Lidl, Billa, Tesco a ďalší sa spojili, v spote upozorňujú na hrozbu zdraženia potravín (VIDEO) Foto SAMO

Lidl, Billa, Tesco a ďalší sa spojili, v spote upozorňujú na hrozbu zdraženia potravín (VIDEO)

09.11.2018 20:24 | Reklama | mk

V obchode pri platení ostane rodina s dvomi malými deťmi nepríjemne prekvapená. Pri platení muž v obleku prihodí k nákupu mladej rodine neželaný produkt – zlatú tehličku s nadpisom "Daň z potravín" a povie: „nie je to síce vaše, ale mladá rodinka to určite rada zaplatí.“  Keď tehličku pokladníčka na účet rodiny nablokuje, muž si tehličku vezme, vloží do vrecka a s úsmevom odíde. To je príbeh spotu kampane hlavných obchodných reťazcov, ktorým reagujú na chystanú úpravu zákona.

 

Poslanci Národnej rady SR pripravujú daň z potravín, ktorá by mohla zvýšiť náklady každej 4-člennej rodiny na nákup až o 84 eur ročne. Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorá združuje obchodné reťazce Billa, Kaufland, Lidl, Metro, TERNO, Tesco dm drogerie markt, v štvrtok spustili kampaň, kde zákazníkom vysvetľujú, že ak pripravovaná úprava zákona v parlamente prejde, dotkne sa hlavne ich peňaženky.

 Predkladatelia úpravy zákona tvrdia, že osobitný odvod má byť bičom na obchodné reťazce a že nebude mať žiadny vplyv na konečnú cenu tovaru v obchodoch. Obchodníci to popierajú. „Ekonomickí a obchodní analytici, odborári, zamestnávatelia, opozícia a dokonca aj jeden z koaličných partnerov sa zhodli na tom, že osobitný odvod je priamym nákladom obchodníkov na predaj potravín a je to vlastne skrytá forma navýšenia DPH, ktorá by mohla byť s najväčšou pravdepodobnosťou premietnutá aj do vyšších cien či do iných oblastí podnikania reťazcov. Výška týchto dodatočných nákladov nemusí byť konečná,“ píše aliancia.

„Ak by tento odvod obchody prepočítali v plnom rozsahu do cien potravín, tak priemerná 4-členná  domácnosť by mohla po zavedení odvodu priamo či nepriamo zaplatiť ročne len na potravinách až o 84 eur viac,“ upozorňuje aliancia, ktorá sa opiera o analýzu spoločnosti INESS. Táto suma ešte nezahŕňa sprievodné náklady rodiny spojené s cestovaním za nákupom potravín, ak by sa v jej bydlisku zatvoril obchod z ekonomických dôvodov.

Príbeh rodiny bude súčasťou televíznej, printovej a online kampane a podrobnejšie sa téme osobitného odvodu venuje aj stránka www.NechcemeToZaplatit.sk.

„S agentúrou APP sme pripravili reklamnú kampaň, v ktorej ukážeme, že osobitný odvod by sa mohol priamo či nepriamo prejaviť na cene každého jedného nákupu samotných spotrebiteľov,“ hovorí Martin Krajčovič, predseda aliancie.

 

pošli na vybrali.sme.sk


Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

1. Na koncertoch bez mobilu, aj tak padali na festivale Pohoda rekordy

Orange a festival Pohoda idú ruka v ruke už osem rokov k stále vydarenejším ročníkom tohto obľúbeného festivalu. Tento rok však návštevníci nezdieľali len jedinečnú atmosféru, hudbu či zážitky s priateľmi, ale aj myšlienku o zodpovednom používaní telefónu či podporu ekologického recyklovania elektro-odpadu. Štatistiky sú aj tento rok plné rekordov.

Ten chlapec jej môže zničiť život!

2. Ten chlapec jej môže zničiť život!

Občas sa ocitnete v situácii, ktorá môže radikálne zmeniť váš život. Nielen týždne a mesiace, ktoré prídu. Ale celý váš život...

Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

3. Začal sa súd s Ruskom a Kočnerom za falšovanie zmeniek televízie Markíza

Dnes začalo súdne pojednávanie s exministrom hospodárstva a bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze falšovania štyroch zmeniek vystavených na sumu v celkovej výške takmer 69 miliónov eur, ktorých preplatenie vymáhala aj od Markízy jedna z Kočnerových firiem.

Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

4. Najlepšie zarábajúcim filmom všetkých čias sa stal Avengers: Endgame (VIDEO)

Pozrite si aktuálny rebríček najlepšie zarábajúcich filmov v histórii.

Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

5. Novým stratégom Mayer/McCann Erickson sa stal Martin Kozár

O júla tohto roku pôsobí na pozícii Head of Strategy reklamnej agentúry Mayer/McCann Erickson Martin Kozár.

Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

6. Ministerka kultúry vymenovala nových členov Rady Slovenského filmového ústavu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková vymenovala štyroch nových členov.

Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

7. Fico: Hlavnú vinu na stave slovenskej spoločnosti nesú slovenské médiá

Predseda Smeru-SD dnes pobúril článok Nového Času, na facebooku opäť kritizuje slovenské médiá.

Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

8. Ukrajinský prezident navrhol výmenu novinára Vyšynského za Sencova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navrhol výmenu novinára Kyryla Vyšynského väzneného v Kyjeve za režiséra Oleho Sencova odsúdeného v Rusku na dvadsať rokov.

Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

10. Na komunikačnom oddelení v Tescu sú zmeny

Na komunikačnom oddelení spoločnosti Tesco Slovensko došlo k viacerým zmenám.

Najčítanejšie