Ktoré rádiá hrajú najvzornejšie slovenskú hudbu a kto je rebelom? Ilustr.foto: Anténa Hit Rádio

Ktoré rádiá hrajú najvzornejšie slovenskú hudbu a kto je rebelom?

27.09.2016 12:11 | Rádio | mk

 Povinnosť dodržiavať kvóty na hudbu slovenských autorov platí už viac ako 5 mesiacov. Prinášame prehľad, ako ktoré rádio túto povinnosť dodržiava.

 


Aj vďaka lobingu Tublatanky u predstaviteľov Smeru platí od 1. apríla pre slovenské rádiá povinnosť vysielať istý podiel slovenskej hudby.
Pre verejnoprávne stanice platí zatiaľ povinnosť vysielať 30 percent slovenskej hudby, pre súkromné 20 percent. (Od nového roka sa to zvýši o 5 percent.)

 

Rada pre vysielanie a retransmisiu zmonitorovala vysielanie za prvé tri mesiace. Tu sú výsledky:


Z najpočúvanejších rádií najviac slovenskej hudby odznelo na Rádiu Regina (približne polovica), Rádiu Slovensko (okolo 38 percent). Ostatné rádiá ako Fun Rádio, Expres, Jemné len o percento až tri prekročili potrebný 20-percentný limit.

Zákon stanovil aj povinnosť, že z tejto slovenskej hudby musí byť minimálne 20 percent nová slovenská hudba (to je tá, ktorá je mladšia ako 5 rokov.)
Najviac takejto hudby vysielalo rádio Europa 2 a Rádio Slovensko, ktoré vysielajú až dve tretiny produkcie mladšej ako 5 rokov. Expres, Fun Rádio a Jemné približne jednu tretinu zo slovenskej hudby. Z menších rádií podľa štatistík hralo Rádio Modra takmer výlučne novú slovenskú hudbu.

Zákonom stanovenú kvótu 20% pre vysielanie nových slovenských hudobných diel nenaplnili tieto rádiá:

  • RTVS Rádio Regina – za mesiace apríl (15,44 %), máj (17,67 %) a jún 2016 (16,91 %)
  • Rádio Piešťany – za mesiace apríl (14,23 %), máj (13,93 %) a jún 2016 (16,20 %)
  • RADIO PLUS – za mesiace apríl, máj a jún 2016 (0 %)

Rádio Regina má najstarších poslucháčov, vysiela najviac slovenskej hudby zo všetkých rádií. Štátu to nestačí, podľa kvót by rádio malo vysielať až 20 percent novej slovenskej hudby, čo je podľa slov Vincenta Štofaníka z RTVS pri súčasnom zameraní Rádia Regina nedosiahnuteľné.

Zdroj: RVR

*Slovenské hudbné dielo (podiel vo vysielaní od 6-24 hod.) ** Nová slovenské hudobné dielo (podiel z celkového množstva slovenskej hudby)

Rada pre vysielanie a retransmisiu rozhodne na najbližšom zasadnutí, či rádiá dostanú sankciu.

Odporúčame aj: Generálny prokurátor spochybnil kvóty na domácu hudbu v rádiách

Dve rádiá nezaslali úplné štatistiky: Rádio Kiss a Šláger Rádio.

Niektorí kvóty dodržiavať nemusia

Po prijatí zákona viacero rádií požiadalo Radu pre vysielanie a retransmiiu o výnimku. Dostali ju niektoré špecializované rádia: Rádio Anténa Rock, Radio One Rock, Rocková republika, Aligátor, Rádio Devín a Rádio Pátria.
Výnimku z podielu nových slovenských hudobných diel dostali: Rádio Best FM, Vlna, One Retro a Rádio Pyramída. O výnimku žiadalo aj Rádio Regina, ktoré má pravdepodobne najstarších poslucháčov. Výnimku nedostali.Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Pochopiť tínedžera nie je jednoduché...

Práve vyšla novinka s názvom Najhoršia od slovenskej autorky Kataríny Gulai.

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Trump nariadil čínskej ByteDance predať TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nariadil čínskej spoločnosti ByteDance, aby predala americká podiel svoje aplikácie TikTok do 90 dní. Oznámila to agentúra Reuters.

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Apple a Google stiahli hru Fortnite z databázy

Technologickí giganti Apple a Google vo štvrtok odstránili úspešnú hru Fortnite zo svojich ponúk mobilných aplikácií kvôli aktualizácii, ktorá údajne porušuje ich pravidlá o platbách vnútri aplikácií. Herné štúdio Epic Games reagovalo podaním žalôb proti obom spoločnostiam, ktoré obviňuje z monopolistického správania. Informovala o tom agentúra Reuters.

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Postoj chystá vlastnú televíziu, propaguje ju aj moderátor JOJ (VIDEO)

Konzervatívny web Postoj.sk sa rozširuje - v septembri chce spustiť vlastnú TV Postoj.

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Spotreba narastá. Častejšie chodíme do reštaurácií aj do potravín. Dovolenkujeme doma

Letné mesiace patria vo všeobecnosti k tým obdobiam, kedy viac míňame. Takýto trend sa potvrdzuje aj tento rok, a to aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu. Aj keď obavy zo straty príjmu mala v apríli polovica populácie, dnes sa situácia stabilizuje, čo môžeme sledovať na narastajúcej spotrebe a výdavkoch.

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Formula 1 bude exkluzívne na SPORT1 A SPORT2

Spoločnosť AMC Networks International - Central and Northern Europe predĺžila svoj kontrakt na vysielanie Formuly 1 na Slovensku a v Českej republike o ďalšie tri sezóny.

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

RTVS pripravila špeciálne vysielanie k SNP (VIDEO)

76. výročie Slovenského národného povstania si RTVS v televíznom a rozhlasovom vysielaní bude pripomínať už od polovice augusta. RTVS zaradila do vysielania dokumenty, filmy, diskusie, ale aj priame prenosy z osláv v Banskej Bystrici.

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom spustil kampaň s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY (VIDEO)

Telekom odštartoval v spolupráci s päťnásobnou držiteľkou GRAMMY Billie Eilish globálnu kampaň, v ktorej poukazuje na úspechy a potenciál mladých ľudí.

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

Česká vláda pripravuje zákon o službách ako je YouTube

 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit navrhovaný zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Zákon předkládaný ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září. V pondělí se návrhem zákona, který mimo jiné zavádí i povinnost pevného podílu evropských děl v nabídce služeb videoték na vyžádání, bude zabývat vláda.

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

Bývalý redaktor Trendu o spôsoboch Penty: Drž hubu a krok, šúchaj nohami o zem a bude pokoj. Ak sa ozveš, dostaneš cez držku

„Žralokov z deväťdesiatych rokov si pamätám len zbežne. Nátlakové vyjednávania s hrubými krkmi poznám vlastne len z románov a filmov. Ale to, čo sa dialo v Rosume (sídlo vydavateľstva Trendu - pozn.red.) krátko po tom, ako som dostal výpoveď, mi deväťdesiatky v niečom pripomínalo.“

Najčítanejšie