Reklamou na vodku sa bude zaoberať Rada pre reklamu

Reklamou na vodku sa bude zaoberať Rada pre reklamu

22.08.2014 12:16 | Reklama | mk

Ľudia sa v podnetoch sťažujú na sexizmus bilbordov, podporu alkoholu, či urážku ľudskej dôstojnosti.

 


Arbitrážna komisia Rady pre reklamu sa bude na jednom z najbližších zasadnutí zaoberať reklamnou kampaňou spoločnosti Gas Familia na vodku. Bilbordová kampaň má slogan „od Tatier k Dunaju, všetci..." a niekoľko variant s fľašou či pohárikom a mladými ľuďmi v pózach, ako keby boli opití. Na jednom bilborde je pokračovanie „nakupujú" (dievča v nákupnom košíku), na druhom „recyklujú" (kde trčia nohy z kontajnera), na ďalšom „cestujú" (s privretými očami v kufri auta), na ďalšom „posilňujú" (mladík nesie dievča cez plece s pohárom v ruke).

 

K dnešnému dňu Rada pre reklamu zaevidovala 12 podnetov na kampaň. Sťažovatelia reklame vytýkajú najmä jej negatívny vplyv na maloletých, podporu konzumácie alkoholu, sexizmus a že uráža ľudskú dôstojnosť.

„V danej veci sme v zmysle rokovacieho poriadku oslovili aj zadávateľa so žiadosťou o stanovisko a reklama bude posudzovaná na najbližšom zasadnutí Arbitrážnej komisie RPR," povedala pre Omédiách.com výkonná riaditeľka RPR Eva Rajčoková.

Odporúčame aj: Raňajkuj vodku a opi sa do bezvedomia? Hrozná reklama

Foto: Omédiách.com

Podľa Etického kódexu reklamnej praxe požiadavky na reklamu alkoholických nápojov sú prísnejšie ako pri iných produktoch.

Reklama alkoholických nápojov napríklad nesmie:
- byť umiestnená na billboarde alebo podobnom komunikačnom médiu v tesnej blízkosti školy, detského ihriska alebo podobného zariadenia určeného predovšetkým maloletým,
- nevhodným spôsobom informovať o tom, že konkrétny produkt má mimoriadny účinok
- neprípustnou je aj reklama obsahujúca výraz zľahčujúci účinok alkoholu v nápoji tým, že na jeho popis sa použije hovorový výraz, ktorým sa buď zníži, alebo zveličí skutočný obsah alkoholu v nápoji.
- neprípustnou je aj reklama obsahujúca konzumáciu alkoholického nápoja alebo jej náznak maloletým alebo osobou, ktorú možno považovať za maloletú
- nesmie priamo alebo v náznakoch prezentovať nezodpovedný postoj ku konzumácii alebo inej spotrebe alkoholických nápojov, najmä čo do spotrebovaného množstva alkoholických nápojov, alebo abstinenciu alebo zdržanlivosť v pití ako nedostatok.
- nesmie zobrazovať spotrebu alkoholických nápojov takým spôsobom alebo za takých okolností, ktoré sú všeobecne považované za nevhodné, nerozumné alebo protiprávne.
- nesmie v žiadnej svojej forme využívať maloletých
- nesmie prezentovať alebo naznačovať nadmernú konzumáciu alkoholických nápojov alebo následky tejto nadmernej konzumácie, najmä nesmie bez zjavného dôvodu prevencie zobrazovať osoby v stave opitostiTrump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Trump pod pamätníkom exprezidentov kritizoval médiá i ničenie sôch

Veľa oslavných výrokov o minulosti a kultúre Spojených štátov, ale aj bojovne ladené pasáže o "ľavicovej kultúrnej revolúcii" či údajných snahách "vymazať históriu" obsahoval prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa v predvečer Dňa nezávislosti.

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o koronavíruse až po dvoch žiadostiach od WHO

Čína informovala o výskyte pľúcnej choroby vo Wu-chan až po dvoch žiadostiach vznesených Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

BBC prepustí 450 ľudí z britských televíznych kanálov a rádií

Britská vysielacia spoločnosť BBC prepustí 450 ľudí z regionálnych televíznych kanálov, rozhlasových staníc i z radov tých, ktorí vytvárajú spravodajský obsah na internete.

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Kampaň Nebuď pirát so Sajfom od O2 získala ocenenie v celosvetovej PR súťaži (VIDEO)

Na celosvetovej súťaži PR projektov SABRE Awards získala spoločnosť O2 Slovakia ocenenie v kategórii Telekomunikácie za kampaň Nebuď pirát, v rámci ktorej operátor poukazuje na nebezpečenstvo používania mobilných telefónov za volantom a mladých vodičov zároveň motivuje k ich zodpovednému využívaniu.

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Súd začal riešiť požiadavku Agrofertu na ospravedlnenie od Českej televízie

Soud se dnes začal zabývat žalobou, kterou se koncern Agrofert domáhá omluvy od České televize (ČT). Koncern tvrdí, že ČT poškodila jeho pověst, když ho ve dvou reportážích spojila s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Televize to odmítá. Trvá na tom, že reportáže byly pravdivé a vyvážené a že nebyly objektivně způsobilé k tomu, aby pověst Agrofertu poškodily.

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vo vedení VÚB banky majú posilu

Vrchný riaditeľ Antonio Bergalio, ktorý bol zodpovedný za úsek Financie, plánovanie a kontroling, sa po 6 rokoch vo VÚB banke, stane novým CFO v chorvátskej banke PRIVREDNA BANKA ZAGREB.

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do ČR sa vracajú zahraniční filmári, tých amerických pozýva aj minister

Do Česka se ve velké míře vracejí zahraniční filmové štáby.

Súd vyniesol rozsudok smrti nad novinárom kvôli protestom

V Iráne odsúdili na trest smrti novinára obvineného z podielu na rozpútanie protestov v roku 2017.

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Záchrana pre všetky ženy vylúčené zo spoločnosti

Príbeh o žene, ktorá vyhorela. Sebavedomá, svedomitá perfekcionistka, ktorá vie, čo chce dosiahnuť v živote a za svoje úsilie aj niečo očakáva. Jedného dňa však vyhorí a upadne do hlbokej depresie.

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu má nové zloženie aj predsedu

Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) od 8. júna 2020 pracuje v novom zložení, jej dvoch nových členov vymenovala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

Najčítanejšie