bude mať špeciálny večer - Spolu pre Slovensko (VIDEO)

Televízia Markíza odvysiela v nedeľu, 7. júna 2020, so začiatkom o 20:30 charitatívny večer s názvom Spolu pre Slovensko. V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou prinesie na obrazovky program, v rámci ktorého sa známe osobnosti predstavia spoločne s hrdinami z prvej línie v boji s COVID-19.

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka BBC skončila potom, čo premiéra kritizovala za poradcu

Moderátorka britskej vysielacej spoločnosti BBC dočasne skončila s účinkovaním vo svojej relácii potom, čo sa kriticky vyjadrila k súčasnej afére premiérovho poradcu Dominika Cummingsa.

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

Riaditeľ ČT: Časti poslancov vyhovuje stupňujúci sa tlak na ČT

 

Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil. Část poslanců se podle něj dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje. Dvořák to uvedl ve stanovisku zveřejněném na twitteru České televize. Sněmovna zvolila do Rady ČT ekonomku Hanu Lipovskou, novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomíra Veselého známého pod jménem Luboš Xaver Veselý.

"Výsledek volby pro mě není překvapivý. Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jí vyhovuje stav, kdy se tlak na Českou televizi a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT," uvedl Dvořák.

O této skutečnosti podle něj svědčil nedávný dopis předsedy sněmovního volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) o kandidátech do rady. Berkovec v e-mailu u kandidátů například analyzoval, zda případné zvolení vzbudí protesty médií a zda by mohli v radě zastupovat zájmy generálního ředitele.

"Nemohu tak nyní jako ředitel televize, kterou Rada ČT kontroluje, vyslovit nic jiného než víru v to, že přístup všech jejích členů k České televizi bude konstruktivní, objektivní a bude respektovat zákon a Kodex ČT," dodal Dvořák.

Většina opozice výsledek volby kritizuje. ODS jej považuje za ohrožení svobody a nezávislosti fungování veřejnoprávního média. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je volba výsledkem nedůstojného politického handlu. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík považuje volbu za alarmující a za ohrožení nezávislosti jednoho ze stěžejních pilířů demokracie. TOP 09 hovořila o černém dni pro svobodu českého mediálního prostředí a ČT jako takovou. Rozčarování dal najevo i poslanec koaliční ČSSD Roman Sklenák.

Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Online účet zadarmo cez Georgea propaguje známy herec (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prichádza s novou kampaň, ktorou tvárou je herec Marián Mitáš.

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

4ka naďalej rozširuje svoje pokrytie, jej signál pribudol vo vyše troch desiatkach miest a obcí

Mobilný operátor 4ka má opäť dobré správy pre svojich klientov. V týchto týždňoch zvýšil svoje pokrytie na 80% populácie, pre ktorých je odteraz k dispozícii najmodernejšia LTE sieť.

Najčítanejšie